velky-test-joysticku-cast-treti-saitek
PCTuning Článek

Velký test joysticků - část třetí - Saitek

Michal Učeň
Michal Učeň
15. 1. 2006 00:00 10 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Saitek ST90 Stick 2. Saitek ST290 Pro 3. Saitek Cyborg Evo 4. Saitek Cyborg Evo Force 5. Závěr testu

Je tomu už hezkých pár týdnů, kdy jsme se věnovali sérii testů joysticků a slíbili jsme vám, že se kromě Logitechu a dalších méně známých značek podíváme také na konkurenční Saitek. Ten se ovladačům na hry věnuje už pěknou dobu a z jeho továrny se na náš řítí stále nové a nové produkty. V dnešní recenzi se podíváme hned na čtyři kousky.

Reklama
Reklama

Model Cyborg Evo Force je v podstatě jen vylepšeným modelem Cyborg Evo s technologií Force Feedback, takže se budeme zabývat pouze odlišnostmi s tím souvisejícími.

Popis a obsah balení

Balení je téměř totožné, papírová krabice nese pouze jiné nápisy a fotografie produktu.

Obsah krabice je obohacen o zdroj napájení, který sice využít nemusíte a joystick také funguje, ale už bez modrého podsvícení a technologie force feedback.

Zpracování a popis

Pro srovnání s předchozím testovaným modelem si můžete prohlédnout fotografie, které ukazují jen změnu černo-stříbrného provedení na černo-zlaté.

- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -
- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -

Na čelní straně základny je vidět zástrčka pro zdroj napájení force feedbacku.

- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -
- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -

Změnou prošla základna, která je pravděpodobně díky force feedbacku těžší a také na přední straně chybí schodek, díky kterému byla snížená stabilita při pohybu páky dopředu.

Po nainstalování ovladačů z přiloženého CD si můžete lecos nastavit od funkcí tlačítek až po testování force feedbacku a nastavení jeho síly.

Joystick v praxi

Velkým rozdílem oproti verzi bez force feedbacku je volnost pohybu páky, která není pružinou napínána tolik do středu a rozložení sil je tedy rovnoměrné. Samotné vibrace jsou celkem silné, více se mi ale líbily u Logitechu Force 3D Pro především v přiblížení se realitě.

Ve hře Freespace je téměř nepoužitelné hrát na joysticku bez směrového kormidla, které je u Evo Force samozřejmostí. Vibrace si však užijete spíše u reálnějších simulátorů jako je IL-2 Sturmovik nebo Lock-On, kde také pomáhají v ovládání letadla. Pocítíte veškeré vibrace, když prudce ztrácíte výšku nebo při střelbě z kulometů. Prostě paráda. Na druhou stranu takto působí force feedback u lepších modelů téměř vždy.

Zhodnocení

Joystick Saitek Cyborg Evo Force je obdobou levnější varianty Cyborg Evo s vibračním systémem Force Feedback. Zklamáním asi bude pro všechny zájemce cena, která se vyšplhala až na 2099 Kč s DPH, za které zvýšená realita asi nestojí. Alternativou s podobnými nebo dokonce lepšími vlastnostmí je Logitech Force Pro s výrazně nižší cenou, bohužel není univerzální i pro leváky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning