velky-test-joysticku-cast-treti-saitek
PCTuning Článek

Velký test joysticků - část třetí - Saitek

michal-ucen
Michal Učeň
15. 1. 2006 00:00 10 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Saitek ST90 Stick 2. Saitek ST290 Pro 3. Saitek Cyborg Evo 4. Saitek Cyborg Evo Force 5. Závěr testu

Je tomu už hezkých pár týdnů, kdy jsme se věnovali sérii testů joysticků a slíbili jsme vám, že se kromě Logitechu a dalších méně známých značek podíváme také na konkurenční Saitek. Ten se ovladačům na hry věnuje už pěknou dobu a z jeho továrny se na náš řítí stále nové a nové produkty. V dnešní recenzi se podíváme hned na čtyři kousky.

Reklama
Reklama

Model Cyborg Evo tvarem navazuje na ST290 Pro a je jedním z nejoblíbenějších joysticků od Saiteku.Jeho velkou předností je opět univerzální nastavitelný systém ergonomie, slušná základna a velký počet nastavitelných tlačítek.

Popis a obsah balení

Pokud si necháváte joystick posílat poštou nebo doručovací službou, nemusíte mít přehnané obavy. Uvnitř krabice je papírová výztuž kryjící celé tělo a zabraňuje jakémukoliv pohybu produktu.

V papírové krabici najdete stále se opakující tři věci, a to joystick, CD s ovladači a uživatelskou příručku.

Zpracování a popis

Tvar joysticku přibližně odpovídá ST290 Pro s tím rozdílem, že základna je poseta šesti tlačítky a nastavování hlavice páky je trošku dokonalejší.

Při pohledu na Cyborg brzy zjistíte, po čem tento joystick vlastně název dostal. Futuristický tvar zaměřený na ergonomii a přizpůsobení uživateli je téměř dokonalý. Problémy může činit ovládání rychlostní páky, která je pod rukou ovládající páku, ale pokud jste šikovní, nebude vám to po chvilce používání vůbec vadit.

Hlavice páky se dá velmi dobře nastavit pomocí šroubků. Přední slouží k přizpůsobení náklonu plošky se třemi funkčními tlačítky pro palec, boční šroubek zase zajišťuje vyhnutí hlavice do stran.

K nastavení je určen i šroubek v opěrce, pomocí kterého celou opěrku posunujete nahoru či dolů a také určujete umístění na stranu pro leváky nebo praváky.

Základna je z plastu a její vyšší hmotnost zajišťuje stabilitu na stole. Při prudších pohybech snadno zabrání pohybu celého joysticku do stran a dozadu, při pohybu dopředu, který není většinou až tak prudký a častý se někdy celá kostra překlopí dopředu.

Obě strany základny mají na sobě po třech tlačítkách, kterým je možné nastavit odlišné funkce, takže pokud vám nepřekáží omezená dostupnost na straně, kde máte ruku ovládající páku, pak se počet tlačítek rapidně zvětší a klávesnici téměř potřebovat nebudete.
Obě strany základny mají na sobě po třech tlačítkách, kterým je možné nastavit odlišné funkce, takže pokud vám nepřekáží omezená dostupnost na straně, kde máte ruku ovládající páku, pak se počet tlačítek rapidně zvětší a klávesnici téměř potřebovat nebudete.

- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -

Při pohledu na spodní stranu můžeme vypátrat příčinu náklonu joystiku při pohybu páky směrem dopředu. Spodní strana je sice pokryta ve čtyřech bodech protiskluzovými ploškami, ale na straně, kde vychází kabel USB je cca centimetrový schodek a navíc plocha, o kterou se na této straně joystick opírá je podstatně menší než na ostatních krajích.

Na hlavici páky je podobné rozložení jako u modelu ST290 Pro, jedinou odlišností jsou kovové regulační šroubky pro nastavení polohy tlačítek a naklonění hlavice, jak už jsme se o tom zmiňovali výše.

Regulace funguje tak, že přes závity šroubku se daná část pohybuje a vše vypadá kvalitně zpracováno, takže se nemusíte bát že vám bude páky po nějaké době padat na stranu apod.

Páka opět používá systém pružiny, tudíž je mírně nerovnoměrný a liší se především u středu  krajů pohybového prostoru, ale přesto je to lepší než u ST90 Stick.
Páka opět používá systém pružiny, tudíž je mírně nerovnoměrný a liší se především u středu  krajů pohybového prostoru, ale přesto je to lepší než u ST90 Stick.

- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -

Rychlostní páčka je umístěna pod rukou, ale její dostupnost je relativně dobrá díky jejímu tvaru, který je vyhnutý i do stran. Pohyb páčky je plynulý s jistý odporem a k orientaci aktuálního stupně mimo simulátor, kde většinou máte vše přesně vyobrazeno, slouží černé rysky na stříbrném válci, kolem kterého se páčka otáčí.

Joystick v praxi

V simulátoru je Cyborg Evo jednou z nejlepších voleb pro obyčejné smrtelníky, kteří chtějí za normální cenu kvalitní joystick. Těm, kteří touží i po force feedback se zachováním tradičního “saitekovského” se bude víc hodit Cyborg Evo Force, ale na běžné hraní bez problémů vystačí. Ergonomie je jak už jsme si zvykli vynikající a díky možnosti nastavení padne do ruky nejen levákům I pravákům, ale I uživatelům s menší nebo větší rukou či kratšími, respektive delšími prsty.

Zhodnocení

Saitek Cyborg Evo Force pořídíte za slušných 1359 Kč s DPH a za tuto cenu se vám odvděčí kvalitním zpracováním, uživatelským nastavením a hojným počtem tlačítek. Momentálně je to jedna z nejlepších voleb v poměru cena / výkon na trhu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning