Velký test šesti kamer do auta — vyplatí se být připravený
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký test šesti kamer do auta — vyplatí se být připravený

Velký test šesti kamer do auta — vyplatí se být připravený

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

8. 10. 2012 03:00 53

Seznam kapitol

1. Plusy a mínusy kamery do auta 2. Connect IT Premium CI-203 3. Eltrinex CarHD 4. Gembird DCAM-001
5. Genius DVR-HD550 6. Portable DVR T301 7. Prestigio Roadrunner 500 8. Závěr

Kamery do auta se vzhledem k jejich ceně začínající na hranici tisíce korun a chování některých řidičů stávají velmi populární. Přinášíme jejich srovnávací test, ve kterém jsme vyzkoušeli šest kamer s cenou od jednoho do tří tisíc korun. Porovnáme kvalitu videa ve dne i v noci, výhled z vozu anebo upozorníme na právní rizika použití kamer.

Reklama


i takto bohužel někteří jedinci jezdí po našich silnicích...

Ačkoliv se mi silně protiví tendenční zpravodajství většiny českých médií a především zástupců policie v čele s jejím ředitelem Leošem Tržilem o dramaticky vzrůstající agresivitě na našich silnicích, zůstává pravdou, že čas od času narazí na idiota za volantem téměř každý. Nemusí to přitom být hned extrémní případ blázna z videa nad odstavcem, který se svým počínáním ještě ke všemu chlubí na internetu. Existují například individua, která pokud dostatečně rychle nepustíte před sebe, vás po předjetí pomstychtivě vybrzdí, viz kauzy Aleše Trpišovského. Případně se může stát, že narazíte na někoho úplně normálního, nicméně po stresujícím dni v práci vám zkrátka zapomene dát přednost a nehoda je na světě.

Velký test šesti kamer do auta — vyplatí se být připravený
i Zdroj: PCTuning.cz

Ve všech těchto případech se hodí mít celý incident zaznamenaný, čímž se v případě konfliktu s druhým řidičem značně zvýší pravděpodobnost, že bude celá nehoda vyřešena spravedlivě a objektivně. Přesně z tohoto důvodu se v posledních letech rychle rozvíjí trh s kamerami do auta. Jde o malé kamery napájené z autozapalovače, které pomocí přísavky přilepíte na přední sklo. Kamera pak automaticky nahrává dění před vozidlem na paměťovou kartu. Jakmile se karta zaplní, začnou se postupně přepisovat nejstarší záznamy. Cena těchto zařízení navíc v poslední době výrazně klesla. Nejlevnější modely koupíte za cenu okolo tisíce korun, lepší pak za necelý trojnásobek.

Velký test šesti kamer do auta — vyplatí se být připravený
i Zdroj: PCTuning.cz

Kamera v autě se zdá být ideálním zařízením, jakým lze v případě nezaviněné nehody chránit svůj majetek. Bohužel ne vše je tak růžové a kamery mají i svá negativa. Tím základním je fakt, že jednou kamerou snímáte jen dění před vozem samotným. Může se však stát, že vám nedá přednost někdo přijíždějící z vedlejší ulice a narazí do vás z boku. Kamera tak přinejlepším zaznamená situaci jen chvíli před nárazem, záleží na rychlosti obou aut a místě nehody (tvar křižovatky, stromy, zástavba, počasí atd.). Případně se rovnou stane, že do vás narazí někdo zezadu, což už kamera nezaznamená vůbec. Můžete si sice koupit druhou kameru na zadní sklo nebo boční skla, tím však pořizovací náklady rychle rostou.

Druhým problémem při pořízení kamery do auta je zhoršení výhledu z vozu. Podle zákona vás ve výhledu nesmí nic omezovat a každý rozumný řidič to pokládá za jednu z priorit. Výrobci sice uvádějí, že kamery by mělo být možné vtěsnat do mezery za vnitřní zpětné zrcátku, v praxi se nám to však nepodařilo u jediné a kamera tak bude vždy alespoň trochu zavazet. Zde už záleží na konkrétním modelu, vše jsme pro vás nafotili. Napájecího kabelu vedoucího středem vozu do zapalování, se však nezbavíte ani u jediné.

Velký test šesti kamer do auta — vyplatí se být připravený
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední a neméně vážnou komplikací použití kamery do auta je právní problematika. Podle zákona smíte volně používat kameru jen v případě, že se obraz nikam neukládá. To však není případ kamer do auta, které pořizujeme primárně za účelem ukládání potenciálního důkazního materiálu. V takovém případě je vše nejprve nutné oznámit Úřadu pro ochranu osobních údajů, který vše posoudí a vydá vám příslušné povolení. Může se to zdát jako absurdní, pokud se však s někým dostanete do křížku, budete chtít jako důkaz pro policii použít záznam z kamery a nebudete mít příslušné povolení ÚOOÚ, může vás dotyčný obvinit z porušení jeho práv na soukromí a dostanete se do problému i vy. Kameru je tak lepší použít spíše pro psychologickou výstahu. Jakmile však příslušné povolení dostanete, nic takového samozřejmě nehrozí a jde o plnohodnotný důkazní materiál.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama