VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé
PCTuning Článek

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Michal Šimonek

Michal Šimonek

16. 10. 2012 03:00 52

Seznam kapitol

1. Jak to celé začalo 2. Casemoding a výsledek tvorby 3. Komponenty (nejen) ROG Asus 4. Vybrané příslušenství 5. VIDEO: výsledek a předání

Asi před půl rokem přišel Asus s nápadem, že by v rámci spolupráce s redakcí PCTuningu dopomohl nějakému šťastlivci k upgradu jeho staré a nevyhovující sestavy. Vše jsme dotáhli do konce a představujeme výsledek – nadupanou mašinu s Core i7-3770K, Radeonem HD 7970 a 16 GB paměti ve skříni od Stoobiho!

Reklama
Reklama

Očima flankera

Měl jsem v projektu na starost hlavně komponenty a jejich montáž. V rychlosti si je představíme v následujících řádcích.

Základní deska Asus

Volba padla na gamer-overclockerskou desku Asus Maximus V Formula. Tato základní deska disponuje čipsetem Intel Z77 Express a podporuje jak populární procesory Sandy Bridge, tak také jejich novější odnož Ivy Bridge. Zajímavostí může být možnost aktivně chlazeného pasivu nad napájecí částí desky pomocí vodního okruhu, a nebo konektor pro mini PCIe combo zařízení. Tím může být mini SSD do mSATA a nebo zároveň již integrovaná WiFi / Bluetooth karta pro bezdrátovou komunikaci moderní domácnosti. Potěší bohaté osazení mnoha USB 3.0 (jeden z nich je i s podporou UASP a USB3 boost), e-SATA a další funkce na desce, jako BIOS flashback pro bezproblémové nahrání nového BIOSu bez zbylých komponent, POST displej a speciální jumpery pro extrémní taktování. ROG vždy disponoval i doladěným a podrobným BIOSem, nyní i s podporou fastbootu. Podpora SLI či Crossfire je samozřejmostí.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Grafická karta Asus Radeon

Na nové herní tituly je Radeon HD7970 jako dělaný, zvláště v provedení DirectCU II TOP. Ostatně recenze TOP verze vám byla představena před několika měsíci. TOP verze se vyznačují velmi vysokými takty a pochopitelně i tichým a účinným chlazením. To má přímý kontakt heatpipe s jádrem grafického čipu, a odvádí tak efektivně teplo pryč směrem k ventilátorům. Malou nevýhodou se může zdát zabrání tří pozic ve skříni. Karta také podporuje zapojení až šesti monitorů. Samotné grafické jádro tiká na krásném 1 GHz a paměti běží efektivně na 5600 MHz. O výkon i tichý chod bude tedy rozhodně postaráno.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Procesor Intel

Nebylo rozumnější volby, než zvolit procesor Intel Core i7-3770K. Pro připomenutí nejen změny v architektuře oproti Sandy Bridge vás odkáži na naší recenzi. Procesor je vyroben 22nm technologií HK s implementací 3D tranzistorů. V základu běží na 3500 MHz (ve skutečnosti ale pracuje často na 3700 MHz), při jednovláknovém vytížení vyskočí frekvence i na 3900 MHz. Přetaktoval jsem jej na rozumných 4200 MHz pomocí offset nastavení, aby bylo zachováno podvoltování při menším vytížení a nečinnosti. Procesor má vysoký jednovláknový i multijádrový výkon, nicméně pro hry má stále větší váhu právě grafická karta.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Chladič procesoru Noctua

Procesory Ivy Bridge ve svém základním nastavení příliš nehřejí, pro běžné přetaktování bohatě postačí tato Noctua NH-U12P SE2. Tuto rakouskou značku není třeba ani představovat, patří k tomu nejlepšímu, co lze mezi běžnými chladiči pořídit. Vyznačuje se efektivním chlazením, tichými ventilátory a precizním zpracováním včetně uživatelsky snadné montáže.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Operační paměti Kingston

Kingston patří nejen v našich končinách k nejoblíbenější značce při výběru pamětí do našich počítačů. Série HyperX je potom takovou lepší třídou obyčejných Kingstonů. Dominuje jí modře zabarvený kovový chladič kryjící jednotlivé paměťové čipy. Celková kapacita těchto čtyř modulů je 16 GB a při zvoleném XMP profilu běží na frekvenci 1866 MHz s časováním CL9. Výherce tak nebude delší čas limitován jak kapacitou, tak rychlostí DRAM.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Počítačový zdroj Seasonic

I mezi výrobci zdrojů jich je pouze několik opravdu kvalitních. Do sestavy byl zabudován novinkový a výkonný Seasonic SS-860 XP o maximálním výkonu 860 W. Důvodem byla krom maximálního výkonu také certifikace 80 plus Platinum. To znamená, že například i při polovičním vytížení zdroje je jeho účinnost přes 90 %. Zároveň potěší velmi tichý chod zdroje a modulární kabeláž.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Zvuková karta Asus

Zvukové karty Asus si postupem času získaly dobré renomé, hlavně série Asus Xonar. Nedávno rodinu zvukových karet doplnila první ROG zvuková karta XONAR Phobeus. Svou koncepcí je zaměřena na hráče, ale audiofilům i přesto nabídne slušný poslechový zážitek. Pro snadnější připojení výstupů má zvukovka osvícené konektory a dostanete k ní také prodlužovací kabel s ovládáním hlasitosti. Karta podporuje 7.1 kanálový zvuk a DHT v4. Svým layoutem je nejvíce podobná kartě XONAR Xense, srdcem však je nový kontrolér od C-Media CMI8888. Domnívám se, že kvalitou zvukového projevu nového majitele rozhodně nezklame.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

 

SSD disk Kingston

Celkovou odezvu a také náběh operačního systému dnes hodně ovlivní SSD disky. Do sestavy jsem použil znovu HyperX sérii s Sandforce 2281 řadičem a podporou například DuraWrite nebo TRIM. HyperX série se pyšní vysokými přenosovými rychlostmi 555 MB/s pro čtení a 510 MB/s pro zápis. Kapacita SSD je 128 GB, to postačuje na operační systém a například několik nejoblíbenějších herních titulů. Pro SSD mluví i velmi nízká spotřeba okolo 2 W. Recenzi produktu SSD Kingston si můžete připomenout zde.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Pevný disk Seagate

Dnes je výběr pevného disku podstatně jednodušší než pár let zpátky, trh nám nabízí po pohlcení několika menších firem jen pár výrobců. Vybraný disk Seagate Barracuda 7200.14 o kapacitě 1,5 TB je více než velká porce úložného prostoru pro data, hudbu nebo filmy. Pochopitelně podporuje SATA III rozhraní, plotny se otáčejí rychlostí 7200 otáček za minutu a má 64MB vyrovnávací paměti.

VIDEO: Stoobi a flanker tuní sestavu. Boost My PC poprvé

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning