vlc-media-player-vic-nez-jen-obycejny-prehravac
PCTuning Článek

VLC media player - víc než jen obyčejný přehrávač

Jiří Vašek
Jiří Vašek
25. 3. 2008 01:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Instalace a první dojmy 2. VLC jako obyčejný přehrávač 3. VLC - hladový Otesánek 4. VLC - udělejte si vlastní TV nebo rádio

Různých přehrávačů multimediálního obsahu existuje skutečně nespočet. Jen málokterý však svými funkcemi tak výrazně překračuje hranice dané slovem "přehrávač", jako právě VLC; jeho možnosti jsou totiž obrovské. Kromě toho je zdarma a svou práci zvládá na jedničku. Že jej ještě neznáte? Pak čtěte dál!

Reklama
Reklama

Projekt VideoLAN

VLC media player (dále jen VLC) je součástí projektu VideoLAN. Samotný projekt původně vznikl jako studentský projekt v Paříži, časem se ale rozšířil, a dnes již jeho dvacet vývojářů pochází z celého světa.

Účelem VideoLAN je poskytnout software pro práci s videem, a to zdarma pod GNU licencí.

Nejvýznamnějším počinem VideoLAN je právě VLC media player, ale dílem vývojářů VideoLAN jsou i další projekty - například VLS streaming server, enkodér formátu x264, a knihovny pro práci s videem.

VLC media player

Jak jej získat?

Přehrávač je zdarma ke stažení na webu VideoLAN. Prvním postřehem je multiplatformnost řešení - VLC lze provozovat na Windows, Linuxu, Mac OS X a několika dalších minoritních platformách, včetně Familiar Linuxu pro PDA a podobná zařízení. V tomto článku si předvedeme VLC na platformě Windows, s tím že pro ostatní platformy platí naprosto to samé, rozdíly jsou velmi malé, funkčnost je až na několik drobností naprosto stejná.

VLC pro Windows lze stáhnout ve dvou podobách - s instalátorem a bez instalátoru (autoři nabízí archiv ve formátu 7zip, pro otevření tedy budete potřebovat buď 7zip, nebo třeba plug-in do Total Commanderu, a nebo klasický Zip). Velikost staženého souboru je na dnešní dobu směšná, nejmenší 7zip balík má 8,2MB, největší Zip balík 13,5MB, instalátor 9,3MB; stažení je tedy otázkou několika okamžiků i na pomalém připojení.

Aktuální verze VLC je 0.8.6e a lze jej v pohodě provozovat na jakýchkoli Windows řady NT, tedy od Windows 2000 přes XP až po Vistu, bez problémů by měly být i Windows Server 2003/2008. Pro uživatele starších Windows 95/98 mám dobrou a špatnou zprávu - jejich systémy nejsou podporovány, ale po instalaci MS Unicode Layer by to mělo fungovat také.

VLC se nezkouší zabydlet v systému, žádné šachy s registrem se nekonají, o DLL-hell nemluvě. Jediným obsahem mimo složku VLC je konfigurace, která je ukládána pro každého uživatele zvlášť, proto se uloží do %appdata%\VLC. VLC se tedy chová naprosto způsobně a není problém jej případně ze systému beze stop odstranit.

První pohled

Na první pohled se jedná o naprosto obyčejný přehrávač. Jeho vzhled je naprosto spartánský, což také odpovídá jeho mizivé velikosti. Žádné grafické orgie tedy nečekejte, Vista-like vzhled Windows Media Playeru 11 nebo typický skin WinAMPu se nekoná.

VLC však podporuje změny vzhledu, již v základu se nabízí jeden alternativní skin:

Nevím jak vám, ale mě tento vzhled těžce nesedí, takže zůstaneme u toho výchozího. Není však nejmenší problém stáhnout si další motivy vzhledu na webu, a to včetně vzhledu emulujícího WMP11. Estetické choutky většiny uživatelů by tedy měly být ukojeny. Ovšem vzhled je u přehrávače multimédií druhořadý, podstatná je funkčnost, a právě v té VLC exceluje.

Jediným problémem je čas od času pád aplikace, ale vzhledem k ceně a rychlosti vydávání aktualizovaných verzí se nejedná o závažný problém.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning