Vliv opravného patche Meltdown a Spectre na výkon CPU
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Vliv opravného patche Meltdown a Spectre na výkon CPU

Vliv opravného patche Meltdown a Spectre na výkon CPU

Vít Komínek

Vít Komínek

31. 1. 2018 03:00 80

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Testované procesory 3. Testovací sestava 4. Metodika testování a přetaktování 5. Luxmark, Cinebench R15, x246 benchmark, Photoshop CS6
6. Truecrypt, WinRAR, Kraken Browser Benchmark 7. Futuremark - PCMark 10, 3DMark TimeSpy 8. CS: Global Offensive, Deus EX Mankind Divided 9. Ashes of the Singularity, Rise of the Tomb Raider 10. Závěrečné shrnutí

Problém s útoky Meltdown a Spectre a s nimi spojená nedávno vydaná záplata od společnosti Microsoft mají negativní vliv na výkon procesorů. Postiženy jsou zejména procesory Intel, avšak pouze v určitých úlohách. Podíváme se, jak se záplaty podepsaly na výkonu čtveřice nedávno testovaných procesorů.

Reklama

Úvod

Začátkem letošního ledna zveřejnili výrobci procesorů informace o nedávno objevených bezpečnostních slabinách procesorů, které dostaly označení Meltdown a Spectre. Podstatu problému a jeho potenciální dopady jsme už na PC Tuningu probírali v článku Michala Rybky Meltdown/Spectre: Na pokraji apokalypsy?

Vliv opravného patche Meltdown a Spectre na výkon CPU
i Zdroj: PCTuning.cz

Potíže by snad mělo být možné opravit. Neobejde se to však bez nechtěného efektu v podobě poklesu výkonu při některých operacích, větší dopad na výkon by měly mít u procesorů Intelu.

Výrobci hardwaru spolu s vývojáři zatím připravili pro stávající procesory sadu protiopatření. Některá jsou na úrovni „BIOSu“ s opravou mikrokódu, některá se objevila ve formě záplat pro operační systémy. A řada z nich je zatím spíš polofunkčních a rozhodně ne bezproblémových.

Záplaty na záplaty

S vydáním záplat začátkem ledna se nejprve přihlásili majitelé starších procesorů AMD, kterým záplaty umrtvily Windows – po instalaci následoval nekonečný kolotoč restartů a nebylo ani snadné cesty zpět. Microsoft tedy pro tyto platformy update pozastavil. Záplatu opravující záplatu pro postižené procesory AMD pak vydal v polovině ledna. Před pár dny se začaly množit i stížnosti na náhodné restarty „opravených“ počítačů s procesory Intelu. A to zase „vyřešila“ záplata, která majitelům problémových počítačů umožní aplikovaný update zrušit. Spolu s tím byly pozastaveny i updaty BIOSů.

Odhady i naměřené hodnoty ilustrující dopad patchů na výkon se různí a pohybují se od neměřitelných rozdílů až k propadům o desítky procent. Protože vývojáři na záplatách stále pracují, není zatím ani jasné, zda jsou aktuální hodnoty propadu výkonu definitivní, jestli se díky optimalizacím výsledky ještě zlepší (což předpokládal Intel), anebo jestli další opravy problémových záplat nepřinesou další pokles výkonu.

Zralé na zahození?

Největší dopady na výkon pociťují provozovatelé serverů a datacenter. U domácích uživatelů měl být dopad na výkon neznatelný. Neznatelný nebo nepozorovatelný je ale dost široký pojem, proto jsme se podívali, jak konkrétně se instalace patchů a novějších verzí BIOSu podepsala na výkonu v testech, které používáme ve srovnání procesorů. Hlavně chceme zjistit, zda budou dříve naměřené výsledky ještě použitelné do dalších srovnání, nebo zda jsou zralé už jenom na vyhození.

Tímto testem tedy navážeme na předchozí recenzi, v níž jsme se věnovali cenově dostupnějším procesorům Intel a AMD z nižší a střední třídy. Právě tyto procesory znovu otestuji s nainstalovanými aktualizacemi pro Windows a aktuálními BIOSy, s tím spjatou aktualizací opravující výše zmíněné bezpečnostní problémy a porovnáme si jaký vliv na výkon procesorů tyto aktualizace měly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama