VMware ESXi 6.7: Profesionální virtualizace zdarma
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek VMware ESXi 6.7: Profesionální virtualizace zdarma

VMware ESXi 6.7: Profesionální virtualizace zdarma | Kapitola 2

Petr Šaroun

Petr Šaroun

23. 9. 2019 08:00 11

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Instalace VMware 3. Instalujeme 4. Webová administrace – prvotní nastavení VMware ESXi
5. Pozvolný začátek 6. Nasazení ve firmě a zálohování 7. Vyšší level 8. Zkrocení iSCSI

VMware ESXi 6.7 můžeme popsat jako samostatný operační systém pouze pro spouštění virtuálních počítačů. Naprostá špička ve svém oboru, nástroj profesionálů, firem a velkého světa serverů. Ukážeme si úplné základy systému, zprovozníme jej na serveru s disky přes iSCSI, vytvoříme virtuální počítače a s pomocí NAS i jejich zálohu.

Reklama

Instalace VMware

Začneme registrací na stránkách VMware, Inc., kde si stáhneme instalační obraz VMware a licenční klíč.

Začneme malou odbočkou. Pro pohodlnou správu virtuálních strojů, a především jejich instalaci, se hodí VMware Remote Console 10.0.6 for Windows (jsou pro Mac i Linux), můžete si ji stáhnout přes odkaz přímo z ESXi. Později ji budeme potřebovat. Nicméně se dá stáhnout přímo z běžící konzole VMware ESXi.

Konzole pro přístup k virtuálním strojům
i Zdroj: PCTuning.cz
Konzole pro přístup k virtuálním strojům

Konzole se instaluje do Windows, umožňuje do virtuálního počítače připojovat ISO soubory jako virtuální disky a vůbec odvede spoustu práce. Díky ní skoro nepoznáte, že pracujete s virtuálním počítačem.

Vrátíme se k VMware vSphere ESXi. Máme hotovou registraci a přejdeme ke stažení samotného VMware vSphere ESXi. Třeba přímo přes z webu VMware (VMware vSphere ESXi 6.7.).

Stažení instalačního ISO obrazu

Všimněte si licenčního čísla, aby vám verze zdarma dobře sloužila, potřebujete licenci, jinak po šedesáti dnech vyprší zkušební licence a budeme mít smůlu.

Zmíním, že pro servery výrobců jako HP a Dell může být výhodné (nutné) použít upravenou image, takto upravené instalační obrazy mohou obsahovat rozšířenou podporu diagnostiky nebo další ovladače. Hlavně v produkčním prostředí dbejte na to, abyste stávající produkt aktualizovali právě pomocí upravené image!

Stažení instalačního ISO obrazů pro servery HP

Nejvyšší podporovanou verzi VMware ověříte u výrobce, třeba pro HP zde. Pokud máte server šesté, sedmé generace, a přitom chcete mít stoprocentní podporu v hardware, budete muset sáhnout po starší verzi VMware.

V popisu přizpůsobené image vidíte, co je tam navíc a jestli vám vadí, že to v novější verzi není.

Popis instalačního obrazu upraveného pro servery HP

S ohledem na to, že nepoužívám integrovaný řadič diskového pole (disky mám připojené přes iSCSI), ani nepotřebuji RDMA, síťová karta je podporovaná i ve verzi VMware ESXi 6.7 a nemám to do produkčního prostředí, jednoduše použiju standardní image.

Pokud použijete standardní image místo upravené, v krajním případě se může třeba stát, že se VMware nedozví o selhání disku připojeného přes RAID adaptér.

Instalační .ISO soubor máme stažený, teď z něj vytvoříme (Rufus) spouštěcí flash disk.

Vytvoření startovacího disku s instalací

Systém budu instalovat na SD kartu, ale použiju kartu pro průmyslové použití (na obrázku je běžná).

Slot na SD kartu

Průmyslové, tedy „Industrial“ karty obvykle nabízí:

  • ECC – obsah je chráněn proti chybám
  • MLC čipy nebo „pseudo MLC“ – karta má o poznání větší výdrž
  • Lepší rozsah teplot – to je dobré například v autě
  • Případně alespoň náznak managementu opotřebení buněk

Cena nebývá přehnaná, řekněme 200 korun, ale hůř se shání a někdy bývají k dispozici jen v nesmyslných kapacitách, že SSD vyjde levněji. Doma se nebojte použít běžnou SD kartu, nějaký ten rok vydrží.

AKTUALIZUJTE !

Pro většinu ajťáků končí péče o VMware jeho instalací, přesto je vhodné i VMware udržovat v aktuálním stavu, stejně jako firmware všech v serveru zapojených karet. A ano, vím, že se nemá sahat na to, co funguje.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama