Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 2. 2020 03:00 23

Seznam kapitol

1. Úvod, základní pojmy 2. PCI Express 4.0 a 3.0 z CPU a PCH 3. Potřebuje NVMe disk funkci TRIM? 4. Jak funguje paměťová NAND buňka
5. Typy řešení SLC cache 6. Praktický test SLC cache 7. Závěr

Už dlouho se v diskusi pod testy SSD disků množí dotazy, jak a co funguje. Rozhodl jsem se tedy nejčastější dotazy zodpovědět v samostatném článku. Porovnáme rychlosti dle počtu PCIe linek, objasníme TRIM a podíváme se na jednotlivé způsoby implementace SLC cache a jejich výhody a nevýhody.

Reklama

Úvod, základní pojmy

První (běžný) disk pro NVMe jsem otestoval v roce 2015, používáme je a testujeme tedy více než čtyři roky. Dnes jde tedy zcela jistě o starou a zavedenou technologii. Když první disky Intel a Samsung uvedli na trh, šlo o revoluci, dnes je to zcela běžný standard. Přesto ale mezi uživateli stále přetrvává mnoho nejasností. Je to také tím, že rozšíření NVMe disků je stále slabé, AHCI SSD disky stále vedou prodejům.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz

Standard NVMe také prošel jistým vývojem, dnes se bavíme o standardu NVMe 1.4. Od první verze do té dnešní prošel stovkami vylepšení, která sice pro koncového zákazníka nejsou mnohdy viditelná, ale posouvají technologii kupředu. Mnohem zajímavější pro zákazníka je spíše fyzický směr vývoje SSD disků. Od SLC čipů jsem se dostali ke QLC, a s tím přišly nové pojmy. SLC cache, dříve nazývaná Dynamic Write Acceleration, je pro většinu lidí stále záhada, a upřímně mnohdy i pro mě. Každý výrobce ji totiž pojal jinak.

S každým dalším otestovaným diskem se objeví několik dotazů, které se opakují. Pod minulým testem se řešil TRIM u NVMe disků, také samozřejmě SLC cache a její funkce a dopad na výkon. Tohle se řeší u každého disku s SLC cache, dnes se tomu tedy chci primárně věnovat. Úvodní kapitola nebude dlouhá, ještě nastíním všechna témata dnešního a článku, a můžeme se posunout k praxi.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz

Následující kapitola bude řešit výkon disků v PCIe 4.0, 3.0 a počtu PCIe linek. Ne každý má PCIe 4.0 a ne vždy můžete disku dopřát plné čtyři linky, třeba v noteboocích je téměř pravidlem omezení na dvě linky. Podíváme se jaký má vliv toto nastavení na výkon. Dále se zastavíme u funkce TRIM, a zdali je vůbec u NVMe disků potřebná. SLC cache budeme věnovat kapitoly dvě. V první si řekneme v teoretické rovině vše potřebné, následovat bude praktické měření dopadu na výkon. Tím snad na nějaký čas zodpovíme časté dotazy na tato témata.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama