Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat)  | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 2. 2020 03:00 23

Seznam kapitol

1. Úvod, základní pojmy 2. PCI Express 4.0 a 3.0 z CPU a PCH 3. Potřebuje NVMe disk funkci TRIM? 4. Jak funguje paměťová NAND buňka
5. Typy řešení SLC cache 6. Praktický test SLC cache 7. Závěr

Už dlouho se v diskusi pod testy SSD disků množí dotazy, jak a co funguje. Rozhodl jsem se tedy nejčastější dotazy zodpovědět v samostatném článku. Porovnáme rychlosti dle počtu PCIe linek, objasníme TRIM a podíváme se na jednotlivé způsoby implementace SLC cache a jejich výhody a nevýhody.

Reklama

Praktický test SLC cache

K testu jsem vybral disk Adata GAMMIX S50, který má největší SLC cache z disků, které jsem kdy testoval. Také přímo ukázkově předvádí, přesně co má SLC cache dělat. Maximalizovat zápis po maximální možnou dobu. Disk jsem otestoval ve dvou rozdílných situacích. Disk jsem postupně plnil daty a měřil jeho rychlost zápisu v benchmarku Crystal Disk Mark, poté taky v reálném nasazení.

Jak jsem očekával, benchmarky nám o výkonu prázdného a zaplněného disku neřeknou nic. Problém je totiž ten, že testují s malým vzorkem dat, který kopírují na disk. I když jsem disk zcela zaplnil, a zbylo místo jen na 1GB testovací vzorek, byl výkon v zápisu maximální. Tímto způsobem změřit výkon TLC disku nelze. A nebo je výrobce disku tak chytrý, že jeho technologii prostě dostat na kolena nejde. To zkusím prověřit v praktickém testu.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz

Chtěl jsem zjistit následující skutečnosti: Zdali bude rychlost zápisu klesat se zaplněním disku. Jaký bude výkon a rychlost zápisu u téměř plného disku. Zapisoval jsem 200GB soubory a měřil přenosovou rychlost a dobu potřebnou k zapsání na disk.

První 200 GB soubor se zapsal na disk rychlostí 3,33 GB/s bez jediného zaváhání a snížení rychlosti. To jsem čekal, stejně to dopadlo u druhého souboru. To na disku už bylo zapsáno 400 GB dat. Dal jsem kopírovat třetí 200 GB soubor, který se také celý zkopíroval plnou rychlostí. Na disku bylo už jen necelých 400 GB místa. Očekával jsem, že SLC cache brzy dojde prostor, ovšem nestalo se. Čtvrtý 200 GB soubor se opět zkopíroval plnou rychlostí 3,3 GB/s. Na disku zbývalo cca 135 GB volných. Kopíroval jsem tedy soubory na disk (různě velké) do úplného zaplnění disku. K mému překvapení celý tento poslední zápis proběhl také plnou rychlostí. Tento disk zřejmě používá pro SLC cache urychlení datový prostor mimo uživatelská data. Znamená to, že tento disk lze unavit pouze sekvenčním zápisem v kuse nad 480 GB, s malými pauzami ho dostat na kolena nejde. Nabídne vám výhody rychlého zápisu SLC cache až do úplného konce. Adata si za tuto implementaci zaslouží pochvalu.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama