Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat)  | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 2. 2020 03:00 23

Seznam kapitol

1. Úvod, základní pojmy 2. PCI Express 4.0 a 3.0 z CPU a PCH 3. Potřebuje NVMe disk funkci TRIM? 4. Jak funguje paměťová NAND buňka
5. Typy řešení SLC cache 6. Praktický test SLC cache 7. Závěr

Už dlouho se v diskusi pod testy SSD disků množí dotazy, jak a co funguje. Rozhodl jsem se tedy nejčastější dotazy zodpovědět v samostatném článku. Porovnáme rychlosti dle počtu PCIe linek, objasníme TRIM a podíváme se na jednotlivé způsoby implementace SLC cache a jejich výhody a nevýhody.

Reklama

Potřebuje NVMe disk funkci TRIM?

Některé čtenáře trochu vyděsil fakt, že často používané utility a programy u nových NVMe disků ve výpisu neukazují podporu TRIM. Nabízí se tedy otázka, zdali vůbec TRIM na těchto discích funguje. Já otázku trochu upravím, potřebují vůbec ještě NVMe disky funkci TRIM? Pokusím se to objasnit v této kapitole.

Primární důvod k dotazu je program Crystal Disk Info, který u NVMe disků (ne všech) ukazuje podporu S.M.A.R.T. jako jediné funkce. Chybí informace o TRIM a dalších technologiích. Ono je to v podstatě správně, jelikož NVMe disky používají jiné techniky ke stejné činnosti, jakou má funkce TRIM u AHCI SSD disků.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejprve si ale řekněme, co je vlastně TRIM a co dělá. Tato nová příkazová sada se objevila přibližně v roce 2009 v systému Windows 7. Než přišel příkaz TRIM (v reálu soustava různých příkazů) pracoval zápis a mazání buněk v SSD disku následovně:

Uživatel zapsal data, která se uložila do fyzického bloku na disku a do alokační tabulky v řadiči SSD. Když ale uživatel data smazal, smazala se jen informace v tabulce, ale na disku fyzicky zůstala. Díky systému pro rovnoměrné opotřebení buněk, se další data zapsala jinam. Pokud ale přišel požadavek zapsat data opět na stejné místo, disk nejprve ověřil, že data může smazat (z alokační tabulky), poté celý blok (NAND pracují s celými bloky nikoliv jednotlivými buňkami) přesunul do cache, pak celý přepsal nulami, a potom tam opět zapsal požadovaná data z cache a nová data. Celá tato operace trvala dlouho a celý blok byl přepsán několikrát. To samozřejmě snižuje životnost buněk a prodlužuje zápis.

S funkcí TRIM se celý proces zjednodušil a zefektivnil. Pokud uživatel data smazal, opět se tato informace dostala do alokační tabulky. S aktivovanou funkcí TRIM, ale disk v čase nečinnosti nebo mírné zátěži prochází tabulku smazaných dat a maže tyto data i fyzicky z disku (přepisuje na nuly). Když pak přijde požadavek na zápis dat do tohoto bloku, je už smazaný. Zápis je rychlejší a systém na rovnoměrné opotřebení disku může pracovat efektivněji.

U AHCI disků si můžete jednoduše ověřit, že TRIM je aktivní. U Windows 10 je tento systém aktivován automaticky a defaultně, pokud systém zjistí, že váš disk je sestaven z NAND čipů. Jak je to ale u NVMe disků? V podstatě hodně podobné.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz

NVMe disky příkaz TRIM už nepoužívají, jde o zastaralou interpretaci pro AHCI rozhraní. Funkci jako takovou totiž přebral jiný systém, který ale v principu dělá totéž. Součástí NVM Express specifikace je i tato nová sada příkazů, skrývající se pod systémem Dataset Management Control (DMC). Problém sestavy TRIM je totiž fakt, že příkaz nelze spouštět zároveň s jinými. Pokud se aktivuje TRIM, musí doběhnout a celý disk čeká, pak může pokračovat v dalších příkazech ve frontě. To u NVMe disků odpadlo, funkce Deallocate, která TRIM nahradila, tento problém řeší.

V samotných Windows 10 stále i u NVMe disků narazíte v nástroji Optimalizace jednotek na slovo TRIM, ale je to pozůstatek z dob minulých, NVMe disky už TRIM nepoužívají. Proto je v podstatě správně, že jej diskové utility nedetekují. Také výrobci disků stále slovu TRIM dávají přednost, jelikož to uživatelé znají, kdyby tam místo toho bylo Deallocate, netušila by většina o co jde. Pokročilou aplikaci této funkce pak najedete v každém software k vašemu disku.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o NVMe SSD (a nebáli se zeptat) 
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama