Vybíráme dvoupanelového správce souborů pro Linux v roce 2022 | Kapitola 2
Seznam kapitol
Už v časech DOSu si mnoho lidí oblíbilo pro práci se soubory správce se dvěma panely jako M602 nebo Norton Commander. Velmi se hodí zvláště pro správu většího množství souborů. Ve Windows kraluje Total Commander a na to, jaké možnosti máte v roce 2022 pod linuxem, se podíváme v dnešním článku.
Správce souborů tradičního střihu. Současná verze programu je 1.0.5. Nabízí dva klasické panely se spodní lištou a menu nahoře. Fungují zde tradiční klávesy F a označování klávesou Insert.
Ovšem pozor třídění podle názvů souborů se poněkud odchyluje od tradičních zvyklostí. Skryté soubory a adresáře začínající tečkou jsou zatříděny tak, že tečka je ignorována. Neobjevují se tedy ve výpisu jako první, ale jsou pomíchány běžnými položkami. Neobjevil jsem možnost, jak toto zobrazení přepnout.
Je zde možnost používat záložky pro oba panely samostatně. Ovládají se z menu a kliknutím pravým tlačítkem myši na úchytku záložky.
Program v základu zobrazuje názvy adresářů v hranatých závorkách. To se dá vypnout v nastavení, které se otevře v samostatném okně. Jeho možnosti jsou dosti rozsáhlé. Doporučuji projít a nastavit dle vlastních preferencí.
Pro editaci a prohlížení textového souboru je možno použít interní editor. Též je možno v nastavení určit, že chceme tento editor nahradit externím programem. Pokud nemáme pro editaci souboru oprávnění, máme možnost při uložení zadat heslo superuživatele. Tím oprávnění získáme.
Navíc nabízí vítanou funkci porovnání dvou souborů podle obsahu, kterou oceníte při editaci souborů. V tomto zobrazení je možno soubory nejen porovnávat, ale rovnou podle potřeby editovat.
Vyhledávání je po kvalitativní stránce shodné s Krusaderem. Funguje zde též vytvoření virtuálního adresáře s výsledky vyhledávání v samostatné záložce.
Pro připojení vzdálených souborových systémů musíme zavítat do menu Síť. Zde vybereme nové připojení. Pozor, spojení pomocí zabezpečených protokolů na bázi SSh se skrývá jako další podvolba protokolu FTP.
Závěr
V programu mi především nevyhovuje řazení skrytých souborů a adresářů mezi ostatní. Dále mám některé námitky vůdčí základnímu vzhledu, ale kromě ikon by se daly fonty a závorky upravit. Takže zásadní problém to není. Jinak zvládá vše, co takovém správci souborů požaduji.