Vzpomínka na VGA aneb čest padlým hrdinům
Článek Vzpomínka na VGA aneb čest padlým hrdinům

Vzpomínka na VGA aneb čest padlým hrdinům

Michal Rybka

Michal Rybka

23. 8. 2020 12:00 61

Seznam kapitol

1. Přes anténu do televize 2. Když bylo VGA super 3. Jeden standard pro všechny 4. Digitální kvalita 5. Z televize do PC 6. Chaos. A zbytečně.

Standard VGA byl přelom. Dvacet let nám dovoloval prakticky každý počítač ke každému monitoru, aniž bychom museli řešit převodníky z převodníků. Modrý patnáctipinový konektor najdete na monitorech dodnes. Vrátí se nám podobné časy?

Reklama
Reklama

U PC jsme měli situaci zpočátku nepřehlednou, leč rychle se objevil konektor CGA, neboli DE-9. Má devět pinů, vypadá trochu jako joystickový port – a podporoval hlavně monitory CGA. Byl digitální, s diferenciální signalizací TTL – a podporoval až 640 × 200 bodů. Následující standard, EGA, měl úplně stejný konektor DE-9, využil ale další, nezapojené piny – a tím zvýšil rozlišení až na 640 × 350. Pokud EGA fungovala v grafických módech CGA, byla plně zpětně kompatibilní, takže s tím fungovaly i starší monitory. Jen pro EGA módy byly třeba monitory, které uměly novou signalizaci a rozlišení.

Opravdová revoluce však přišla v roce 1987, kdy IBM představilo řadu počítačů IBM PS/2 a novou grafiku VGA. Ta měla konektor s patnácti piny, ovšem rozměrově byl identický s DE-9: Piny byly prostě jemnější. Nový konektor se jmenoval DE-15 a stal se na dalších dvacet let králem – a nejen to, VGA existuje dodnes a přežilo i svého plánovaného nástupce!

Nejstarší monitory se připojovaly kabelem, který měl na počítačové straně DE-15 a na straně monitoru měl pět konektorů BNC. (Vím to, stále takový používám a teď jsem je přepočítal!) Později se přešlo na konektor VGA i na monitoru – anebo na kabel s monitorem pevně spojený.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning