3r-system-dve-pocitacove-skrine-z-jedne-staje
PCTuning Článek

3R System: Dvě počítačové skříně z jedné stáje

markus
Markus
8. 3. 2006 00:00 37 Sdílej:

Seznam kapitol

1. 3Rsystem: Dva kousky z jedné stáje 2. R202 Li 3. R105SH 4. Zkušenosti a závěr

V dnešním článku se podíváme na dva zástupce z dílen 3R System, což je dnes již poměrně známý výrobce počítačových skříní pro levnější systémy. Do testu se sešly společně skříně, které se podstatně liší jak svou cenou tak i svým designem. Jestli bude v tomto případě platit, že za málo peněz dostanete hodně muziky se už dočtete v samotném testu.

Reklama
Reklama

Popis

Další kousek od 3RS je inovovaný model R103. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, poznáte hned na první pohled. R105 má vnější části z děrovaného plechu. Použití tohoto materiálu by mělo vylepšit odvod tepla ze skříně.

Přednímu panelu opět dominuje modře podsvícený LCD display. Je vsazen do umělohmotného rámečku, ve kterém jsou vsazeny jak tlačítka ovládání, tak přední vyvedení portů. Design se oproti R103 nezměnil. Bylo pouze vypuštěno přední, krycí plexi. Vedle 3,5" pozic najdete tlačítka zapínání a restartu. Ty jsou také vyrobeny z plastu, stejně jako rámeček displeje.


Levá i pravá bočnice je totožná a neobsahuje žádný přídavný chladicí systém. Je přichycena pomocí dvou šroubků, které lehce odšroubujete rukou.

Zadní část je osazena 120mm větrákem. Oproti první skříně v testu, jsou však otvory pro karty zaslepeny sundavacími záslepkami. Rozložení je klasické, tedy na pravé straně. Pozic pro karty je sedm.

Spodní část je opět osazena kulatými nožkami z umělé hmoty. Co mě však zarazilo, je fakt. že umělý panel v přední části, neobsahuje otvor pro nasávaní vzduchu. Je to s podivem, protože skříň má volitelný vnitřní, přední 80mm větrák.

Vnitřní uspořádání

Po odšroubování a sejmutí levé bočnice se vám od kraje vnitřek skříně. Zde jsem zažil asi největší zklamání. Skříň neobsahuje na zadním panelu umělohmotné uchycení pro bez-šroubovou instalaci karet. Aby jste chápali mé rozhořčení, musím vám říci, že jsem majitelem modelu R103, který tuto část má. Na druhou stranu R105 je osazena 120mm větrákem. Zde je na tom tato skříň tedy lépe.

Zadní část je přizpůsobena pro desky typu ATX a MicroATX. Rovněž také obsahuje podpěry pro váš zdroj. Šachty jsou opět v klasických počtech a to 4x 5,25" a 8x 3,5". Zde se však problému, který nastal u modelu R202, bát nemusíte. Disk lze umístit do všech těchto pozic. Pro disketovou mechaniku jsou určeny první tři. Jak disky tak mechaniky, musíte přichytit pomocí šroubů. Mechaniky o velikosti 5,25" se šroubují pouze na jedné straně a to u levé bočnice. Vpravo je ukotvení řešeno pomocí pružících plíšků.


Systém chlazení a kabeláž

Zde se oproti modelu R202 a staršího R103, můžete těšit na 120mm větrák na zadní straně skříně. Další větrák lze přidělat k vnitřní přední straně, avšak pouze 80ti milimetrový. Podpořit chlazení by však měl použitý děrovaný materiál. O další chlazení systému se budou muset postarat vaše ostatní komponenty.

Kabeláž je opět stejná. USB, 1x AUDIO, 1x MIC a IEEE 1394 na přední panel. Opět MOLEX pro display, POWER SW, RESET SW, HDD LED a 3 teplotní čidla.

Instalace

Instalace je stejná. Bohužel se opět nedočkáte bezšroubových úchytů. Ulehčení vám poskytne pouze systém plíšků na pravé straně, pro instalaci 5,25" mechanik. U modelu R105 se již nemusíte bát vylamování krytek karet. Instalace všech komponent je bezproblémová.

O něco pracnější je odjímání předních panelů. Jak u modelu 105SH, tak i u modelu 202Li, je přední panel přišroubován šesti šrouby. Na levé straně se k nim dostanete bez problémů, ovšem na straně pravé je to horší. Zde si můžete poškodit závity díky špatné dostupnosti a ne příliš kolmému postavení šroubováku ke samotnému šroubu.

Další problém u modelu 105 SH je výměna baterky displeje. Display obklopuje umělohmotné pouzdro, které je přilepeno k přednímu panelu oboustrannou lepící páskou. Nevěřili by jste, jak pevné může být toto spojení. Pokud se tedy jednou dostanete k výměně baterky, dávejte si pozor, můžete lehce ulomit některou z částí pouzdra a v nejhorším případě poškodit samotný display.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning