3r-system-dve-pocitacove-skrine-z-jedne-staje
PCTuning Článek

3R System: Dvě počítačové skříně z jedné stáje

markus
Markus
8. 3. 2006 00:00 37 Sdílej:

Seznam kapitol

1. 3Rsystem: Dva kousky z jedné stáje 2. R202 Li 3. R105SH 4. Zkušenosti a závěr

V dnešním článku se podíváme na dva zástupce z dílen 3R System, což je dnes již poměrně známý výrobce počítačových skříní pro levnější systémy. Do testu se sešly společně skříně, které se podstatně liší jak svou cenou tak i svým designem. Jestli bude v tomto případě platit, že za málo peněz dostanete hodně muziky se už dočtete v samotném testu.

Reklama
Reklama

Nyní se dostáváme k samotnému testovaní. Do obou skříní byly instalovány tyto komponenty.

Jakmile spustíte PC, rozsvítí se vám modře podsvícený display, na kterém uvidíte práci HDD, chod větráku CPU, teplotu, čas a stavy zahřívaní, spolu s aktuální spotřebou. Stupně si můžete volit mezi °C a °F. Teploty jsou měřeny na CPU, VGA a HDD.

U obou skříní mě zklamal trošku větší hluk. Zvláště pak boxovaného chladiče. To zejména u skříně R105, jelikož je z děrovaného materiálu. To však upravíte menší investicí do chladiče. Dodaný 120mm větrák bych asi také vyměnil. Pokud jste také příznivci osvětlení, můžete si model R105 vybavit libovolnými katodami, či barevným větrákem.

Pro testování byly stanoveny dva stavy. První s vypnutými větráky dodávanými se skříní a poté se zapnutými. První stav měl ověřit funkčnost originálních hladicích ústrojí hardwaru a stav druhý pak zjistit chladící možnosti té které skříně.

Teploty byly poté měřeny na procesoru (CPU), základní desce (MB), grafické kartě (VGA) a na disku (HDD). Pro zatížení zmíněných částí systému byly použity programy CPU Burnin, 3DMark03 a nástroj defragmentace. Teploty byly měřeny kombinovaně pomocí Everestu ver. 2006 a samotných čidel. Teploty z obou prostředků byly sečteny a zprůměrovány. To z důvodů co možná nejpřesnějšího zjištění výsledků. Výsledné hodnoty si můžete porovnat v tabulkách.

První jsou výsledky skříně R202 Li.

Po shlédnutí tabulek vás určitě překvapí některé naměřené hodnoty. Není se však čemu divit. Použitý procesor je jeden z prvních Athlonů 64 ještě na 130nm technologii. Vysoké teploty u grafické karty jsou také v pořádku.

Je však vidět, že u modelu R202 má otvor u grafické karty mírný vliv na lepší chlazení. Co se týče již zmiňované teploty procesoru, je velice pravděpodobné, že bude nižší. To v případě, bude-li windtunel směřovat přímo proti procesoru a také pokud budete mít procesor s 90nm architekturou.

Druhé výsledky patří modelu R105SH

U tohoto modelu se teploty o něco málo zvedly a bez zapnutého 120mm větráku, nám teplota na grafické kartě přesáhla 100 °C. Na druhou stranu musím konstatovat, že při snížení zátěže dochází v této skříni, k mnohem rychlejšímu ochlazení všech komponent.

I zde dopadl test dle očekávání. Systém bez větráku byl na tom o něco hůře a model R105, dokonce zaostával za 202jkou. To i přesto, že je vyroben z děrovaného plechu a má 120 mm větrák na zadní straně. Z toho tedy vyplývá, že pro ideální průchod a cirkulaci vzduchu, je vhodné dosadit ještě 80mm větrák na přední část skříně.

Závěr

Na závěr bych se rád vyjádřil ke skříni R105 SH. Jsem totiž majitelem modelu R103 a musím říci, že mě 105ka poněkud zklamala. To hned z několika důvodů. První jsou menší nepřesnosti v konstrukci a druhé pak, pro mě nepochopitelná absence bezšroubové instalace karet. Zde by se mohl výrobce více snažit. Zvláště tehdy, když je cena modelu R105 nějakých 2.365,- s DPH. Za takovou cenu můžete mít kvalitnější počin některého z jiných výrobců.

 

Cena modelu R202Li se pohybuje okolo 1.394,- s DPH. Dá se tedy říci, že až na vylamovací kryty zadních otvorů, je tato skříň o něco lepší než model R105. Design je jednoduchý a líbivý, což se dá považovat také za malé plus do celkového hodnocení.

Zde pro ukázku modely v černém provedení.

Skříně 3R zapůjčila firma

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning