4× Radeon RX 570 4GB v testu: který levný model vybrat? | Kapitola 4
Seznam kapitol
Radeony RX 570 se 4 GB paměti patří jsou momentálně to nejvýhodnější, co můžete koupit, pokud sháníte levnější grafiku s cenou pod čtyři tisíce. A výkonu mají na rozdávání. V dnešním srovnání se podíváme hned na čtveřici modelů od ASRocku, MSI a Sapphire.
Zadní strana krabice není tentokrát moc popisná, výrobce na ní spíš filozofuje, kdo a proč by si měl karty z řeady Pulse kupovat, že nabízejí vysoký výkon a přitom jsou navržené tak, aby vydržely, že jsou na kartě dva konektory HDMI pro vyžití ve virtuální realitě (dnes už to zní vzhledem k ceně karty až obskurně, ale před dvěma lety to ještě nebylo nemyslitelné).
V příslušenství je opět jen stručná instalační příručka a DVD se softwarem.
Chladič na větším ze dvou konstrukčních variant Pulse se rovněž vejde do prostoru dvou slotů. Je ale výrazně širší než u ostatních karet v testu. Díky tomu je více prostoru na žebrování i na ventilátory s větším průměrem.
Kryž je z matného černého plastu a je celkem robustní.
Na kartě je i backplate, který se mi docela líbí. Má sice trochu divoký potisk, ale jinak je perforovaný na straně (záměrem výrobce je nechat ventilátory vyfukovat ohřátý vzduch do prostoru nad kartou, odkud jej vytáhnou systémové ventilátory) a v místě GPU je otvor pro lepší odvod tepla.
A napájecí kaskáda? V jejím místě je pod plechem teplovodivá podložka, takže kryt pomáhá s chlazením karty. Sláva, na tomto místě řada výrobců šetří i u dražších modelů. K přídavnému napájení slouží osmipinový konektor, který se schová uvnitř krytu.
Ještě se zastavím u ventilátorů. Zatímco u backplate výrobce nešetřil, u ventilátorů bohužel asi ano. Nebylo to na samotné konstrukci, ventilátory jsou stále „vyměňovací“, jak to známe z dříve testovaných modelů.
Na kartě jsou větráky FirstD s modelovým značením FD100015M12D s maximálním odběrem 0,45 A při 12 V. U RX 570 Nitro+ byly ventilátory Champion CF1015H12D (aspoň před dvěma lety) a byly o cosi kvalitnější (ale také se nedá říct, že by byly tiché).
Do šířky si karta ukousla víc než na délku, ta je pouhých 23 cm, což je dřívější nepsaný standard pro karty střední nebo nižší střední třídy. Do šířky přesahuje záslepku o dva centimetry. Oproti jiným širokým kartám ale stačí pod bočnicí skříně i méně místa – z karty totiž tolik netrčí kabel přídavného napájení, protože plošný spoj je užší a konektor přídavného napájjení je „utopený“ uvnitř krytu.
Na záslepce najdete kombinaci konektorů, která je pro karty určené do nižší třídy asi zajímavější než klasické kombo 3× DP + 1× HDMI – je tu konektor DVI-D, dvojice HDMI a dva DisplayPorty. Připojíte k tomu prakticky cokoliv, snad jen u tří monitorů se 4K a HDR byste měli problém, že by vám ten třetí DisplayPort chyběl (ale to stejně nejde moc dobře dohromady s kartou nižší třídy).