5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590

5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590 | Kapitola 11

Michal Šimonek

Michal Šimonek

17. 7. 2013 03:00 107

Seznam kapitol

1. Vishera, stručné představení 2. AMD FX-9590 a FX-9370 3. Testovací počítač ve zkratce 4. Testovací sestavy a výběr testů 5. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 6. Měření výkonu, benchmarky procesoru II 7. Měření výkonu, benchmarky procesoru III
8. Měření výkonu, benchmarky procesoru IV 9. 3D Marky a Unigine test (CPU) 10. Herní benchmarky a hry 11. Provozní vlastnosti 12. Přetaktování sestavy 13. Závěrečné zhodnocení

Dnes vám konečně můžeme oficiálně představit nejsilnější procesor AMD všech dob. Překvapuje v mnoha směrech, a to jak pozitivně, tak negativně. Má opravdu vysoký výkon, kazí si to spotřebou. Jde ho pěkně taktovat, cena vám ale vyrazí dech. Ať už si uděláte názor jakýkoli, věřte jedinému – AMD není ani zdaleka na lopatkách.

Reklama

Spotřeba sestavy

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

Příkon sestavy jsem měřil běžným zásuvkovým wattmetrem. V klidovém stavu jsem ponechal zapnuté úsporné funkce na auto a sestavu nechal asi 10 minut ustálit ve Windows. V zátěži jsem měřil nejčetnější spotřebu během několika průběhů v Cinebench R11.5 (jelikož nejvyšší zaznamenaný příkon byl třeba jen o 1 W vyšší než nejčastější hodnota!). Tím jsem reflektoval více reálné podmínky zátěže, než při LINX nebo PRIME zátěži.

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

Spotřeba v kombinaci celé sestavy s highendovou grafickou kartou je v klidovém stavu (77W) více než dobrá. V zátěži potom i díky vyššímu TDP procesoru podstatně naroste. O pár wattů navíc rozhodně vezme i více ventilátorů v sestavě AMD a pochopitelně Radeon HD7990. Přesto je spotřeba zcela odpovídající taktu a danému napětí pro procesor. S některými highendovými (nebo staršími) procesory lze po přetaktování vidět ještě mnohem vyšší čísla. Příkon v zátěži je ale naopak ve srovnání s o málo slabším Haswellem 4770K (byť je zde jiná grafická karta) vysoký. Nejnižší příkon má Richland.

Teploty

Teploty jsem měřil na jednotlivých jádrech v Coretemp. Teplotu v Coretemp na jádrech nelze brát zcela přesně jako vypovídající té reálné přímo v die procesoru. Sensor u AMD 15h je umístěný jinde a údajně reálné teploty jsou zhruba o 10-15 stupňů vyšší. To však pak nic nemění na tom, že procesory pracují spolehlivě zhruba do 90 C. Poté již dochází k restartům systému a při ještě vyšším se zapně ochranná pojistka-vypnutí (95C). Držte se tedy maximálně do přibližně 65 C softwarové teploty Coretemp na jádrech v dlouhodobé zátěži.

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

Díky použitému chladiči byly teploty v zátěži naprosto pohodové. Reálně teploty jsou potom přibližně o těch 10-15 °C vyšší než naměřené Coretempem. Okolní teploty byly však vysoké, 26-28 °C. Samotné teploty jader jsou u všech procesorů příjemné...Hodnoty teplot v klidovém stavu však můžete u AMD ignorovat, jsou to holé nesmysly, nejspíš se detekuje až od určité teploty. Procesorům FX-6300 a Richland rozhodně pomohlo normálnější počasí. Zbylé procesory "trpěly" horkými dny.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama