5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590

5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590 | Kapitola 13

Michal Šimonek

Michal Šimonek

17. 7. 2013 03:00 107

Seznam kapitol

1. Vishera, stručné představení 2. AMD FX-9590 a FX-9370 3. Testovací počítač ve zkratce 4. Testovací sestavy a výběr testů 5. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 6. Měření výkonu, benchmarky procesoru II 7. Měření výkonu, benchmarky procesoru III
8. Měření výkonu, benchmarky procesoru IV 9. 3D Marky a Unigine test (CPU) 10. Herní benchmarky a hry 11. Provozní vlastnosti 12. Přetaktování sestavy 13. Závěrečné zhodnocení

Dnes vám konečně můžeme oficiálně představit nejsilnější procesor AMD všech dob. Překvapuje v mnoha směrech, a to jak pozitivně, tak negativně. Má opravdu vysoký výkon, kazí si to spotřebou. Jde ho pěkně taktovat, cena vám ale vyrazí dech. Ať už si uděláte názor jakýkoli, věřte jedinému – AMD není ani zdaleka na lopatkách.

Reklama
 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

Máme za sebou recenzi procesoru AMD FX-9590. Je to procesor plný kontroverze. Vysoký výkon, vysoký příkon v zátěži, sběratelský kousek i vysoká cena. Jak na takový produkt pohlížet?

Většina uživatelů se na tento procesor bude dívat skrz prsty, a to hlavně díky dvěma aspektům. Jedním z nich je cena a druhým vysoký příkon. Zkusme se ale na to podívat také z pohledu nadšenců. Pokud kupujete stylové auto, nemusí být nutně nejvýkonější a přesto za něj můžete zaplatit jmění a ještě se prohnete při každé ostřejší vyjíždce útratou za benzin. A přesto majitelé takových aut existují. Najdeme tudíž i uživatelé, kteří jsou si dobře vědomi, že daný příkon je způsoben hlavně vysokým napětím a taktem.

Jedná se jednoduše o OC edici procesoru z výroby. Prioritně bude montován do hotových sestav, cena za celek potom ještě rapidněji naroste. A mnozí ocení "hotovku" s vysokým taktem a zárukou, než doma na vlastní riziko taktovat svůj procesor. Druhým pohledem může být sběratelská hodnota. Mít takový procesor ve sbírce je snem každého opravdového fandy AMD, i kdyby měl ležet jen v krabičce. Moc jich vyrobeno určitě nebude. Třětí skupinou zájemců budou jistě extrémní overclockeři. Ti vidí možnost mít lepší kousek Vishery a mohou ho podrobit hrátkám pod tekutým dusíkem. Za kvalitní CPU pro extrémní overclocking se platí tvrdě. Takový 6,9-7 GHz Ivy Bridge se prodává za cenu 1000 dolarů i více! A přesto zájem i za cenu nehorázného příplatku kvůli vysokému kmitočtu pod dusíkem je veliký.

Samotné hodnocení je tudíž velmi těžké. A to i pro mě jako velkého fanouška AMD. Oceňuji vysoký výkon, hlavně při vytížení všech jader, líbí se mi také dobře fungující úsporné režimy, v klidu je procesor kultivovaný a nevezme si o nic více než standardní FX-8350 (rozdíly jsou jen dle kusovosti). Vysoký takt působí minimálně jako dobrá reklama. Z hlediska luxusního CPU do sbírky a nebo výkonné sestavy bez ohledu na cenu jsem určitě pro. Na druhou stranu jsem čekal alespoň novou revizi čipu, která by pro daný produkt mohla být výhodnější – stačí si vzpomenout na C2/C3 revizi Phenomů II, která přinesla lehce nižší spotřebu a mírně vyšší možnosti přetaktování. Možná s opravdovým ručním výběrem by procesory mohly mít i nižší příkon, řekněme něco kolem 180 W.

Mnoho z nás jistě dokáže ručně nataktovat na podobné hodnoty i kvalitnější kousky FX-8320/8350 (mimochodem, ty jsou nyní za velmi příjemné ceny). Pro další navýšení taktu zde už prostor není, alespoň u tohoto kusu. Zkusím se později dostat k jinému a osadit ho do ověřené Crosshairky, případně napsat nějaké další shrnutí.

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

Sestavu včetně osazeného procesoru zapůjčil Hall3000

Za zapůjčení desky ASRock Extreme4 děkuji společnosti ASRock

Za zapůjčení SSD disku potom děkuji společnosti Seagate.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama