5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590

5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590 | Kapitola 12

Michal Šimonek

Michal Šimonek

17. 7. 2013 03:00 107

Seznam kapitol

1. Vishera, stručné představení 2. AMD FX-9590 a FX-9370 3. Testovací počítač ve zkratce 4. Testovací sestavy a výběr testů 5. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 6. Měření výkonu, benchmarky procesoru II 7. Měření výkonu, benchmarky procesoru III
8. Měření výkonu, benchmarky procesoru IV 9. 3D Marky a Unigine test (CPU) 10. Herní benchmarky a hry 11. Provozní vlastnosti 12. Přetaktování sestavy 13. Závěrečné zhodnocení

Dnes vám konečně můžeme oficiálně představit nejsilnější procesor AMD všech dob. Překvapuje v mnoha směrech, a to jak pozitivně, tak negativně. Má opravdu vysoký výkon, kazí si to spotřebou. Jde ho pěkně taktovat, cena vám ale vyrazí dech. Ať už si uděláte názor jakýkoli, věřte jedinému – AMD není ani zdaleka na lopatkách.

Reklama

K přetaktování AMD jsem použil zátěžový test AMD Overdrive, výběr zátěže "all tests", který kombinuje vytížení pro procesor a jeho jednotky, paměťový řadič a pro paměti. Maximální napětí jsem zvolil po 1.525 V pro CPU, v maximálním přetaktování jako ještě dlouhodobě bezpečné a uchladitelné chladičem.

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

V prvním případě jsem zakázal v BIOSu turbo, vypl všechny úsporné a šetřící režimy a mohlo se jít na věc. 5000 MHz na všech jádrech? Panovaly horké letní dny, teploty v testovací místnosti byly až 28 stupňů.

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

5 GHz bylo neúspěšných i přes několik dalších pokusů. Program vyhodil hardwarovou chybu. Pokusím se ještě někdy v budoucnu s jiným kusem a na jiné základní desce s dofukováním napájecích obvodů. Ty se totiž tady zahřívaly enormně a musel jsem otevřít alespoň bočnici.

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

Zklamán nemožností dosáhnout 5 GHz na všech jádrech jsem zkusil alespoň testy Superpi. Ty díky opravnému patchi jsou nyní na AMD Vishera zábavné a v superpí se jedná o nejrychlejší AMDčko. Delší test jsem projel na frekvenci 5300 MHz s výsledným časem 14m 29s. Nijak jsem se i tak nezabýval laděním operačního systému ani paměťového subsystému.

 5GHz procesor se stává realitou – AMD FX-9590
i Zdroj: PCTuning.cz

Superpi 1M, kratší výpočet, proběhl na krásných 5400 MHz. Výsledek se dostal pod 14.5s. Tím moje taktování skončilo. Zkusil jsem ještě Cinebench R11.5 na 5200 MHz, ale ten mi po čase vyhodil také chybu. Dále jsem už neměl chuť v limitovaném čase se pokoušet v parné místnosti o další pokusy. Zkusíme to znovu pro vás příště.

Pokud si náhodou procesor pořídíte samostatně, doporučuji nepodcenit výběr základní desky (např. 990FX Sabertooth R2.0) a věnovat se také chlazení napájecích obvodů na desce. Tzn. zařídit nějaké ofukování těchto obvodů ventilátorem 120/1400mm. Špatné není ani využití ventilátorů menších rozměrů, co se dodávají k některým paměťovým kitům.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama