Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc
Článek Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Marek Vacovský

Marek Vacovský

1. 9. 2014 08:00 18

Seznam kapitol

1. Představení a počáteční srovnání 2. Kvalita zpracování, zvuk, displej a dock – Acer Aspire Switch 10 3. Hardware a software – Acer Aspire Switch 10 4. Kvalita zpracování, zvuk, displej a dock – Lenovo Miix 2 10
5. Hardware a software – Lenovo Miix 2 10 6. Výkon a výdrž v číslech 7. Zhodnocení a závěr

V posledních týdnech jsme pro vás intenzivně testovali dva tablety, které spíše než na konzumaci obsahu míří na jeho tvorbu. Běží totiž na operačním systému Windows 8.1 a můžete k nim připevnit i klávesnici. Dokážou ale nahradit levné notebooky? A kterému se to daří lépe? To vše a mnohem více zjistíte v našem dnešním srovnání.

Reklama
Reklama

Kvalita zpracování

Ihned, jak tablety přišly, nás upoutal jejich vzhled. Ačkoli se nám zdál dle oficiálních fotografií hezčí tablet od Lenova, po vybalení bylo vše naopak a subjektivně vypadal lépe Switch 10. Ihned po vybalení jsme zaznamenali, že se jedná o pěkného macka – přibližná hmotnost 590 gramů je cítit (s klávesnicí zhruba 1,2 kg). S tloušťkou přístroje to také není špatné – pohybuje se kolem 9 mm a vyrovnává se tím de facto i konkurenci s Androidem. Konkrétní rozměry přístroje činí 261,6 × 177,1 × 8,9 mm.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Vyšší hmotnost je poznat, ovšem pozitivně se určitě projevila na celkové pevnosti šasi, které ač se snaží imitovat broušený hliník, jsou vyrobeny z plastu, stejně jako celý tablet. Nicméně musíme uznat, že imitace se Aceru docela daří, takže než si tablet detailně osaháte, tváří se skutečně jako hliník. Zadní strana je jinak jednoduchá – najdeme na ní vlastně jen logo Aceru, které lehce vystupuje nad povrch. Na zadní straně „chybí“ fotoaparát – ovšem u 10palcového tabletu s Windows to chápeme a naopak oceňujeme, že se zde Acer oproti mnoha jiným výrobcům rozhodl ušetřit.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Když tablet otočíme na druhou stranu, spatříme hlavně a překvapivě 10palcový displej, kterému se podrobněji budeme ještě věnovat. Lemuje jej černý, poměrně masivní rámeček, uvnitř něj najdeme i po dotyku vibrující tlačítko Windows, jež slouží pro návrat do prostředí Modern UI určeného právě pro dotykové ovládání. Zarazilo nás však to, že abychom tlačítko správně stiskli, museli jsme „mačkací“ úkon provádět několikrát. Co však musíme jednoznačně pochválit je umístění reproduktorů – ty jsou na přední straně, takže si je při držení nezakrýváte.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Rovnou se můžeme přesunout na boky – na nich nalezneme ve zkratce základ. Všechna tlačítka se po vzoru klasických tabletů nalézají po stranách (při držení na šířku), aby byly všechny konektory využitelné i při zapojení do doku. Na pravé straně najdeme speciální nabíjecí port (který se poměrně hodně podobá 3,5mm jacku), HDMI, microUSB port a slot pro kartu microSD, který bohužel není nijak krytý. Nalevo se pak nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí, případně uspání/probuzení, 3,5mm audio jack a také tlačítko pro regulaci hlasitosti, které na nás působilo tak trochu laciným dojmem. Na první pohled jsme se dokonce domnívali, že se jedná o krytku slotu na kartu microSD. Opomenout nesmíme ani tři konektory pro připojení speciální klávesnice.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc
Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Dock

U klávesnice se ještě na moment zastavíme. Mechanismus pro spojování je řešen velmi prakticky, na dolní straně jsou dva konektory a uprostřed nich magnet, který právě klávesnici s tabletem přitahuje a je doopravdy spolehlivý. Když chcete tablet z klávesnice sundat, stačí jej vytáhnout nahoru, ale upozorňujeme, že musíte pěkně zabrat. Klávesnice jako taková je poměrně šikovná, dobře se na ní píše a dají se na ní pohodlně psát i delší texty. Numerická část ji sice chybí, ale to je vzhledem k velikosti naprosto logické.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Nechybí ji naopak touchpad, který se též dobře ovládá.Klávesnice je s tabletem spárovaná pomocí Bluetooth a má vlastní baterii (ta tablet sice nenabíjí, alespoň mu však neodčerpává energii), Po připojení klávesnice navíc získáte port USB, do kterého tak můžete například připojit myš či flash disk, v obou případech vše probíhalo naprosto bezproblémově. Co nás však zamrzelo, byla skutečnost, že pokud nakloníte displej více dozadu, klávesnice je příliš lehká a tablet se tak překlopí na záda displeje. Takže s větším úhlem rozevření s ním pracovat nejde. Paradoxně by tak bylo lepší, kdyby byla klávesnice o něco těžší, pak by totiž vše fungovalo stoprocentně.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Celkově je ale konstrukce tabletu i design na velmi dobré úrovni. Použití plastů je vzhledem k ceně naprosto logické. Nikde se naštěstí nic neprohýbá ani nevrže, a to ani při silnějších stiscích, kterým se při demontáži klávesnice rozhodně nevyhnete. Škoda jen hůře reagujícího Windows tlačítka a lehce širších rámečků kolem displeje. Klávesnice by také mohla být těžší, kdyby se v ní například nacházela větší baterie. Jako další výhodu bereme plnou konektorovou výbavu a luxusní vzhled.

Displej

Displej nabídne úhlopříčku 10,1 palců, přičemž do vínku dostal HD rozlišení (1366 × 768 pixelů) a dokonce i technologii IPS, kterou v levných zařízeních zpravidla nevídáme. Výsledná jemnost činí slabších 155 pixelů na palec, ovšem musíme stále hledět na cenu, za kterou se přístroj prodává.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc
Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Displej nabízí doopravdy skvělé pozorovací úhly a má další velkou výhodu – technologii Zero Air Gap, kterou se Acer kasá, kde jen může (například na nálepce na tabletu). Zero Air Gap ve zkratce znamená to, že mezi samotným displejem a krycím sklem není mezera. To má za následek nižší odlesky, a to i přesto, že se jedná o „klasický“ lesklý panel. Obrovskou výhodou Aceru je však vysoký maximální jas – v porovnání s Lenovem se jedná o skutečně obrovský rozdíl a Lenovo vedle Aceru vypadá, jako kdyby mělo jas nastavený na 50 %.

Acer Aspire Switch 10 a Lenovo Miix 2 10: s Win 8.1 pod 10 tisíc

Displej je skvěle čitelný i na přímém slunci, při běžném používání jsem volil hodnotu zhruba 60 % (a to mám silné podsvícení skutečně rád). U IPS panelů je klasicky dobré i podání barev. Výborný dojem z displeje kazí „jen“ nižší rozlišení – kdyby Acer přidal FullHD panel, byl by displej doopravdy výtečný.

Zvuk

Umístění reproduktorů na přední straně jsme kvitovali s povděkem. V rámci tabletů zcela jistě nabízejí nadstandardní výkony. Je dostatečně hlasitý a solidně kvalitní, oproti rozměrnějším notebookům už logicky lehce ztrácí. Pro běžné použití – nějaké to puštění filmu či přehrání písničky z YouTube – je však pro méně náročného uživatele dostačující a audiofilové stejně raději sáhnou po externích reproduktorech i u dražších notebooků.

Na těle se samozřejmě nachází i 3,5mm jack pro připojení sluchátek (žádná nebyla obsahem balení). Výstup na 3,5mm jack hraje též standardně a po připojení kvalitnějších sluchátek si nebudou stěžovat ani hnidopiši.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning