ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 7. 2017 03:00 11

Seznam kapitol

1. ADATA s novými 3D TLC NAND čipy 2. Typy NAND flash pamětí a jejich použití 3. Balení disků 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Testy malých souborů (nejdůležitější)
7. Testy malých souborů (důležité) 8. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 9. Syntetické testy – body 10. Start Windows, shrnutí výkonu 11. Závěr

Před nějakým časem jsme testovali nejlevnější SATA SSD na českém trhu, a nebylo překvapením, že šlo o nejčtenější článek o discích za poslední rok. Dnes vám nabízíme test dvou nových a levných 2,5" SSD disků od ADATA, které využívají nové 3D NAND čipy využívající MLC a TLC a nejvíc potěší asi cenou.

Reklama

ADATA s novými 3D TLC NAND čipy

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy
i Zdroj: PCTuning.cz

SSD disky SU800 Ultimate a XPG SX950 jsou prvními disky z produkce ADATA, které používají nové 3D NAND čipy. První jmenovaný využívá čipy TLC a druhý MLC. ADATA ale čipy ani řadič v discích nevyrábí, čipy jsou z produkce Micron a řadič je od Silicon Motion. S touto kombinací se lze setkat u SATA i M.2 disků tohoto výrobce. Pokud vám nic název Silicon Motion neříká, tak vězte, že jde o řadič, který používá i Intel ve svých SSD řady 540. Jde hlavně o levný a přesto výkonný řadič, který díky svému návrhu (jednojádrovému) nabízí velice nízkou spotřebu.

Co se týká použitých 3D čipů z výroby Micron, jsou zajímavé hlavně tím, že byly na trhu jako první s rozumnou cenou, kterou si výrobci SSD disků mohli dovolit. V tuto chvíli nabízí 3D NAND pouze čtyři výrobci: Micron, Samsung, Toshiba a SK Hynix. Samsung je používá jen ve svých discích a Toshiba a SK Hynix se potýkají s nízkou výtěžností a vysokou cenou. Jediný Micron je schopen tyto čipy vyrábět masově s dobrou cenou. I tak je v tuto chvíli na trhu jen několik disků, které čipy Micron používají. První je Crucial MX300 a druhý Intel 600p. Jako třetí nyní přichází ADATA se svou inovovanou řadou.

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy
i Zdroj: PCTuning.cz

3D TLC čipy od Micron mají proti jiným 3D čipům jednu zvláštnost, vyrábí se v jednovrstvých nebo v dvouvrstvých modulech. Jedna vrstva má 384 Gb, což znamená kapacitu 48 GB. Kvůli této zvláštní kapacitě, není možné běžné velikosti SSD skládat ze sudých počtů čipů, což bude mít vždy dopad na výkon, řadič Silicon Motion je čtyřkanálový. Například 120 GB disk musí být složen ze tří jednovrstvých modulů (3 × 48=144 GB). U takového disku jsou čipy připojeny jen na tři kanály, čímž se připraví o čtvrtinu výkonu. U dnes testovaného disku s kapacitou 240 GB je to stejné, je složen ze tří dvouvrstvých čipů, opět je jeden kanál nevyužitý.

Schéma kontroléru Silicon Motion – z datasheetu SM
i Zdroj: PCTuning.cz
Schéma kontroléru Silicon Motion – z datasheetu SM

Stejné je to u obou testovaných disků, u levnějšího SU800 i dražšího XPG SX950. Jejich konstrukce je totožná, liší se jen použitými paměťovými čipy. Než se podíváme na disky přímo, ještě poznámka k jejich pozici na trhu.

Ultimate SU800 je levný disk, který nabízí dlouhou životnost a nadstandardní záruku. XPG SX950 je nejrychlejší SSD SATA disk z produkce ADATA, jde tedy o prémiový produkt. Kromě výkonu a životnosti, nabízí výrobce také 6 let záruky, což není špatné.

My testujeme základní kapacity 240 a 256 GB; levnější SU800 vyjde na 2400 Kč a jde prý o jeden z nejprodávanějších SSD disků na českém trhu, druhý XPG SX950 koupíte za 3000 Kč. Kvůli extrémně dlouhé záruční době je dražší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama