PCTuning Článek

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Z. Obermaier
Z. Obermaier
4. 7. 2017 01:00 11 Sdílej:

Seznam kapitol

1. ADATA s novými 3D TLC NAND čipy 2. Typy NAND flash pamětí a jejich použití 3. Balení disků 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Testy malých souborů (nejdůležitější)
7. Testy malých souborů (důležité) 8. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 9. Syntetické testy – body 10. Start Windows, shrnutí výkonu 11. Závěr

Před nějakým časem jsme testovali nejlevnější SATA SSD na českém trhu, a nebylo překvapením, že šlo o nejčtenější článek o discích za poslední rok. Dnes vám nabízíme test dvou nových a levných 2,5" SSD disků od ADATA, které využívají nové 3D NAND čipy využívající MLC a TLC a nejvíc potěší asi cenou.

Reklama
Reklama

Představení disků

Každý z disků je proveden klasicky. Disky jsou černé s barevným potiskem. Jinak není na disku nic zvláštního, vše vidíte na obrázku. Disk má rozměry dle standardu 2,5", vnitřek chrání čtyři šrouby. Výrobce uvádí, že buňky disku zvládnou zapsat 300 TB dat, než se poroučí, životnost disku je tedy nadstandardní. Hmotnost je 60 g a provozní teplota je do 70 °C.

Jako první prozkoumejme SU800. Disk je v podstatě jednoduchý, na každé straně mini-PCB najdeme čtyři pozice pro paměťové čipy. Kapacita 256 GB má osazeny pouze tři čipy 3D TLC od Micron, jeden na jedné straně a dva na druhé. Maximální kapacita tohoto designu je 768 GB, větší kapacity musí mít třívrstvé čipy nebo více pozic. Na přední straně je čip Silicon Motion 2258G a paměť DDR3.

Druhý disk SX950 je s prvním téměř totožný. Kontrolér i paměť DDR3 jsou stejné, paměti mají ale potisk ADATA. Jak vidíte, NAND čipy se od prvního disku liší, nejde o TLC, ale o MLC. Disk je také vybaven třemi flash čipy jako první disk, rozdíl je pouze ten, že druhý má na první straně dva a na druhé jeden.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning