ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy
PCTuning Článek

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 7. 2017 03:00 11

Seznam kapitol

1. ADATA s novými 3D TLC NAND čipy 2. Typy NAND flash pamětí a jejich použití 3. Balení disků 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Testy malých souborů (nejdůležitější)
7. Testy malých souborů (důležité) 8. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 9. Syntetické testy – body 10. Start Windows, shrnutí výkonu 11. Závěr

Před nějakým časem jsme testovali nejlevnější SATA SSD na českém trhu, a nebylo překvapením, že šlo o nejčtenější článek o discích za poslední rok. Dnes vám nabízíme test dvou nových a levných 2,5" SSD disků od ADATA, které využívají nové 3D NAND čipy využívající MLC a TLC a nejvíc potěší asi cenou.

Reklama
Reklama

Závěr

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

V předchozím testu nejlevnějších SSD disků jsem jen chválil, tentokrát to bude spíše naopak. Výsledky jsou rozpačité. Bylo jistě dobré zkusit novou technologii v podobě 3D TLC a 3D MLC čipů, které mají být budoucností levných SSD disků s velkými kapacitami. Disky v kapacitách kolem 256 GB se ale moc neukázaly. Výkon je srovnatelný s konkurencí jedině v sekvenčním čtení a zápisu, a my víme, že právě tohle jsou dvě nejméně důležité vlastnosti SSD disků pro běžné nasazení. Ve všech důležitých parametrech byly disky výrazně pozadu. Přístupová doba není dobrá, čtení malých souborů je slabé. Dle měření to dokonce vychází tak, že tyto dva nové disky jsou o desítky procent slabší (v určitých testech) než několik let staré SSD disky se stejnou kapacitou.

Nevím zdali je to použitým kontrolérem, který navíc používá jen tři ze čtyř kanálů pro paměťové čipy. Možná je jeho výkon opravdu takový, první disk s 3D TLC čipy Micron (Crucial MX300) je vybaven kontrolérem Marvell, a i když také nebyl kdovíjak výkonný v recenzích, takové propady výkonu vůči konkurenci nevykazoval. Oba dva testované disky ADATA mají ale téměř shodná všechna měření, o vadu jednoho disku tedy nepůjde. Obávám se, že tohle je zkrátka jejich standardní výkon. Škoda, takhle jsem si jistý, že podobně drahé disky konkurence (s klasickými TLC nebo MLC čipy) nabídnou zcela určitě vyšší výkon. Možná se zlepšení dočkáme v další generaci, kdy ADATA zvolí třeba jiný kontrolér.

Hodnocení

Jelikož v tuto chvíli už známe výkon, je jasné, že cena obou testovaných modelů je vyšší, než by se dalo čekat podle výsledů testu. 3D TLC i MLC čipy mají nabízet větší kapacitu při solidní ceně.

Co se levnějšího SU800 týká, cenou nevynikne – řadí se sice k levnějším a z hlediska poměru cena/GB k výhodnějším diskům, ale nemá vysoký výkon a využívá čipy TLC. Existují i levnější 240GB disky anebo obdobně drahé SSD s odolnějšími čipy MLC. 

U dražšího SX950 už bych při daných výkonech v této cenové hladině čekal třeba vyšší kapacitu, nebo přinejmenším srovnatelný výkon s konkurencí. Pokud by při své ceně nabízel aspoň vyšší kapacitu, bylo by to fér i přes nižší výkon.

Takhle nabízejí oba disky kapacitu stejnou jako jiní výrobci při stejných cenách (resp. v případě SU800 16 GB navíc), ale výrazně nižší výkon. Otázkou je, jestli máme za cenu disků pranýřovat ADATA, protože za cenu až tak nemůže, trh s NAND paměťmi už rok trápí nedostatek čipů a jejich drastické zdražování, a to se jistě dotklo i těchto disků. Možná měly stát o třetinu méně, ale prostě nestojí.

Je možné, že při běžném používání nižší rychlosti při práci s malými soubory ani nepoznáte, měření ale ukazují výkon zcela přesně. Zdali koupit, nebo nekoupit, nechám na vás, podkladů k rozhodování máte dostatek.

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Za půjčení disku děkujeme společnosti ADATA

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning