XPG GAMMIX S70 BLADE
PCTuning Článek

ADATA XPG GAMMIX S70 BLADE 1TB: PCIe 4.0 bez chladiče

z-obermaier
Z. Obermaier
17. 5. 2021 17:00 4 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Disk XPG GAMMIX S70 BLADE 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Společnost ADATA uvedla před nedávnem velmi výkonný disk standardu PCIe 4. Je vybaven pokročilým čínským kontrolérem InnoGrit a masivním chladičem. To ale nemusí vyhovovat všem, my otestujeme verzi bez tohoto chladiče.

Reklama
Reklama

Představení disku

SSD disk formátu M.2 lze instalovat dvěma způsoby, jako samotný SSD M.2 disk, anebo jako PCI–E karta díky adaptéru. Adaptér je brilantně jednoduchý, najdete na něm pár pasivních součástek a konektory M.2 a mSATA. Osazení do M.2 slotu je ale nejjednodušším řešením. Platforma AMD X570 a Ryzeny přímo počítají s připojením jednoho portu M.2 přímo k CPU, desky jsou také tak designované.

Disk se prodává pouze ve verzi na fotografii, s plíškem jako chladič. Ten je v krabičce zvlášť a musíte si ho nalepit. Jaké budou teploty, vám teď neprozradím, ale žádná sláva to není. Uvidíte v samostatné kapitole.

Samotný disk je v podstatě jednoduchý, stejně jako jiné disky pro M.2. V případě všech kapacit, včetně té nejnižší najdeme na přední i zadní straně PCB dva 14nm čipy 3D NAND TLC 96L od Micron. Všechny varianty mají čtyři čipy. Kapacita se mění dle modelu, maximum je v tuto chvíli 4× 500 GB. Větší 96L čipy Micron nedělá, proto omezení na 2 TB max.

Disk Adata Gammix S70 BLADE zepředu
Disk Adata Gammix S70 BLADE zepředu

Zadní strana disku
Zadní strana disku

Velký čip napravo je diskový kontrolér InnoGrit IG5236. Kontrolér je srdcem celého disku, PCIe převodníkem a také ARM procesorem se dvěma jádry ARM Cortex. Tato verze podporuje už pouze pamět DDR4. DDR4 2400 MHz (max 3200 MHz) modul SK Hynix má kapacitu 512–1024 MB. U 1TB verze je menší. Tolik paměti patrně potřebuje řadič k přesouvání dat ze SLC do TLC čipů. Velká kapacita se projeví pozitivně na výkonu.

Balení disku

Disky se prodávají v klasickém „retail“ balení, tedy v krabičce s potiskem. Krabička je malá, najdete na ní ale vše, co potřebujete vědět, hlavně kapacitu a klasické informace o výkonu. Uvnitř je bytelná plastová kazeta s diskem. Plast je dvojitý a disk je velice dobře chráněn. Kromě disku je v krabičce ještě manuál, to je ale vše.

Software

K SSD diskům přibaluje Adata software už dlouhou dobu. SSD Toolbox je jednoduchý nástroj, který vám umožní sledovat stav disku a hlavně updatovat firmware. Kromě toho ještě aplikace nabízí funkci Trim, nastavení systému pro SSD disky, bezpečné vymazání, a podrobnou diagnostiku disku. Ta je k ničemu, pokud je disky vadný, tedy jde jen o dobrý pocit. Sledovat můžeme i teplotu, nevím ale jestli jde o teplotu kontroléru nebo čipů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning