Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače

Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače | Kapitola 5

Pavel Tronner

Pavel Tronner

1. 4. 2015 05:00 4

Seznam kapitol

1. Američané byli první! Nebo ne? 2. MITS: začalo to kalkulačkama 3. Prototyp 4. Altair ze Star Treku 5. Čtyři sta počítačů za den a začátek Microsoftu

Pří pátrání po starých strojích můžete nabýt dojmu, že prvním komerčním mikropočítačem světa byl Altair 8800. Stačí se ale přenést přes nadšená velkolepá tvrzení zpoza velké louže a zjistíte, že nebyl prvním. Dokonce ani prvním komerčním. Přesto znamenal zjevení. Přelom v historii. Čas mikropočítačů můžeme dělit na dobu před Altairem a po něm.

Reklama

Na počátku roku 1975, v lednovém čísle časopisu tedy vyšel nadšený článek o novém mikropočítači. Tedy, abychom byli přesnější, o nové stavebnici mikropočítače. Až v textu bylo zmíněno, že počítač lze zakoupit i zkompletovaný. To bylo velmi důležité, neboť o pájecích schopnostech Američanů už jsme se zmínili.

Autoři to trošku to s popisem všech schopností přehnali, takže se na MITS, očekávající nějakých 400 objednávek během dvou měsíců, snesla neskutečná smršť a toto číslo bylo překonáno během jediného dne po vydání. Byl to pro MITS trošičku problém, protože v této době nebyl vývoj Altairu, respektive jeho nové verze, dokončen, Roberts stále ještě ladil a doplňoval svůj návrh. MITS pochopitelně vůbec nebyla připravena na nějakou sériovou výrobu. Posléze, když se Altair začal prodávat, tak výroba probíhala na koleně, žádná robotická linka s automatickým pájením. Všechno hezky ručně.

"Altair Computer Ad May 1975" by MITS staff Scanned from the May 1975 Radio-Electronics magazine by Michael Holley Swtpc6800. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.
i Zdroj: PCTuning.cz
"Altair Computer Ad May 1975" by MITS staff Scanned from the May 1975 Radio-Electronics magazine by Michael Holley Swtpc6800. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

Altair se stal obrovským úspěchem navzdory své naprosté neužitečnosti. V základní konfiguraci jste s ním prostě nic neudělali. Měl „obrovskou“ 256 bytů velkou paměť, nešel připojit k monitoru ani tiskárně, neměl klávesnici, ani neuměl nahrávat program z kazet či disket. Jeho jedinou výhodou byl rozšiřující slot S-100, díky němuž se dal rozšiřovat a učinit použitelným. V onom jitřním čase mikropočítačů však tato výhoda byla pouze zdánlivá – ještě jaksi neexistovalo nic, co by se do něj dalo zastrčit. To se ale stále bavíme o začátku roku 1975.

V průběhu toho roku se situace dost radikálně změnila. Protože Altair byl rozšiřitelný s pomocí slotu S-100, byly pro něj vyráběny mnohé rozšiřující karty a to nejen mateřskou firmou MITS, ale i dalšími výrobci. A tak se z toho dost nepraktického základu dal vytvořit skutečně použitelný počítač – rozšířit jeho paměť, připojit klávesnici (zprvu obvykle klávesnici dálnopisu, přičemž za výstup sloužila jeho tiskárna), připojit magnetofon jako záznamové médium (jen o rok později už pro Altair existoval diskový systém), posléze bylo možné i připojení monitoru či modemu.

"Altair 8800b Computer" di Swtpc6800 en:User:Swtpc6800 Michael Holley - Opera propria. Con licenza Pubblico dominio tramite Wikimedia Commons.
i Zdroj: PCTuning.cz
"Altair 8800b Computer" di Swtpc6800 en:User:Swtpc6800 Michael Holley - Opera propria. Con licenza Pubblico dominio tramite Wikimedia Commons.

Žádný software zprvu neexistoval, nicméně posléze nabídl Roberts ke svému počítači Basic, stvořený novou a neznámou firmičkou dvou studentů – jakýmsi Micro-softem. Basic umožnil programování s daleko větším komfortem, protože pracovat ve strojovém kódu opravdu neumí každý, to platilo tehdy jako dnes.

A tak se ten zvláštní na první pohled neumělý až amatérský mikropočítač stal tím základním zlomovým strojem, který spustil revoluci. Ta byla v této době zasvěcenci netrpělivě očekávána. Jen se nějak nevědělo, čím začne, co bude stát na jejím začátku. Po roce 1975 už byla věc jasná. Na počátku byl Altair.


Co předcházelo:

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama