AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7

Jakub Carda

Jakub Carda

27. 4. 2010 04:00 52

Seznam kapitol

1. Úvod 2. AMD Phenom II X6 1090T - představení 3. Funkce Turbo Core a nový Overdrive 4. Testovací systémy 5. Syntetické testy - paměti: 6. Syntetické testy
7. Rendering a benchmarky 8. Komprese, multimédia 9. Herní testy 10. Přetaktovaní a provozní vlastnosti 11. Závěrečné zhodnocení

Nový procesor společnosti AMD je už dlouho netrpělivě očekáván, první zmínky se objevily už někdy v září 2009, spolu s celou platformou Leo a AMD 890XX. Tehdy se také již vědělo o použití funkce Turbo CORE, konkurenčního řešení proti Intel Turbo Boost. Jak obstojí nejvýkonnější procesor AMD v konkurenci Intelu?

Reklama

Jistě jste si nedávno také všimli, že by se měl na trh dostat nejvýkonnější čtyřjádrový procesor firmy AMD, a to Phenom II X4 975BE se základní frekvencí celých 3,6GHz. Dle prvních novinek a předpokladů vydaných zhruba před třemi měsíci, již měl dávno vyjít, ovšem není tomu tak, dosavadním nejrychlejším modelem je stále verze 965BE s taktem 3,4GHz, kdy pouze došlo k přechodu na novou výrobní revizi „C3“ se snížením spotřeby ze 140W na 125W.

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: Pctuning

Dnešním dnem, ale AMD uvádí na trh svoji novou vlajkovou loď, první šestijádrový procesor AMD Phenom II X6 s jádrem Thuban a to hned ve dvou verzích, výkonnější 1090T s frekvencí 3,2GHz a model 1055T s taktem 2,8GHz. O několik týdnů později bychom se měli dočkat čtyřjádrového modelu Thuban s označením 960T (Zosma), tedy konkrétně se dvěma jádry ze šesti uzamčenými. Dle dosavadních informací by neměl být problém procesor odemknout na plnohodnotný Thuban, ale raději si ještě počkejme.

Dnešní den pochopitelně není jen o procesorech, ale na trh přicházejí také některé čipové sady AMD 8-series a s nimi spojené základní desky. Modely s čipsetem AMD 890GX jsou již dávno v prodeji, jde o mainstreamovou kategorii, se slušným integrovaným grafickým čipem. Do nižší kategorie ale přichází 880G, opět s integrovaným jádrem, a do nejvyššího high-endu přináší AMD 890FX - pochopitelně už bez grafického jádra. Ke všem novým čipovým sadám také náleží jižní můstek SB850 s nativní podporou nového standardu SATA 6Gb/s. Bohužel nové USB3 ještě nativně integrované není a je realizováno přídavným čipem, zde konkrétně firmy NEC.

Tímto tématem se budeme více zabývat až časem (snad zítra), kdy si představíme novou základní desku firmy ASUSCrosshair IV Formula a později také například MSI 890FXA-GD70.

Snímky prezentace AMD

Teď už ale rychle zpět k Thubanu, nejprve shlédneme několik prezentačních slajdů od AMD:

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: Pctuning

Zde máme, dá se říci „marketingové“ shrnutí, co by měl nový procesor a funkce přinést: výkon, inovaci a dostupnost. To pomocí šestijádrového návrhu, technologie Turbo CORE a s pomocí nové verze AMD OverDrive.

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: Pctuning

Dále je tu snímek představující zmíněný Turbo CORE, jenž se automaticky stará o zvýšení frekvence jader, které jsou vytížena a to až o 500MHz.

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: Pctuning

Jako poslední uvedu OverDrive v nové verzi, vylepšení této vcelku slušné utility pro tweakování výkonu, se týká právě podpory Phenomů II X6, přidání možností regulace Turbo CORE, či BEMP (Black Edition Memory Profiles), což trochu připomíná Intel XMP (Xtreme Memory Pofile), jde ovšem o SW.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning