AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7 | Kapitola 11

Jakub Carda

Jakub Carda

27. 4. 2010 04:00 52

Seznam kapitol

1. Úvod 2. AMD Phenom II X6 1090T - představení 3. Funkce Turbo Core a nový Overdrive 4. Testovací systémy 5. Syntetické testy - paměti: 6. Syntetické testy
7. Rendering a benchmarky 8. Komprese, multimédia 9. Herní testy 10. Přetaktovaní a provozní vlastnosti 11. Závěrečné zhodnocení

Nový procesor společnosti AMD je už dlouho netrpělivě očekáván, první zmínky se objevily už někdy v září 2009, spolu s celou platformou Leo a AMD 890XX. Tehdy se také již vědělo o použití funkce Turbo CORE, konkurenčního řešení proti Intel Turbo Boost. Jak obstojí nejvýkonnější procesor AMD v konkurenci Intelu?

Reklama

Pro celkové vyhodnocení testů nám pomůže následující tabulka průměrného výkonu. Ke všem testům výkonu byly, vždy jednotlivému procesoru přiřazeny body od 0 - 10 v závislosti na jeho umístění v daném testu, po té byly všechny body sečteny, zprůměrovány a vyneseny do přehledného grafu. Do výsledku nebyly zařazeny herní testy, neboť jsou výsledky velmi podobné a mohlo by dojít ke zkreslení.

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon nového procesoru z dílny AMD je vskutku celkem pozoruhodný, téměř ve všech testech se umístil před konkurenčním Intel Core i7 930 a pouze o malé procento za Core i7 960. Hodně mu v tom samozřejmě pomáhá o poznání vyšší frekvence než může nabídnout Core i7 930. V poměru se starším čtyřjádrovým procesorem Phenom II X4 965BE je na tom model X6 pochopitelně podstatně lépe prakticky v jakémkoliv testu.

Absolutním králem desktopových procesorů je stále šestijádrový model Intel Core i7 980X, AMD Phenom II X6 1090T mu nemůže až na několik málo specifických aplikací konkurovat. Ale je třeba si uvědomit, že procesor AMD není na trhu situován pro jeho přímou konkurenci, ale právě k nižším čtyřjádrovým modelům Core i7 s podobnou cenou (289$ oficiálně). A tam má rozhodně co nabídnout, speciálně pokud pravidelně využíváte aplikace schopné více jader využít.

Co se týče herních testů, Phenom II X6 není nijak výkonnější, nežli rychlé čtyřjádrové modely. To se ale celkem dalo čekat a celkově jsou rozdíly spíše v rámci chyby měření i mezi ostatními procesory. Většina her stále nevyužije více než dvě procesorová jádra a opravdu velmi málo využije více než čtyři, tudíž ani jeden z šestijádrových čipů nemá celkově žádnou výhodu. Záleží spíše na vysoké frekvenci jádra, kde v základu má X6 o něco více než konkurenční Core i7 - 930.

Vyhodnocení

Firma AMD přichází na trh s velice slibným produktem, jenž by měl zase po celkem dlouhé době, tedy alespoň částečně, "vytrhnout trn z paty" a umožnit opět konkurovat i výkonným procesorům Intelu. Velkou výhodou je kompatibilita se stávající paticí AM3 a dokonce i starší AM2+. Celkově má AMD co se týče kompatibility patic celkem náskok, uživatelé nemusí řešit jakou deskou a socket použít pro svůj procesor. Navíc podle všeho se procesor i u nás bude prodávat za víc než příznivou cenu.

Oprava: První obchody ho mají v cenících za ceny okolo 6800 Kč s DPH (ne jak jsme původně uváděli 4800 Kč, to byla verze 1055T).

Zatím sice asi jako virtuální položky, uvidíme co a jak, až se procesory objeví na skladech. Cena by podle oficialně stanovené ceny 289$ měla být teoreticky okolo 6500 Kč s daní, pochopitelně časem, až opadne první horečka by se mohla dostat na úroveň příjemných 6000 Kč. Ale i kdyby zůstala na dnešní úrovni, pořád je to velice zajímavá alternativa k Intel Core i7 - 930 (začíná okolo 6600Kč).

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktování a vlastnosti

Možnosti přetaktování byly na tomto konkrétním procesoru velmi slušné plně srovnatelné se starším čtyřjádrovým čipem, či dokonce o něco lepší. Bezproblémový chod šesti jader na taktu 4GHz s klasickým vzduchovým chladičem, samozřejmě podstatně zvedne výkon procesoru, přičemž nebylo nutné ani nijak vysoké napájecí napětí. S prodejními procesory můžeme čekat ještě vyšší hodnoty, řekl bych že 4,2GHz nebude s lepším vzduchovým chlazením problém.

Spotřeba procesoru je impozantní, vzhledem k dalším dvoum jádrům navíc a stále 45nm výrobní technologi, přidané funkci Turbo CORE, je udávané TDP 125W výborné, což je vidět na měřené spotřebě celé sestavy.

Výkon

Předchozí nejvyšší model AMD, procesor Phenom II X4 965BE zaostával za Core i7 poměrně hodně a to zejména kvůli daleko nižšímu výkonu na jádro, nepodpoře funkce HyperThreading, jenž přidávala konkurenci cenná procenta ve více vláknových testech, či absencí funkce Turbo Boost.

S příchodem Phenomu II X6 se situace až neuvěřitelně zlepšila, jednak díky tomu, že procesor obsahuje o dvě skutečná jádra navíc, jenž jsou k dobru ve více vláknových aplikacích, ale také právě díky funkci Turbo CORE, která zlepšila výkon procesoru v jedno vláknových aplikacích, celkově se Phenom II X6 dle testů dostává na úroveň Intel Core i7.

Celkově můžu říci, že se nový procesor AMD Phenom II X6 1090T rozhodně povedl a myslím si, že pokud jeho cena nebude o moc vyšší, nežli je zatím předpokládáno, půjde o velmi dobrou koupi pro téměř jakékoliv využití. Konečně je tu konkurence k výkonným, ale také poměrně drahým procesorům Intel Core i7, přičemž model 930 byl Phenomem II X6 1090T zcela překonán.

Výhody a nevýhody

+ Kompatibilita s paticí AM3 i AM2+
+ Výborný výkon a příznivá cena
+ Nižší spotřeba i zahřívání
+ Turbo CORE
+ Odemčený násobič, slušné přetaktování

- V singlethreadových testech malý nárůst oproti předchozí generaci

AMD Phenom II X6 1090T - Thuban tvrdě konkuruje Core i7
i Zdroj: PCTuning.cz

PCTuning Silver Award, duben 2010

AMD Phenom II X6 

„procesor se špičkovým poměrem výkonu a ceny“

Za zapůjčení procesoru Phenom II X6 1090T děkujeme společnosti

AMD

Za zapůjčení základní desky Crosshair IV Formula a grafické karty EAH5770 Cucore děkujeme společnosti:

ASUS

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama