AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 9. 2020 05:00 29

Seznam kapitol

1. Herní sezóna nekončí 2. Specifikace počítačů 3. Hardware I. (CPU, GPU) 4. Hardware II. (disky, paměť) 5. Software notebooků 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a teploty 8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Aplikační výkon AC napájení 10. Aplikační výkon na baterii 11. Testy herního výkonu s RTX 2060 12. Závěr

Dnes porovnáme dva podobné herní notebooky, které jsou postavené na konkurenčních platformách Intel a AMD. Mají obdobnou cenu a stejný grafický adaptér GeForce RTX 2060. Rozdíl je hlavně v procesoru. Kdy bude lepší Ryzen 7 a kdy Core i7? Zaměříme se na výkon v aplikacích, hrách, výdrž baterie a provozní vlastnosti. 

Reklama

Specifikace počítačů

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesoru a dalším nejdůležitějším komponentům se budeme věnovat v samostatné kapitole, zde tedy jen v rychlosti shrnutí základních vlastností a funkcí notebooků. Základní rozměr je 15,6" u obou počítačů. Rozměrově jde tedy o téměř totožné stroje. Také hmotnost je stejná, 2,3 kg. Oba počítače jsou si i hodně podobné celým šasí. Podívejme se na srovnání konfigurací, rozdíly jsou zvýrazněné červeně:

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P
i Zdroj: PCTuning.cz

Hlavní rozdíl je v procesorech. ASUS je vybaven osmijádrovým Ryzen 7 4800H a Lenovo má pouze šestijádro Core i7-10750H. Základní takty obou jsou si podobné, Turbo má Intel výrazně vyšší. Zde záleží jen, jak často ho dokáže procesor dosáhnout. Kapacita pamětí je také shodná, Lenovo ale nabízí i 32GB variantu. Ze všech bezmála 30 herních notebooků s Ryzen 4000 ani jeden nemá víc RAM než 16 GB. Neznám důvod této situace, ale je to tak.

Počítač ASUS má tedy 16 GB, ale na taktu 3200 MHz. Bohužel je osazen jen jeden modul v single channel zapojení. To bude mít vliv na výkon. Lenovo má dva moduly v dual channel s celkovou kapacitou 16 GB. Paměti jsou ale pomalejší 2933 MHz. Já zkusím do ASUS jeden modul přidat a výsledky uvidíte v grafech. Takovou konfiguraci si ale musí zákazník pořídit za své peníze navíc.

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafická karta je stejná RTX 2060 s 6 GB paměti. Zde by neměl být žádný rozdíl, ale více zjistíme v herních testech. Dalším rozdílem jsou pevné disky. ASUS má dva sloty M.2 na disky, osazen je pouze jeden s kapacitou 500 GB. Jde o SSD pro NVMe. Tato konfigurace stojí o 1000 Kč méně. Já počítám s dražší variantou kdy systémový disk je 1 TB velký. Lenovo má v základu systémový 1TB disk, druhý si musíte osadit sami stejně jako u notebooku ASUS. Port je ale pouze SATA.

ASUS má méně portů USB a je vybavený čtečkou SD karet. To je nesporná výhoda. Také má kameru, tu Lenovo zcela postrádá. Lenovo má naopak navíc Thunderbolt 3 a WiFi standardu 6. Samotný Thunderbolt 3 asi málokdo využije, maximálně tak pro připojení dokovací stanice, ale WiFi 6 by do budoucna mohla znamenat zajímavou výhodu. Až se standard pořádně rozšíří, datová prostupnost a stabilita připojení je u nové generace o dost lepší. Zde je ASUS naopak znevýhodněn. Zde záleží, co vám vyhovuje lépe a co potřebujete víc.

Spotřeba počítačů je stejná, stejně tak i výkon adaptéru. Hmotnost a rozměry jsou totožné. Stejný je i operační systém a cena se liší jen o 1000 Kč v neprospěch počítače ASUS. Tento rozdíl není nijak zásadní, dá se s klidem říci, že nepodstatný.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama