AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P
Článek AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 9. 2020 05:00 29

Seznam kapitol

1. Herní sezóna nekončí 2. Specifikace počítačů 3. Hardware I. (CPU, GPU) 4. Hardware II. (disky, paměť) 5. Software notebooků 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a teploty 8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Aplikační výkon AC napájení 10. Aplikační výkon na baterii 11. Testy herního výkonu s RTX 2060 12. Závěr

Dnes porovnáme dva podobné herní notebooky, které jsou postavené na konkurenčních platformách Intel a AMD. Mají obdobnou cenu a stejný grafický adaptér GeForce RTX 2060. Rozdíl je hlavně v procesoru. Kdy bude lepší Ryzen 7 a kdy Core i7? Zaměříme se na výkon v aplikacích, hrách, výdrž baterie a provozní vlastnosti. 

Reklama
Reklama

Hardware I. (CPU, GPU)

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Specifikaci notebooků jsme už nakousli v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku s komponenty. Chcete si na dovolené nebo na LAN párty dobře zahrát, ale přenášet velký a těžký notebook vás odrazuje? Přesně vám jsou tyto počítače určené, jsou relativně lehké a mobilní. I když se to nezdá, 2,3 kg se už časem pronese.

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Zajímavé je i zpracování a materiály počítačů. V obou případech je celé šasí vyrobeno z plastu jen víko a klávesnice je z kovu. Povrch vík a okolí klávesnice je extrémně náchylný na otisky prstů, počítače je nutné neustále čistit a leštit. To je mrzuté, ocenil bych spíše matný povrch.

Pokud se chceme podívat dovnitř počítače, stačí povolit jen několik šroubků držící jasně patrné zadní víko. Je dobré, že oba výrobci nekomplikují zákazníkovi přístup k této části počítače. Hlavně kvůli přidání disku je to nutnost. Zde se ale pod kapotu dostaneme snadno. Po demontáži krytu se vám naskytne tento pohled:

Asus TUF Gaming A15 (AMD Ryzen 7)
Asus TUF Gaming A15 (AMD Ryzen 7)

Lenovo Legion 5P (Intel Core i7)
Lenovo Legion 5P (Intel Core i7)

Oba počítače jsou si hodně podobné i vnitřní stavbou a uspořádáním. Systém lze rozdělit na dva sektory, horní s chlazením a dolní s komponenty k výměně. Všechno důležité je pevně spojené se základní deskou, upgradovat jdou jen paměti a disky. V horní části je systém chlazení GPU i CPU. Levá strana patří GPU a pravá CPU. Heat-pipe je společná, ale chladič a ventilátor má každá komponenta své. Uprostřed jsou paměti a v dolních částech disky. ASUS má dva M.2 sloty (jeden NVMe a druhy AHCI), Lenovo nabízí druhý slot pouze ve formátu SATA disku. Podívejme se na některé komponenty detailněji:

Procesory

Procesor Intel Core i7-10750H
Procesor Intel Core i7-10750H

Procesor Ryzen 7 4800H
Procesor Ryzen 7 4800H

Použitý procesor v počítači Lenovo je šestijádrový Core i7-10750H s taktem 2,6 GHz (max Turbo 5,0 GHz) vyrobený 14 nm výrobním procesem. AMD Ryzen 7 4800H je vyrobený na 7 nm a základní takt má 2,9 GHz s Turbem 4,2 GHz. Podívejme se na parametry použitých CPU pomocí CPU-Z:

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Frekvence se u obou procesorů samozřejmě mění dle zatížení a Turbo režimu. Ryzen 7 4800H většinou v lehké zátěži pracuje na svém maximu 4,2 GHz. Dlouhodobá plná zátěž znamená frekvenci 3,8 GHz. U Intel Core i7-10750H jsem viděl nejvyšší takt 4,9 GHz. Ovšem jen na okamžik. Také zde dlouhodobá zátěž znamená frekvenci 3,8 GHz. Zde jsou oba soupeři značně vyrovnaní.

Grafika

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Oba počítače mají integrovanou grafiku v procesoru. Oba ji také využívají v desktopu a lehké zátěži. Výkonná GeForce RTX 2060 se zapíná jen ve 3D aplikacích. Při pozorném zkoumání screenů zjistíme, že parametry GPU jsou u počítače Lenovo mírně horší. Základní takt je 960 MHz s Turbem 1200 MHz. ASUS má nastaveno 1005 MHz základní takt a Turbo 1350 MHz. Následuje pohled do konkrétních GPU-Z:

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

V reálu jsou frekvence jiné než jsou papírové hodnoty. Během hry jsem na systému ASUS zaznamenal pracovní frekvenci GPU jádra mezi 1380 a 1425 MHz To odpovídá zhruba maximálnímu Turbu kolem udaného taktu 1350 MHz. I když má RTX 2060 v notebooku Lenovo horší papírové takty, v reálu pracuje na pěkných 1575–1620 MHz. To je výrazně výše než u notebooku ASUS.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning