PCTuning Článek

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Z. Obermaier
Z. Obermaier
22. 9. 2020 05:00 29 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Herní sezóna nekončí 2. Specifikace počítačů 3. Hardware I. (CPU, GPU) 4. Hardware II. (disky, paměť) 5. Software notebooků 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a teploty 8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Aplikační výkon AC napájení 10. Aplikační výkon na baterii 11. Testy herního výkonu s RTX 2060 12. Závěr

Dnes porovnáme dva podobné herní notebooky, které jsou postavené na konkurenčních platformách Intel a AMD. Mají obdobnou cenu a stejný grafický adaptér GeForce RTX 2060. Rozdíl je hlavně v procesoru. Kdy bude lepší Ryzen 7 a kdy Core i7? Zaměříme se na výkon v aplikacích, hrách, výdrž baterie a provozní vlastnosti. 

Reklama
Reklama

Závěr

Měli jsme v testu dva podobně drahé a podobně výkonné počítače. Jeden postavený na platformě AMD a druhý na Intel. Říct o jednom z nich, že je obecně lepší ale nejde. Každý z nich je lepší v něčem jiném, a my se na všechny aspekty podíváme podrobněji a postupně:

Výbava, spotřeba, baterie

Počítač Lenovo s Intelem má více portů USB, WiFi 6 a Thunderbolt. Chybí mu vestavěná kamera a čtečka SD karet. Tady záleží, co potřebujete konkrétně vy. Přikláním se k tomu, že lépe vybavené je Lenovo. Ve zpracování je také Lenovo dál, ale vzhledově se mi více líbí ASUS, je pro hráče atraktivnější. Podsvícení má lépe zvládnuté ASUS a také má mnohem lepší ovládací aplikaci. Také klávesnice u ASUS je pro hraní vhodnější. Touchpad se lépe povedl Lenovu.

Spotřeba obou počítačů v zátěži herní i aplikační je podobná, v idle a lehké práci ale ASUS s AMD propadl. Spotřeba 30 W v klidu není úplně dobrá, Intel dokáže pracovat s třikrát nižší spotřebou v klidu. Také ve výdrži baterie je na tom Lenovo lépe, při hraní mají oba počítače výdrž hodinu, při práci a sledování videa dokáže Lenovo vydržet o víc než hodinu déle. Hovořím o výdrži 6 a půl hodiny, a to je super výsledek. Tady doporučuji koupit ASUS s 90Wh baterií. Dobře hrát se dá ale jedině za zásuvce, na baterie fps brutálně klesají až o 70 procent.

Aplikační výkon

Procesor Ryzen 7 4800H má osm jader, a tudíž má proti šestijádru Core i7-10750H výhodu. To se projevilo i v aplikačních testech. S napájením ze sítě má procesor v náročných vícevláknových aplikacích výkon vyšší až o 25 procent. Při chodu na baterie se pak rozdíl sníží na cca 15 procent. Výkon Intelu na baterii klesne o trochu méně než AMD. ASUS je znevýhodněn jednokanálovým zapojením paměti, když přidáte druhý modul, projeví se to jen malinko ve hrách, v aplikacích minimálně.

Opravdový rozdíl je ve výkonu disku. ASUS je osazen pomalým diskem NVMe od Intelu a je to znát, disk dosahuje polovičního výkonu ve čtení i zápisu, než má Samsung v počítači Lenovo. Pokud nemáte přímé srovnání nepoznáte to, ale pokud jsou oba počítače vedle sebe, je rozdíl opravdu znát. Na Lenovu je odezva aplikací a spouštění viditelně rychlejší. Sice hovořím o rozdílu v jednotkách sekund, ale znát to je. Také poloviční kapacita 512 GB u základního modelu je dnes málo - je třeba mírně připlatit.

Herní výkon a hlučnost

V herním výkonu je Lenovo s Intelem výkonnější o necelých 10 procent. Není to nijak extrémní rozdíl, ale měřitelný je. Když přidáme druhý paměťový modul do stoje ASUS, zvýší se jeho výkon asi o 3 procenta - u AMD na rychlosti a prostupnosti paměti prostě záleží. Druhý modul tedy doporučuji, jistě se bude hodit i do budoucna. Jak už bylo řečeno, na baterii se rozumně dají hrát hry jen na nízké detaily a nebo jen nenáročné tituly.

Důležitým aspektem je hlučnost. je dobré mít přímé srovnání obou počítačů vedle sebe, vyniknou tak rozdíly a lépe se to posuzuje. Lenovo je výrazně tišší, během hraní i práce je počítač opravdu kultivovaný. ASUS není nijak extrémně hlučný, ale proti Lenovu je chlazení slyšitelně hlasitější. Hráči stejně použijí většinou sluchátka a potom vás nezklame ani jeden z těchto počítačů.

Bodové hodnocení

Udělal jsem takovou srovnávací tabulku kde jsem zakřížkoval vždy ten počítač, který je v dané věci lepší. Větší modré křížky znamenají vyšší důraz na tento konkrétní bod. ASUS s procesorem AMD má body za vzhled, čtečku SD a kameru, podsvícení, software Armoury Crate, výkon v aplikacích na zásuvce i na baterii, za nízké DPC latence. Další body mají společné. Lenovo se ukázalo lepší ve zpracování, počtu portů a výbavě, diskovém a herním výkonu, nižší hlučnosti a lepší výdrži na baterie. Také cena je o malinko nižší. Občasný hráč, který potřebuje zpracovat video jistě uvítá možnost enkódování skrze Quick Sync. V celkovém součtu bodů vyhrálo Lenovo. Hodnocení ale není tak jednoznačné.

Každý zákazník musí zvážit co od počítače čeká. Kdo využije vyšší procesorový výkon asi vezme ASUS s AMD Ryzen 7 4800H, kdo chce herní výkon v tišším provedení tak sáhne po Lenovu s Intelem Core i7-10750H. Zákazník si může přečíst všechny hodnocené body a podle nich zvolit ten vhodnější počítač. Někdo preferuje výdrž na baterii, jiný ocení kapacitu disku a spotřebu v klidu. Jak říkám, oba testované počítače mají každý své výhody a nevýhody. Zde už si musí každý sám zhodnotit, co má pro něj u koupě větší váhu. V obou případech jde o solidní herní stroje za dobré peníze.

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning