AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P
Článek AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 9. 2020 05:00 29

Seznam kapitol

1. Herní sezóna nekončí 2. Specifikace počítačů 3. Hardware I. (CPU, GPU) 4. Hardware II. (disky, paměť) 5. Software notebooků 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a teploty 8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Aplikační výkon AC napájení 10. Aplikační výkon na baterii 11. Testy herního výkonu s RTX 2060 12. Závěr

Dnes porovnáme dva podobné herní notebooky, které jsou postavené na konkurenčních platformách Intel a AMD. Mají obdobnou cenu a stejný grafický adaptér GeForce RTX 2060. Rozdíl je hlavně v procesoru. Kdy bude lepší Ryzen 7 a kdy Core i7? Zaměříme se na výkon v aplikacích, hrách, výdrž baterie a provozní vlastnosti. 

Reklama
Reklama

Herní sezóna nekončí

I když je léto pomalu za námi a na hraní bude teď méně času, hlavní herní šílenství nás letos teprve čeká. V následujících měsících vyjde DLC k DOOM Eternal, Serious Sam 4, FIFA 21, Shadowlands z univerza World Of Warcraft, Watch Dogs: Legion, Assassins Creed Valhalla, Call Of Duty: Black Ops Cold War a hlavně Cyberpunk 2077. Navíc se blíží vánoce a prodeje hardware budou enormní. Hrát bude co, teď je důležité na čem. Pokud už vám desktop nic neříká, zbývají notebooky a konzole, ty ale nechme pro dnešek stranou.

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Dva počítače v testu

Požádali jsme našeho největšího prodejce hardwaru, aby nám na srovnání půjčil dva herní notebooky z těch, které se v ČR nejlépe prodávají. Hlavní podmínka byla zastoupení jednoho procesoru od Intelu a druhého od AMD. Rozhodování nakonec nebylo těžké, jelikož tyto dva stroje jsou opravdu v TOP prodejích. Chtěli jsme stroje s cenou kolem 35 000 korun s daní, jelikož jde herní notebooky z tohoto segmentu jsou v současnosti nejprodávanější. Protože nejvýkonnější GPU, které dnes seženete v noteboocích na platformě AMD, je RTX 2060, byl výběr zjednodušený. I když ne tak docela. V obchodě je 79 počítačů s tímto grafickým čipem. Když jsme omezili výběr na Ryzen 7 4000 a Comet Lake, zbylo jich 25. Vybrali jsme dva co nejpodobnější a hlavně cenově srovnatelné.

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Oba počítače mají hlavní rysy společné: Jde o 15,6" LCD notebooky s rozlišením 1080p a 144Hz panelem IPS. Oba vypadají i dost podobně co do vzhledu. V případě Intelu byl zvolen Core i7-10750H se šesti jádry, to bude proti osmi jádrům Ryzen 7 4800H u AMD nevýhoda v určitých aplikacích. Oba procesory mají 45 W TDP. Operační paměť je u AMD 16 GB, jelikož s větší kapacitou se neprodávají. Intel má také 16 GB, ale zase pomalejších DDR4-2933 MHz. Oba počítače mají 1TB systémový disk. V případě notebooku ASUS si za něj musíte tisíc korun připlatit, v základu je disk pouze 500 GB. Výbava porty, hmotnost a nabíjení skrze USB-C mají oba stroje stejné.

AMD proti Intelu: ASUS TUF A15 a Lenovo Legion 5P

Myslím, že zvolené stroje jsou plně srovnatelné co do výbavy a hlavních vlastností. Koupí ani jednoho z nich o nic nepřijdete, teď už jen záleží na výkonu. Dá se očekávat, že Ryzen 7 bude výkonnější v aplikacích vyžadující mnoho jader, Intel naopak povede ve hrách. To ostatně změříme, zajímat nás ale bude také spotřeba, hlučnost a výdrž na baterii. To jsou podstatné věci, které mohou naklonit misky vah na jednu nebo druhou stranu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning