AMD Ryzen 5 2400G – Zenové APU s grafikou Vega 11 | Kapitola 10
Seznam kapitol
AMD uvedlo první dvojici Ryzenů řady 2000, byť stále na současné generaci architektury Zen. Jak se na výkonu projeví mírně vyšší takty, ale čtvrtinová L3 cache se podíváme v inovované škále testů. Zaměříme se také na herní výkon integrované Vegy 11, který je poměrně slušný.
Spotřeba a teploty
Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Cinebench R11.5, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu. Zpravidla se to týká několika úvodních vteřin, kdy je spotřeba nejvyšší a postupně s menší zátěží CPU klesá a ustálí se.
Papírové specifikace Ryzenu 5 2400G uvádějí 65 W, stejně jako u Ryzenu 5 1500X. Nakonec se spotřeba v zátěži ustálila o pár Wattů výše, než u zmíněného loňského Ryzenu. Může to být vyšším napětím, také vyšší spotřebou obvodů grafiky, i když nebyla při měření aktivní. Klidových 40 W a 116 W v plné zátěži jsou solidní hodnoty. Za povšimnutí stojí, že ale přímý konkurent Core i5–8400 umí být výrazně úspornější.
Teploty
V klidu měl procesor kolem 30 °C, což je celkem nízká teplota, ale mohu jí věřit. Po patnácti minutách plné zátěže, se teplota dostala lehce nad 50 °C. I když jde o dost nízkou teplotu, které jsem nevěřil, chladič byl opravdu jen vlažný, tedy asi jde o reálné hodnoty. To je naprosto skvělá hodnota s použitím běžného chladiče.