AMD Ryzen 5 2400G – Zenové APU s grafikou Vega 11
Seznam kapitol
AMD uvedlo první dvojici Ryzenů řady 2000, byť stále na současné generaci architektury Zen. Jak se na výkonu projeví mírně vyšší takty, ale čtvrtinová L3 cache se podíváme v inovované škále testů. Zaměříme se také na herní výkon integrované Vegy 11, který je poměrně slušný.
AMD Ryzen 5 2400G – Základní informace
AMD uvedlo před nedávnem první dvojici Ryzenů 2000. Modely Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G. Kódový název těchto čipů je Raven Ridge. Hned v úvodu je nutné říci, že i když jde o druhou generaci Ryzenů, nejde o druhou generaci architektury Zen, ale stále o tu první, kterou používají Ryzeny 1000 (Summit Ridge).
Některé weby hovoří o vylepšené 14+nm výrobě, nic takového ale AMD oficiálně nezveřejnilo, a podle praxe, se také nic na jádrech nezměnilo k lepšímu (z hlediska taktování). Předpokládám tedy, že výroba je víceméně shodná s první generací 14nm Zenů. Ono to také není důležité, od Ryzenů 2000 se novější proces nečekal, AMD jej přislíbilo až pro další generaci.
Oba nově uvedené procesory jsou APU, tedy jádra Zen CPU s integrovanou grafikou architektury Vega. Mnozí vyzdvihují vysoký herní výkon, ale to není u APU u AMD APU nic překvapivého. Dá se totiž říci, že všechny APU (od Llano až po Raven Ridge) byly vždy výkonnější než jakákoliv IGP od Intelu a zároveň ve své době dokázaly nahradit nejlevnější dedikované grafiky. APU od AMD byly vždy vhodné do low–end herních strojů a dalo se na nich bez potíží hrát dobové hry. V tomto směru není Zenové APU žádným překvapením. Raven Ridge je klasickým APU postaveným na nejmodernějších architekturách CPU i GPU současnosti.
Podle tabulky, kde AMD ukazuje své modely vůči konkurenci, by měl Ryzen 5 2400G podávat srovnatelný výkon s Ryzen 5 1400, což je ale od AMD takový malý marketingový trik (aby byl model Ryzen 5 2400G výkonnější než Ryzen 5 1400). Nevím totiž, proč by měl procesor s takty 3,6–3,9 GHz (Ryzen 5 2400G) podávat výkon jako výrazně pomalejší (Ryzen 5 1400) s takty 3,2–3,4 GHz. Soupeř pro Ryzen 5 2400G je Ryzen 5 1500X, nic jiného. Novinka má totiž vyšší frekvence než Ryzen 5 1500X, ovšem ani tak jej nedokázala překonat ve všech testech.
Důvod je stavba čipu. Klasické čtyřjádro Ryzen 5 1500X je totiž postaveno na dvou plných CCX s deaktivovanými jádry, ale plnou L3 cache. Nové APU používá jen jeden CCX, navíc trochu jiný než u Summit Ridge, dle dieshotu má totiž jen polovinu L3 cache. To dokládá i specifikace APU. Osazená L3 cache je proti Ryzenu 5 čtvrtinová. Důležitým omezením je také jen polovina PCie linek (osm). Buď jde o omezení dané jedním CCX, nebo tím, že jádro Vega je připojeno k procesoru polovinou z obvyklých šestnácti linek. Dedikovaná grafika si ale musí vystačit jen s osmi.
Následující obrázek nám ukazuje v čem jsou Raven Ridge nová. Proti loňským Ryzenům narostly frekvence, vůči Ryzen 5 1500X je to o 100 MHz v základu a maximu o 200 MHz. To by mělo vykompenzovat menší L3 cache, což se však ne všude úplně povedlo (jak ukáží výsledky). Nové procesory také jinak pracují s frekvenčním boostem, což si ukážeme v samostatné kapitole. Novinka také umí rychle rozdělovat výkon mezi CPU a GPU dle potřeby, ve hrách kde je potřeba GPU mu dá prioritu a vyšší takty, kdy CPU takty klesnou. Naopak u CPU náročné zátěže, což udržuje čip v mezích (celkem nízkého) TDP 65 W. APU podporuje rychlé paměti DDR4–2933 MHz a snížily se latence cache (díky single CCX designu).
Jak jistě už víte, a zaznělo to výše, první jdou na trh dva modely APU. První je Ryzen 5 2400G a druhý Ryzen 3 2200G. Později se ob jeví ještě ty samé modely s písmenkem "E" na konci s TDP 35 W. Výkonnější z nich pracuje s takty 3,6 GHz a XFR Turbem 3,9 GHz. Maximální Boost je 3,8 GHz. Přibalen je k němu klasický chladič Wraith. Druhý model má takty 3,5 GHz a Turbo max 3,7 GHz. K němu AMD balí opravdu titěrný chladič nízkého profilu. Oba procesory pracují s paměťmi DDR4–2933 MHz.
Podmínky testu
Abychom zajistili objektivní test se vším všudy, ale hlavně abychom se vyhnuli nařčení, že jsem AMD nějak znevýhodnil, na což jsou čtenáři v Čechách speciálně citliví, updatovali jsme kompletní systém. Jako první jsem updatoval Windows 10 na verzi 1709, včetně všech aktuálních updatů, tedy i oprav proti problémům Spectre/Meltdown. Druhý krok byl nahrání zcela nových driverů 18.10 pro X370 platformu z webu AMD, včetně speciálního režimu pro Ryzeny. Také BIOS byl upgradován na poslední verzi, který Asus vydal. Ovladačem pro integrované jádro Vega jsou Radeon Vega Graphics Version 17.40.3701. Abych také zamezil spílání na pomalé paměti, prošel celý test s frekvencí pamětí na 2933 MHz. Tedy dle specifikací procesorů.