AMD Threadripper 3970X a ASUS ROG Zenith II Extreme
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Threadripper 3970X a ASUS ROG Zenith II Extreme

AMD Threadripper 3970X a ASUS ROG Zenith II Extreme | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

20. 1. 2020 16:00 88

Seznam kapitol

1. Třicet dva jader pro maximální výkon 2. Frekvence Ryzen Threadripper 3970X 3. Představení Ryzen Threadripper 3970X 4. Platforma TRX40 5. Asus ROG Zenith II Extreme
6. Testovací systémy a specifikace 7. Měření aplikačního výkonu 8. Měření herního výkonu (1080p) 9. Spotřeba procesorů 10. Hodnocení a závěr

V dnešním testu si ukážeme nejvýkonnější procesor na trhu určený pro stolní počítače 32jádrový Threadripper 3970X od AMD, na který Intel nemá uspokojivou odpověď. Spolu s ním vám představíme i základní desku s čipsetem TRX40. Jen deska a procesor vás sice vyjde na 75 tisíc korun, ale vícevláknový výkon je gigantický.

Reklama

Hodnocení a závěr

AMD Threadripper 3970X a ASUS ROG Zenith II Extreme
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Ohledně otázky výkonu, není co řešit – Threadripper 3970X dostojí svému jménu bez kompromisů. 32 jader a 64 pracovních vláken mají tak brutální výkon, že neexistuje v tuto chvíli na trhu nic, co by bylo výkonnější. Intel nemá nic v této cenové relaci nic, jenom dvakrát dražší platformu LGA 3467, která je spíše přízrakem než opravdu prodávaným produktem. AMD konkuruje samo sobě a svým Epycům. Pokud potřebujete výkon procesorových jader, a čím víc tím lépe, není dnes lepší volby než koupit jeden Threadripper a užívat si jeho výkon. Navíc máte do budoucna možnost zdvojnásobit počet jader s nadcházejícím modelem 3990X. AMD zapracovalo na bolístkách druhé generace, která měla problémy s paměťmi a vše vyřešili. Také možnosti platformy TRX40 jsou bezkonkurenční, máte k dispozici desítky linek PCIe 4.0, hromadu rychlých USB a u této desky i 10G síťovku.

Přetaktování

Kapitola o taktování zcela chybí, nemá smysl. Threadripper 3970X jde mírně přetaktovat na všech jádrech na cca 4,1 GHz. To je asi 200–300 MHz navíc. Nestojí to ale za to. Manuálním taktováním se připravíte o výkon Turba šplhající až k 4,55 GHz. Druhá věc je spotřeba a chlazení. Jenom uvolněním limitu PPT si procesor řekne o 460 W, když mu navíc přidáte napětí, spotřeba stoupne vysoko nad 600 W. Za oněch pár procent výkonu navíc to nestojí. Já doporučuji vypnout PBO a nechat PPT na 280 W. To je totiž sweet spot, kde je Threadripper 3970X nejefektivnější.

Subjektivní názor

AMD deklasovalo Intel a jeho HEDT už vloni s Threadripper 2990WS, ale nemělo to takový ohlas a Intel to ustál. Tentokrát už má Intel smůlu, spousta uživatelů bere Threadripper jako jediný HEDT na trhu, a Intel zcela ignorují. Ono je to logické, 32 jader je prostě 32 jader. Výkon je gigantický, spotřeba solidní. Platforma moderní a luxusně vybavená, herní mód funguje a hraní je stejně dobré jako na 8 jádrovém Ryzenu. Škoda jen té slabé podpory vývojářů aplikací a her, Microsoft nevyjímaje. Windows nejsou na 32 jader připravené a dlouho ještě nebudou. AMD značně předběhli s počtem jader svou dobu. Pokud ale máte aplikaci, která 64 vláken umí, lepší volba než 3970X není.

AMD Threadripper 3970X a ASUS ROG Zenith II Extreme
i Zdroj: PCTuning.cz

Za bezkonkurenční výkon a luxusní výbavu udělujeme
procesoru AMD Threadripper 3970X zlaté ocenění.

Paměti DDR4 poskytl ADATA

Další vybavení do testu dodal Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama