AOC LM-800, TFT 18": jde to levně a kvalitně?
Seznam kapitol
První nadšení z levných, ať značkových či neznačkových plochých panelů opadlo (pro vaše dobro doufám že ano :) a tak teď přistupuji ke každému novému "zaručenému hitu" s velkou opatrností. 18ctka za cenu 17" - to na první pohled nezní špatně... úhly pohledu 160H / 160V a doba odezvy (response time) 25ms: to opravdu nevypadá na žádné ořezávátko... Ale ta značka! Pokud si navíc vzpomenu na AOC 17" LM-700, který dnes rozhodně patří k podprůměru. Opps! No, tentokrát to rozhodně není zlé...
Občas se stane, že si probíhající změny ani neuvědomujeme - jsou natolik plynulé, že se zdá, že se vlastně nic moc nemění. Málokdo si vzpomene (majitelé dále zmíněných přístrojů však určitě:), že ještě před nedávnou dobou stál 18" TFT panel, navíc na dnešní měřítka průměrné kvality, kolem 80 - 90 000Kč. Tyto kousky přitahovaly zvědavce na Invexu, kteří si byli tehdy 100% jistí, že na "takový skvost" rozhodně mít nebudou...
Teď je zde TFT 18ctka s rozlišením 1280x1024 a cenou kolem 20 000Kč bez DPH a... nikdo se nad tím nepozastavuje. Je to tak, zeptejte se svého prodejce HW: začíná revoluce, revoluce přechodu na ploché panely. Češi, přesto že mají hlouběji do kapsy než např. němci se stále častěji odvracejí od klasických monitorů. Nákupy plochých panelů jsou již v takovém měřítku, že se to rozhodně nedá nazvat záležitostí několika pomatenců, kteří neví co z penězi.
I když panely nejvíce útočí v 15kách, podíváme se dnes na panel téměř "televizního" rozměru 18".
AOC...
Pokud někdo řekne AOC, mám z toho smíšené pocity (znáte ten vtip: "co jsou to smíšené pocity? když se vám zabije nepříjemná tchyně ve vašem novém autě..."). Některé výrobky nesoucí toto logo se zapsaly nečekaně vysoko do zlaté knihy "cena/výkon" (monitor AOC 9A+), některé se zase smaží v HW pekle. Kampak zapadne LM-800?
AOC LM-800
Provedení panelu je nečekaně avantgardní. Jedná o dnes velmi módní kombinaci stříbrného a tmavě šedého plastu.
Vlastnosti panelu
Panel o viditelné úhlopříčce 18.1" (45.8 cm) je klasické koncepce: neumožňuje speciality jako otočení o 90o (do polohy "nastojato" - vhodné pro práci s dokumenty) ani zavěšení na zeď či pohyblivé rameno.
Stojan
Zadní část panelu řešena poměrně čistě a elegantně. Stojan, ač opticky vypadá malý, je nečekaně těžký a robustní - těžiště je bezpečně umístěné mezi gumovými nožičkami. Samotný panel lze naklápět (u TFT je naklápění poměrně důležité), při troše citu, i jednou rukou.
Kabeláž
Analogový, poměrně robustní (dobré stínění?), avšak neodnímatelný VGA kabel (jediný to vstup tohoto panelu) je veden do malého tunelku, napájení se připojuje do konektoru umístěného v zadní části stojanu.
Ovládání
Ovládání je jakoby "kolečkové" (funkce se tedy střídají po obvodu menu) avšak bez kolečka :-) k navigaci se používají šipky vpravo / vlevo, k potvrzení tlačítko MENU. Na filozofii ovládaní si zvyknete ihned - navíc funkce automatického nastavení funguje výborně.
Dobré je i to, že se nezapomnělo na rychlou volbu (bez stisknutí tlačítka MENU) k funkcím "Auto adjust", jas a kontrast.
Menu samotné patří mezi ty jednodušší. V této cenové kategorii to ani příliš nevadí. Co se týče barevné teploty, máte k dispozici chromatičnost 6500K a 7800K, případně si můžete "pohrát" s hodnotami RGB.
První dojem je tedy veskrze kladný - pojďme se podívat na kvalitu obrazu.