Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?
Článek Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Michal Částka

Michal Částka

23. 11. 2009 03:00 34

Seznam kapitol

1. Představení zdroje 2. Balení a příslušenství 3. Vnitřní konstrukce a provedení 4. Pájení, DPS, ventilátor 5. Naměřené hodnoty a režim Stand-by 6. Zátěžová charakteristika pro +12V větve
7. Zátěžová charakteristika pro +3.3V a +5V 8. Zvlnění napěťových větví 9. Průběh účinnosti 10. Vstupní a výstupní teploty 11. Otáčky ventilátoru - hlučnost 12. Celkový závěr - hodnocení

Společnost Arctic Cooling je především známá tím, že vyrábí chladiče, které jsou proslulé pro svůj dobrý poměr cena a výkon. Dnes Vám představíme jejich 550W počítačový zdroj s certifikací 80Plus, který se u nás prodává za lidových dvanáct stovek. Jaká bude kvalita a skutečná účinnost si dnes ukážeme.

Reklama
Reklama
Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Naměřená účinnost

Jak už jsem řekl v kapitole o účinnosti, tak je trochu neférové, že konkrétně u tohoto modelu výrobce propaguje certifikaci 80Plus a přitom na webu 80Plus nikdo nezměřil účinnost při napájecím napětí 230V, na které je Fusion 550R určený. Naše naměřená účinnost byla o něco málo nižší a nejsem si jistý, jestli by tohle prošlo oficiálním testem na 80Plus.org.

Zvlnění výstupního napětí

Zvlnění je asi největší bolístka Fusionu 550R. Kvalita výstupního napětí je velice důležitá a nelze ji jen tak opomenout. Velké zvlnění, které překračuje normu až o 200mV, by mohlo mít velký vliv na přetaktování a stabilitu počítače. Arctic Cooling Fusion 550R jsem několik dnů používal na své testovací sestavě a nezaznamenal jsem žádný problém, ale...

Zde je opravdu vidět, že nízká cena se musela někde projevit a v porovnání s minule testovaným Enermaxem je zřetelně jasné, že za kvalitu se prostě platí.

Produkovaný hluk

Hluk, který zdroj produkuje do 60% zatížení je nepostřehnutelný. Jedná se o další neslyšitelný zdroj, který můžete zakoupit. Někdy může být nevýhodou umístěný ventilátor, který by mohl zavazet v menších PC skříních. Před zakoupením s tím musíte počítat.

Vnitřní provedení a teploty

Součástky, které výrobce použil jsou adekvátní k ceně celého zdroje. Životnost "olovnatých vs. bez olovnatých" pájených spojů je dost diskutabilní, a tak nelze jednoznačně říci, že jsou pájené spoje s příměsí olova výhodou či nikoliv - problematika je trochu rozsáhlejší, než se na první pohled může zdát.

Každopádně nemůžete čekat kvalitní japonské kondenzátory, značkové tranzistory, např. od Toshiby, jako to bylo u Enermaxe, který se svojí cenou řadí do úplně jiné kategorie.

Celkový závěrečný verdikt

Když se na Arctic Cooling Fusion 550R podívám z pohledu obyčejného, nenáročného uživatele, tak musím říci, že v této cenové kategorii nemá konkurenci. Zvukový projev je fantastický, protože do 60% zatížení o něm nebudete vědět. Bohužel, má i své velké neduhy a to je velké výstupní zvlnění, které může mít vliv při maximálním přetaktování. Na normální počítačové sestavě, kde jsem procesor nehnal do maximálních výšin to bylo naprosto v pohodě a vše šlapalo, jako hodinky.

Pokud přemýšlíte, že byste kvůli "tichosti" vzali místo Fusiona 550R radši nějaký 500W Fortron nebo Seasonic, tak Vám s klidem můžu říci, že Fusion 550R je daleko tišší, než oba zmiňované. Samozřejmě má své nevýhody o kterých jsem se zmínil výše.

Poděkování

Za zapůjčení zdroje Fusion 550R, děkujeme společnosti Arctic Cooling.

Za zapůjčení naprosto exceletního osciloskopu M525, děkujeme společnosti  ETC s.r.o

Za podporu při testech a zapůjčení testovacích pomůcek děkujeme laboratoři CTTL.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning