Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?
Článek Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Michal Částka

Michal Částka

23. 11. 2009 03:00 34

Seznam kapitol

1. Představení zdroje 2. Balení a příslušenství 3. Vnitřní konstrukce a provedení 4. Pájení, DPS, ventilátor 5. Naměřené hodnoty a režim Stand-by 6. Zátěžová charakteristika pro +12V větve
7. Zátěžová charakteristika pro +3.3V a +5V 8. Zvlnění napěťových větví 9. Průběh účinnosti 10. Vstupní a výstupní teploty 11. Otáčky ventilátoru - hlučnost 12. Celkový závěr - hodnocení

Společnost Arctic Cooling je především známá tím, že vyrábí chladiče, které jsou proslulé pro svůj dobrý poměr cena a výkon. Dnes Vám představíme jejich 550W počítačový zdroj s certifikací 80Plus, který se u nás prodává za lidových dvanáct stovek. Jaká bude kvalita a skutečná účinnost si dnes ukážeme.

Reklama
Reklama

Při zakoupení Fusionu 550R nečekejte žádnou barevnou krabici s hromadou jiných vymožeností a doplňků, jako to bylo u dražších zdrojů, např. u minule testovaného Enermaxe. Fusion 550R je určen pro méně náročné uživatele a odpovídá tomu i jeho cena, která je bez mála poloviční oproti zdrojům značky Enermax, Tagan apod. Relativně nízká cena může být varovný signál, který poukazuje na kvalitu provedení, ale nemusí to vždy platit - dnes se o tom přesvědčíme na vlastní kůži.

Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Zdroj dostanete zabalený v obyčejném plastovém výlisku, kde najdete manuál, napájecí kabel, šroubky a nálepku společnosti Arctic Cooling. Výlisek je poměrně pevný, takže při přenosu nebo horším zacházení nehrozí žádné poškození.

Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Základní parametry udávané výrobcem

Při rozbalení se můžete podívat na základní specifikace. Fusion 550R disponuje normou ATX 2.2, dvojicí fyzických +12V větví, kde každá zvládne 17A, přičemž kombinovaný výkon nesmí přesáhnout 408W. Trvalý maximální výstupní výkon je 500W. Špičkově lze ovšem dosáhnout až 550W.

Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Chlazení a ventilátor

Výrobce se chlubí velice tichým chodem a velice účinným chlazením. Jak si můžete všimnout, tak o řízení ventilátoru se stará jeden samotný integrovaný obvod. Otáčky ventilátoru jsou vidět na dalším obrázku. Průběh vypadá velice slibně. Do cca 70% by se mělo jednat o neslyšitelný běh.

Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Účinnost a účiník

Na webu 80Plus lze nalézt zdroje řady Fusion 550 RF/F. Náš testovaný Fusion 550R mezi nimi není, protože je výhradně určený pro sítě o napájecím napětí 230V. Organizace 80Plus změřila, že při napájecím napětí 115V/60Hz modely Fusion 550 RF/F disponují typickou účinností 84,5%. Je zvláštní, že společnost Arctic Cooling propaguje certifikaci 80Plus u zdroje Fusion 550R, když nikdo tuhle účinnost při napájecím napětí 230V/50Hz nezměřil. Očividně jenom doufají v to, že účinnost při jiném napájecím napětí bude podobná.

Arctic Cooling Fusion 550R - kvalita za rozumnou cenu?

Nakonec má Fusion 550R aktivní PFC (Power factor correction) - pokud byste rádi zjistili, co to vůbec je, tak Vám doporučuji si přečíst první část úvodního článku o PC zdrojích, který najdete zde.

Kvalita a bezpečnost

Jako jiné moderní zdroje, tak i tento obsahuje ochrany proti přepětí (OVP), přetížení (OPP) a zkratu (OCP). Udávaná životnost, neboli MTBF je 100 000 hodin při okolní teplotě 25°C.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning