ARMA III: Tac-Ops Mission Pack – příspěvek na pivo?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek ARMA III: Tac-Ops Mission Pack – příspěvek na pivo?

ARMA III: Tac-Ops Mission Pack – příspěvek na pivo?

Jan Schrenk

Jan Schrenk

7. 12. 2017 03:00 5

Seznam kapitol

1. Od Flashpointu po ARMA 2. Jediný svého druhu 3. Jíme, spíme, vyvíjíme 4. Tac Ops – kde nic není, tam ani smrt nebere 5. Koupit?

Psal se začátek léta 2001. Horký, slunečný den. Já a padesátka dalších studentů prachatického gymnázia jsme vyrazili na prohlídku papírenského gigantu ve Větřní. V baťohu jsem krom proviantu vezl i čerstvě zakoupený výtisk časopisu Level, kterému z obálky nevykukoval lákavý nadpis: Operace Flashpoint. A tak se zrodila legenda.

Reklama

Flashpoint. Legenda legend všech virtuálních pěšáků. Vzpomínám na texty, které provázely nekonečnou instalaci: „Když uvidíte záblesk, tak je už pozdě.“ Vzpomínám i na citace týkající se válečných událostí a v hlavě mi dodnes utkvěl ten od americké první dámy Barbary Bush: „Válka není pěkná“. Flashpoint na mě i mé spolužáky tehdy působil jako čisté zjevení. To, co jsme v nadšené recenzi četli znělo, tak nějak nepředstavitelně, vlastně snad i neskutečně. Ty vzdálenosti, to pojetí, ta grafika, fyzika, vozidla i vrtulníky, ta v nejlepším slova smyslu ŠÍLENÁ kampaň! Vzpomenete si, jak jste se po přepadení probudili v lese a snažili jste se dostat ke své zoufale ustupující jednotce? Nebo na Hammerův tankový příjezd, při kterém svým Pattonem pokácel část stanového tábora? A co jména jako James Gastowski, nebo generál Guba? Ne, to nečtu z Wikipedie, to nosím pořád v hlavě. A to všechno přišlo ze země, jejíž do té doby druhý nejslavnější titul byl Polda. Jak to s Flashpointem pokračovalo zná asi velká většina starších hráčů. Po nějakém čase dorazil datadisk Resistance s kampaní, po jejímž konci jsem asi nebyl sám, kdo čuměl s hubou otevřenou na tělo Viktora Trosky a oči a snad ani srdce nevěřily, jak to dopadlo. U PC jsem krom Resistance ten samý pocit zažil jen na konci prvního velkého eposu Dana Vávry, Mafie. Vzpomenete na hlas Marka Vašuta? Jak pronáší: „Kdo chce od života moc, může ztratit všechno a kdo chce málo, nemusí dostat vůbec nic“. To byly kampaně, které ve mně, jako v hráči opravdu něco zanechaly, silnou, velmi silnou vzpomínku.

ARMA III: Tac-Ops Mission Pack – příspěvek na pivo?
i Zdroj: Pctuning

A jak to bylo dál? Přišla krize v podobě rozkolu vývojářů z Bohemia Interactive (BI) s vydavatelem Codemasters, vydání nevýrazného datadisku Red Hammer (už pod hlavičkou Codemasters) a rozdělení série na Flashpoint a taky Flashpoint. Zatímco Codemasters původní značku změnili a po nějakém čase zabili, tak chlapci z BI oprášili svůj engine, udělali pár vylepšení a změn a narodila se hra jménem ARMA: Armed Assault. A dále ARMA II. A dále ARMA III. Jistě, doba pokročila. Pokud se původní Flashpoint online zase až tak moc neprosazoval a jeho nosná linie zůstávala offline, tak u pokračovatele ARMA už můžeme vidět posun právě směrem k internetu. A to jak z hlediska hraní samotného, tak z hlediska rozšiřitelného obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning