Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut | Kapitola 2
Seznam kapitol
GeForce GTX 580 jsou již pár týdnů na trhu a začínají se tak objevovat první upravené verze. Jednou z nich Asus ENGTX580 DirectCU II, který se nebojím označit za gigantickou kartu. Má totiž rovnou tříslotový chladič s dvojicí velkých 100mm ventilátorů a netradiční jsou i dva 8pinové napájecí konektory.
40nm jádro GF110 je z první produkční revize A1 a svými parametry jde o jádro shodné z běžné referenční GeForce GTX 580. Má tedy rovné 3 miliardy tranzistorů, aktivních plných 512 unifikovaných shaderů, 48 ROP jednotek a 384bitovou paměťovou sběrnici. Jeho jediným rozdílem je pracovní frekvence, která bohužel ani zdaleka nenarostla tak, jak byste si možná představovali. Referenční takt jádra je 772 MHz (1544 MHz shadery) a v případě testované karty narostla frekvence jen o pouhých 10 MHz na 782 MHz jádro a 1564 MHz shadery. Tento miniaturní nárůst (jen cca 1 %) pokládám osobně za velkou škodu a přetaktování tak zůstává na potenciálních zákaznících.
Největší předností celé karty je pochopitelně chladič, který na rozdíl od referenční verze chladí jen jádro. Jde o konstrukci s přímým dotykem heatpipe jádra. Měděných heatpipe má chladič rovnou pět a rozvádí teplo na množství hliníkových žeber. Ta profukují dva velké pomaloběžné ventilátory s průměrem 100 mm a konstrukce chladiče je navržena tak, aby část tepla odcházela ven ze skříně. Bohužel nejde o konstrukci známou z referenčních karet a část tepla tak zůstává stále ve skříni, což rozhodně není ideální a je nutné mít průchod vzduchu dobře navržen.
Zajímavostí je napájecí konektor ventilátoru, který je 5pinový a lze přes něj jak sledovat otáčky ventilátorů, tak v případě potřeby jejich rychlost i regulovat.
Jak již bylo řečeno, obří tříslotový chladič odvádí teplo jen od jádra. O napájecí kaskádu je nicméně i přesto postaráno, je na ní osazen hliníkový rozvaděč tepla. Hůř jsou na tom paměti GDDR5, které jsou chlazeny jen případným průchodem vzduchu přes chladič.
Zde je ještě pohled na rozvaděč tepla umístěný zezadu PCB. Ten pouze odvádí teplo z druhé strany napěťových mosfet tranzistorů.
Nakonec přidávám souhrnný screen z programu GPU-Z, který prozrazuje onu nelichotivou informaci o tom, že přetaktované je proti referenční verzi jen jádro (plus shadery v poměru 1:2) a to o ubohých 10 MHz. Je to dle mého názoru velká škoda a nevyužitá příležitost ze strany Asusu. Ostatně o ledasčem hovoří také cena karty, která je o dvanáct set vyšší než nejlevnější dostupná referenční verze. Případné přetaktování tak zůstává na vás, ale to přece může udělat i každý zájemce s referenční a značně levnější kartou.