Asus GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition 8GB: Chladič, který už nevylepšíte | Kapitola 2
Seznam kapitol
Je to už pěkných pár let, kdy příznivcům opravdu tichých počítačů nezbývalo než kromě grafické karty pořídit ještě od výrobců chladičů obrovský pasiv, posadit jej na grafiku místo toho původního a na něj upevnit nejlépe dva velké 120mm ventilátory. Speciální edice od Asusu tu dou připomíná víc než cokoliv jiného, a máte to bez námahy!
To nejzajímavější na celé kartě – vlastně důvod, proč vůbec vznikla – jsou ventilátory Noctua. Při jejím představení mě překvapilo, že Asus s Noctuou vybrali zrovna NF-A12x25 PWM. Na jednu stranu je to logické – jde o nejlepší 120mm ventilátory této společnosti, na druhou je jasné, co bude pro výšku karty znamenat, když mají jen samotné ventilátory výšku 25 mm. Maximum mají na 2000 ot./min, což už je na stodvacítku s devíti lopatkami slušný fičák a mnohem víc, než by i žravější karta potřebovala. Proto bych čekal, že na kartě bude spíš nízkoprofilová NF-A12x15 PWM, která je o centimetr nižší a měla by i tak pro chlazení nadbytek výkonu. Přidejte k 25 mm vysokému ventilátoru ještě zvýšený pasiv a dostanete ne tříslotovou, ale rovnou čtyřslotovou bestii.
Leckoho asi nepotěšila ani volba tradiční firemní barevné kombinace Noctua nepodléhající módním vlivům – hnědé a béžové, pro níž je typické, že uvnitř barevně sladěného počítače působí jako pěst na oko, protože se k ničemu nehodí. Noctua totiž vyrábí tentýž ventilátor i v černé barvě pro modelové řady chladičů Chromax.
Vzhledem k tomu, že mají větráky standardní 120mm rámeček, je ale můžete celkem snadno vyměnit. Abyste to však s laděním barev neměli tak jednoduché, ani kryt není v černé nebo šedé barvě, ale je trochu líznutý dohněda.
Jde o decentní nádech, takže si toho možná na běžných fotkách nevšimnete, ale vedle černé obálky Asusu už je ten rozdíl poznat celkem pěkně. Na boku karty je ještě na ozdobu hnědý silikonový pruh, který se opět odkazuje na tradiční prvky produktů Noctua – pružné prvky téže barvy pro tlumení vibrací, jako jsou trny místo šroubků anebo tlumicí růžky ventilátorů.
Atypický barevný odstín má i kovový kryt na zadní straně karty. A ještě na jednu drobnost, s níž jde Noctua proti módním trendům, nesmím zapomenout – stejně jako se u svých produktů vyhýbá barevným LEDkám, také na chladiči této karty byste podsvícení hledali marně.
Překvapilo mě, že pod krytem není vidět teplovodivé podložky. V místech horkých součástek je ale pro lepší odvětrávání perforace. MOSFETy napájecí kaskády i cívky chladí přímo velký pasiv.
Volně průchozí je chladič zhruba pod polovinou zadního ventilátoru.
Na délku má karta „jen“ necelých 31 cm, ale do šířky je to celkem logicky extrém – i u karet s deseticentimetrovými větráky vídáme běžně 3 cm od rohu záslepky, se stodvacítkami už je to 4 cm.
Pro přídavné napájení slouží dvojice osmipinových konektorů na rohu plošného spoje v zadní části karty. Orientované jsou zámkem nahoru, takže odpojování je bez problémů, chybu napájení signalizují diagnostické LED nad konektory. A hned vedle napájení ještě vidíte přepínač BIOSů.
Na záslepce je oproti klasické kombinaci tří DisplayPortů 1.4 a jednoho HDMI 2.1 ještě druhý HDMI 2.1 navíc. Pohromadě sice fungují jen čtyři výstupy, ale v současnosti je asi lepší mít dva konektory HDMI 2.1 než tři DisplayPorty, a na tomto řešení je skvělé, že kvůli druhému HDMI ani o ten třetí DisplayPort nepřijdete.