Asus Maximus VI Impact – královsky vybavená Mini-ITX
Hardware Článek Asus Maximus VI Impact – královsky vybavená Mini-ITX

Asus Maximus VI Impact – královsky vybavená Mini-ITX | Kapitola 18

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

7. 11. 2013 03:00 7

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. BIOS – nový vzhled UEFI 8. BIOS – další screenshoty 9. Software
10. Software pokračování 11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – výkon procesoru 14. Benchmarky III. – grafický výkon 15. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 16. Spotřeba a teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Závěrečné hodnocení

Nový přírůstek v rodině ROG s paticí LGA 1150 nás chytl za srdce – kromě luxusního zpracování zde najdeme řadu unikátních funkcí, které nikdo jiný nenabízí. Za cenu necelých 5000 Kč získáte zvukovku Supreme FX Impact, šikovnou pomůcku pro hráče Sonic Radar, nástroj pro SSD disky a samozřejmě i ROG RAMDisk. Dáváme zlato!

Reklama
Reklama

Komplexní hodnocení berte prosím s jistou rezervou. Je totiž jasné, že ne každý využije množství USB 3.0 portů, lepší zvukový / síťový kodek nebo například mSATA port. Stejně tak ne každý vyžaduje CrossFireX / SLI zapojení nebo dodatečné navýšení výkonu sestavy přetaktováním. Pro někoho může být také důležité bohaté příslušenství, ale to hodně souvisí s cenovou kategorií desky. Někdo zase může ocenit propracovanost a grafické zpracování BIOSu nebo přiloženého softwaru. Pro někoho nemusí být zase důležitá cena, ale raději si připlatí za kvalitu nebo preferuje určitou značku, design apod. Požadavky se zkrátka mohou hodně různit.

V řadě testů jste se mohli přesvědčit, že z hlediska výkonu při implicitním nastavení jsou na tom všechny desky téměř shodně. Stejně tak by se daly shrnout možnosti navýšení výkonu přetaktováním a celková spotřeba sestavy – rozdíly jsou zde opravdu minimální, ale stále měřitelné. V dalších ohledech jsme již narazili na rozdíly, které byly nejčastěji ovlivněny osazenými komponentami a jejich kvalitou případně provedením. V následujícím odstavci se tak pokusíme ve stručnosti charakterizovat testovanou základní desku a vypíchnout její klady, zápory nebo odlišnosti oproti konkurenci.

Asus Maximus VI Impact

Asus Maximus VI Impact – královsky vybavená Mini-ITX

Základní deska Maximus VI Impact se Asusu nesmírně povedla a skvěle vyplňuje doposud prázdné místo v produktové řadě ROG. Na Mini-ITX Impactu se horko těžko hledá nějaký větší kompromis nebo ústupek, a deska tak jistě zaujme nejednoho hráče, počítačové nadšence nebo overclockera. Celkové možnosti a konektivita jsou s přihlédnutím na kompaktní rozměry opravdu luxusní.

Vyzdvihnout musíme kvalitní 8 + 2 fázové digitální napájení procesoru a pamětí, podpůrné funkce pro overclocking (POST displej, tlačítka, LN2 mód), ale tím to zdaleka nekončí. Dále deska nabízí poměrně kvalitně zpracovanou dedikovanou zvukovou kartu Supreme FX Impact se zvukovým kodekem Realtek ALC1150 nebo také Wi-Fi 802.11n / Bluetooth 4.0 konektivitu. I přes to vám zůstane k dispozici plnohodnotný PCI-E 3.0 x16 slot pro grafickou nebo jinou přídavnou kartu a miniPCI-E slot například pro NGFF M.2 SSD.

Nouze není ani o moderní USB 3.0 porty na zadní straně I/O panelu. Čtveřici SATA III portů doplňuje také jeden eSATA port. Výbava je zkrátka královská.

Pokud jde o provozní vlastnosti, tak není moc co vytknout. Výkon koresponduje s ostatními Z87 základními deskami a přetaktování je srovnatelné s těmi lepšími modely – skvěle se dá zvyšovat zejména frekvence BCLK a takt DDR3 pamětí. Pouze při OC se napájecí kaskáda poněkud více zahřívá a také teploty PCH čipu jsou o něco vyšší, ale na dané rozměry PCB se jedná o stále dobré hodnoty. Tradičně nechybí ani kvalitní softwarový balík AI Suite III a propracovaný BIOS doslova prošpikovaný OC funkcemi. Ve výsledku tak zjišťujeme, že jediným zásadním záporem Impactu je jeho poněkud vyšší cenovka (dražší jak ATX model Maximus VI Hero). Na druhou stranu – podobně našlapanou a všestrannou Mini-ITX desku na trhu najdete jen stěží.

Asus Maximus VI Impact – královsky vybavená Mini-ITX

Asus Maximus VI Impact – královsky vybavená Mini-ITX

Redakce PCTuning uděluje základní desce 
Asus Maximus VI Impact
 ocenění Zlatá hvězda PCT (doporučeno nadšencům)
za bohatou konektivitu, kvalitní dedikovanou zvukovou kartu, podpůrné funkce a skvělé možnosti přetaktování

Poděkování 

Za zapůjčení základní desky Maximus VI Impact děkujeme společnosti Asus

Také děkujeme společnosti Kingston Technology za zapůjčení DDR3 pamětí Kingston HyperX Predator 2400 MHz, SSD disků HyperX 120 GB, HyperX 3K 480 GB a USB 3.0 Flash disku DataTraveler HyperX 64 GB do testovací sestavy. Stejně tak poděkování patří i firmě Futuremark, která dodala bezplatné licence ke grafickým testům 3DMark11 a 3DMark. Za poskytnutí grafických karet AMD Radeon HD 7970 musíme rovněž poděkovat firmě Asus a Gigabyte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning