PCTuning Článek

Asus Maximus VIII Gene – Luxusní mATX deska pro Skylake

Z. Obermaier
Z. Obermaier
3. 11. 2015 03:00 29 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Kompaktní ROG herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Hodnocení

Po testech několika klasických desek formátu ATX se dnes zaměříme na „menší“ produkt. Model Gene osmé generace má sice menší rozměry, nabízí ale plnou výbavu desek řady ROG. Tedy jde o stoprocentní desku pro Intel Skylake určenou hráčům a nadšencům do taktování.

Reklama
Reklama

Představení desky

Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji můžete už dávno koupit i u nás v obchodech. Cena se pohybuje od 6300 Kč s DPH v dražších obchodech až po 6000 Kč v levnějších. Deska se drží osvědčeného R.O.G. barevného schématu - je rudo černá. Design je povedený, střídmý a zajímavý.

Obsah balení a příslušenství

Krabice je tradičního R.O.G designu. Rudá krabice s logem a popisem nejdůležitějších vlastností desky. Ve stejném balení dnes koupíte i nejvyšší grafiky série R.O.G. Asus nejvyšší segment sjednotil i co se balení produktů týká. Následuje pohled na příslušenství:

V balení je zadní panel, arch nálepek na kabely, visačka na dveře a klasický obsah většiny desek. Manuály a DVD je samozřejmostí, stejně tak sada Q-konektorů a SLI můstek. Zapomenout nesmím na speciální nástroj pro osazení procesoru, aby nedošlo k ohnutí pinů v patici. Seznam obsahu krabice následuje:

 • Manuály
 • Zadní panel
 • SLI můstek
 • DVD s drivery
 • 6x SATA kabel
 • Nálepky na kabely
 • Visačka na dveře
 • Q-konektory
 • distanční šroubky pro M.2 disky
 • Nástroj pro osazení CPU
 • Cena desky: 6300 Kč s DPH

Základní deska - layout

Rozložení komponent je víceméně tradiční, vše je samozřejmě podřízeno formátu desky. Je vidět, že výrobce víceméně přepoužil design desky (Gene) minulé generace. Tentokrát je ale zvuková část přímo na PCB desky, u té loňské byl zvuk na separátní kartě, která se zasouvala do slotu na desce. Deska je stejně povedená, jak vzhledově tak rozmístěním slotů. Umístění všech důležitých komponent je obvyklé a praktické, porty jsou u okraje desky. Pozor si dejte jen na vysoké chladiče High-end pamětí. Pokud využijete pouze doporučené šedé, kolize se bát nemusíte. I když jde o malou desku, nechybí ani dostatek konektorů ventilátorů (6). Výbava PCI-E sloty je omezená, deska nese dvojici PCI-E x16 a jeden x4. Plných šestnáct linek ale najdete pouze v prvním slotu. Při osazení dvou karet se linky rozdělí na dvakrát osm, což je ale vlastnost procesoru. Nechybí ani dostatek SATA a USB portů, včetně USB 3.1. Všimněte si také měřících bodů napětí a M.2 rozhraní desky.

Zadní strana desky nám prozradí počet linek PCI-E slotů a ukáže roznášecí plech patice procesoru. Napájení procesoru je tvořené osmi digitálními fázemi pro jádra a dvěma dalšími fázemi pro grafické jádro procesoru. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.

Deska má dva "dlouhé" PCI-E sloty. První nese šestnáct PCI-E linek, druhý umí pouze osm. Rozdělení je dle osazených karet, maximální konfigurace je 2x8 PCI-E linek. U této desky jde samozřejmě o PCI-e standard 3.0. Poslední x4 slot má linky z PCH čipu (také PCI-e 3.0). Dvojice karet s klasickým dvouslotovým chlazením ve SLI nebo CrossFire na této desce stěží uchladíte. Mezi kartami nezbude žádná mezera, a druhá karta vám zakryje nejen PCI-E x4 slot ale i spodní hranu desky s tlačítky k nimž se hůře dostanete. Dvojice grafických karet ale osaditelná je a bude funkční.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning