PCTuning Článek

Asus Maximus VIII Gene – Luxusní mATX deska pro Skylake

z-obermaier
Z. Obermaier
3. 11. 2015 02:00 29 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Kompaktní ROG herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Hodnocení

Po testech několika klasických desek formátu ATX se dnes zaměříme na „menší“ produkt. Model Gene osmé generace má sice menší rozměry, nabízí ale plnou výbavu desek řady ROG. Tedy jde o stoprocentní desku pro Intel Skylake určenou hráčům a nadšencům do taktování.

Reklama
Reklama

Slajdy

Jde o desku vybavenou spoustou zajímavých novinek a featur, tedy se neobejdeme bez obligátní porce slajdů. K dispozici jich je opět velké množství, podívejte se na ty nejzajímavější z nich:

První slajd představuje nový zvukový systém. Je pravda, že spoustu let nazpět, se výrobci desek předhánějí ve výbavě desek, ale na zvuk vlastně myslel málokdo. Většinou výrobci desku odbyli čipem Realtek s nějakou softwarovou nadstavbou. Asus se letos pokouší nastavit laťku výše, amatéři v tomto směru totiž v Asus nejsou - jejich zvukové karty jsou celkem oblíbené, a solidně hodnocené. Celý obvod je nyní za mechanickým relé, to vždy po startu desky slyšitelně sepne (cvakne). To pro vysvětlení onoho cvaknutí, na které se uživatelé nových desek Asus ptají. Následuje zesilovač Sonic Sense a sluchátkový zesilovač RC4580. Celý obvod je osazen kvalitními kondenzátory Nichicon. Novinkou je také vlastní generátor taktu, tudíž je zvukový systém nezávislý na teplotně proměnném generátoru desky. Závěr zvukového systému tvoří DAC ESS a vše řídí procesor Realtek s názvem SupremeFX.

Další slajd ukazuje technologii LAN Guard, což je ochrana desky skrze její LAN port. nestává se zase až tak často, aby po síťovém kabelu přišlo přepětí takové, aby zničilo desku ale jednou se mi to stalo, což vedlo ke zničení síťové karty na desce. Asus věnoval mnoho úsilí, vylepšit LAN port o ochranné prvky a tudíž je tato část počítače lépe chráněná proti případným problémům jdoucím po kabelu.

Další obrázky ukazují všechno, co deska nabízí pěkně pohromadě. V prvé řadě je to pomůcka pro instalaci procesoru, následuje vlastní napájení každého USB portu, sada Q-konektorů, ochrana proti přepětí u CPU i pamětí pojistkou a další záležitosti.

Poslední slajd dnes patří technologii Pro Clock. Asus osadili jiný generátor taktu než je běžné, nebo doporučené Intelem. Tento čip je přímo řízen firmwarem v TPU čipu, tedy je laděn pro vyšší frekvence výrobcem desky. Upřímně jde spíše o marketing, něž skutečný přínos pro vyšší takty BCLK. Ty nejsou u odemčeného čipu nijak zásadně důležité.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning