Asus Maximus VIII Gene – Luxusní mATX deska pro Skylake
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Asus Maximus VIII Gene – Luxusní mATX deska pro Skylake

Asus Maximus VIII Gene – Luxusní mATX deska pro Skylake

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 11. 2015 03:00 29

Seznam kapitol

1. Kompaktní ROG herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Hodnocení

Po testech několika klasických desek formátu ATX se dnes zaměříme na „menší“ produkt. Model Gene osmé generace má sice menší rozměry, nabízí ale plnou výbavu desek řady ROG. Tedy jde o stoprocentní desku pro Intel Skylake určenou hráčům a nadšencům do taktování.

Reklama

Kompaktní ROG herní deska

Asus Maximus VIII Gene – Luxusní mATX deska pro Skylake
i Zdroj: Pctuning

Klasické desky formátu ATX jsou sice základním kamenem většiny počítačů, někdy jsou ale zbytečně velké. V dnešní době se spousta uživatelů snaží spíše než „krabici“ někam do rohu postavit počítač menší, designový. Pokud máte počítač někde ve vedlejším pokoji, je možná jeho vzhled nepodstatný, stejně jako jeho velikost. Klasické herní dělo s více grafikami, vodníkem a výkonným systémem si stále žádá raději „pořádnou bednu“. Pokud ale máte počítač univerzální (multimediální a herní) umístěný spíše někde v obývacím pokoji, je už rozměr a vzhled důležitý.

V této chvíli si můžete klidně dopřát luxus podobě ITX stroje, který výkonem, nebude zaostávat. Taková Asus Maximus VII Impact s procesorem Core i7-4790K bude společně s Radeonem R9 Nano jasně nejvýkonnějším strojem ve vašem okolí, a to při velikosti „krabice od bot“. ITX je ale už extrém, chybí více PCIe slotů a deska musí být nějak osekaná, jelikož rozměry jsou zde zkrátka limitem. Solidním kompromisem mezi velkou ATX deskou a naopak malou ITX je formát Micro-ATX (mATX). Deska je stále celkem malá, a výbava nebude tak omezená vůči velkým deskám. Byť musíte pár slotů PCI-e oželet, právě na jejich úkor se ATX zmenší na mATX. A právě takovou menší desku mATX dnes prověříme. Asus ji totiž s čipsetem Z170 uvedl na trh jako první. První mATX deska se Z170 také není jen tak obyčejná, ale rovnou přichází v prémiové řadě ROG.

mATX luxus pro hráče

Asus Maximus VIII Gene – Luxusní mATX deska pro Skylake
i Zdroj: Pctuning

Dnes testovaná deska je pokračovatelem už celkem dlouhé řady prémiových modelů mATX. Pokud dobře počítám, první model jsme testovali už v roce 2012. Šlo o Maximus IV Gene-Z s čipsetem Z68 Express. Následovala Maximus V Gene s Z77 Express, Maximus VI Gene s Z87 Express a vloni s čipsetem Z97 Express bylo desek hned několik. Nejvyšší model byl Maximus VII Gene doplněný levnější Gryphon Armor Edition a nejlevnější Z97M-PLUS. Očekávám, že letos (nebo příští rok) uvede Asus další mATX modely s čipsetem Z170. V době testování byla na trhu jediná Maximus VIII Gene, postupně už ale přibývají další.

Jde o desku série ROG, teoreticky tedy čistě herní motherboard s jasným směrováním do přenosných počítačů na LAN party. I takhle malou desku ale lze osadit výkonným procesorem a grafikou a z malého počítače se rázem stane herní monstrum. Jelikož jde o desku také pro nadšence do taktování, na desku výrobce skryl i další featury pro extrémní taktování. Najdeme jumper pro LN2, možnost připojení externího zařízení na taktování, měřící body napětí a další. Tahle deska se tedy nezalekne ani dusíku, napájení a robustní konstrukce je k tomu určená. Také BIOS nabízí vše i pro extrémní hrátky.

Obrázek ukazuje základní výbavu desky. Kromě napájení Digi+, deska disponuje kvalitním zvukovým kodekem (nejen jím ale celá zvuková část je oddělená), síťovou kartou a speciálními ROG technologiemi ROG Connect. Pro opravdu kompaktní stroj lze osadit i M.2 disk. Zapomenout nesmím na USB 3.1 port. Dále deska nabízí tlačítka na ovládání, měřící body napětí, podporu Multi-GPU a další záležitosti jímž se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning