asus-maximus-xiii-apex-krotime-core-i7-11700kf-undervolt
Hardware Článek Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 4. 2021 03:00 47

Seznam kapitol

1. Přetaktování je na ústupu 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. BIOS
5. Přetaktování Core i7-11700KF 6. Podtaktování Core i7-11700KF 7. Hodnocení

I když deska Apex je určená extrémním taktovačům, my se dnes kromě přetaktování pustíme i opačným směrem. Pokusíme se z nenasytného Core i7-11700KF udělat ještě výkonnější čip, ovšem s nižší spotřebou. Deska Asus Maximus XIII Apex k tomu nabízí mnoho nástrojů.

Reklama
Reklama

Přetaktování je na ústupu

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

Bohužel, je to tak. A říkám to už několik let zpět. Extrémní přetaktování je v podstatě mrtvé, a málokdo z výrobců jej podporuje, jednou výjimkou je ještě Asus. Dříve byly extrémy ukázkou toho, jak jsou desky a grafiky odolné, že snesou i skutečné extrémy, což marketingově pomáhalo prodejům běžným lidem. Dnes to běžné lidi naprosto nezajímá, komunita, jež se extrémům věnuje, čítá už jen několik lidí po celém světě, a brzy umře zcela. Pro pamětníky je ale stále disciplínou s nádechem nostalgie, zábava, jež zkrátka neurazí. Právě těmto posledním „mohykánům“ přinesl Asus desky série APEX, neboli čistě taktovací desky. Ani řada Z590 pro Rocket Lake o svou APEX nepřišla.

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

Od předchozího modelu s čipsetem Z490 se deska mnoho neliší. Aby se neřeklo, že výrobce jen změnil chladič a prodává loňský model za nový, je přece jen v detailech jiná. Změněn byl chladič na kaskádě procesoru i čipsetu, některá tlačítka a ovládací prvky jsou jinde, ale najdete je tam všechny.

Z podstatných věcí se změnila trochu skladba slotů PCIe. Na druhou stranu je to možná dobře, že deska zůstala stejná, majitel té předchozí generace nebude tápat, jelikož vše už bude znát a orientace bude rychlejší. Přibyla samozřejmě podpora PCIe 4.0 a jeden slot M.2 přímo z procesoru. Hlavní změny jsou v BIOSu a nabídce nových funkcí uvnitř.

Extrémní výbava

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

V pravém horním roku je celá armáda taktovacích pomocníků. Už zaběhnutou výbavou jsou detekční místa pro kondenzaci vody, což je užitečná věc. Zajímavé jsou i paměťové sloty, které nejsou všechny paměťové - ten třetí je rozhraní PCIe pro osazení speciální karty s M.2 diskem. Tentokrát nová verze s chladičem. Potěší také řada portů SATA, rozhraní pro napájení pumpy a další vychytávky, jako sundavací kryt čipu PCH. Nakonec jen zmíním samozřejmé osvětlení AURA, které nesmí chybět ani na čistě taktovací desce.

Undervolt Core i7-11700KF

Dnešní recenze nebude běžná, jak jsme u desek zvyklí. Tahle deska si zaslouží pozornost hlavně u taktování, budeme tedy taktovat. Jak už ale víme, Rocket Lake běží většinou na svém absolutním maximu, taktování už přináší jen hodně málo výkonu navíc. Já se hlavně pokusím udělat z Core i7-11700KF trochu zajímavější procesor, než je na defaultu.

Přetaktuji procesor, kam až to půjde, pouze ale s takovým napětím aby spotřeba neatakovala brutální hodnoty. Pokusím se udržet příkon tak nízko, aby se čip nemusel před Ryzenem 7 5800X stydět za dvojnásobnou spotřebu. Docela se mi povedlo vše nastavit tak, že proti zmíněnému Ryzenu mám v plné zátěži jen o 30 W vyšší příkon a vyšší herní i multivláknový výkon. Byla to pro mne nová zkušenost, vždy jsem se hnal jen za výkonem ze každou cenu, tentokrát jsem se nažil vytáhnout z CPU maximum při zachování solidní spotřeby. Ta je totiž už u Rocket Lake zcela mimo akceptovatelnou úroveň.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning