asus-maximus-xiii-apex-krotime-core-i7-11700kf-undervolt
Hardware Článek Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 4. 2021 03:00 47

Seznam kapitol

1. Přetaktování je na ústupu 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. BIOS
5. Přetaktování Core i7-11700KF 6. Podtaktování Core i7-11700KF 7. Hodnocení

I když deska Apex je určená extrémním taktovačům, my se dnes kromě přetaktování pustíme i opačným směrem. Pokusíme se z nenasytného Core i7-11700KF udělat ještě výkonnější čip, ovšem s nižší spotřebou. Deska Asus Maximus XIII Apex k tomu nabízí mnoho nástrojů.

Reklama
Reklama

BIOS

Vzhledem BIOSu zřejmě výrobce nikoho nepřekvapí. BIOS včetně barevného schématu v této podobě známe už z mnoha starších desek. Proti běžným deskám nenajdete nic zvláštního navíc, jenom snad několik OC profilů známých taktovačů a OC nástrojů. Jinak je vše stejné, jako na ROG modelech starších i nejnovějších. Já se zaměřím jen na zajímavé funkce, které má tato deska navíc.

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

Základní volby taktování jsou standardní. Lze zvolit Auto, Manuál nebo XMP profil. Dále je možné nastavit děličku BCLK a frekvenci PCIe.

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

V druhé části jsou volby napětí. Za zmínku stojí snad jen napájení CPU v několika režimech. Manuální, offset a automatické adaptivní. To samo zvyšuje nebo snižuje napětí dle potřeby.

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

V tomto menu se také skrývá řada zajímavých položek, některé si ukážeme detailněji. Vidíte volbu režimu frekvence pamětí (Gear 1 nebo Gear 2). CPU SVID nastavení, časování pamětí, nastavení tvrdosti napájecí kaskády, nastavení spotřeby CPU, Thermal Velocity Boost a V/F Offset. Ten nás dnes bude zajímat nejvíc.

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

Nastavení napětí je už součástí desek roky. Zajímavou volbou je možnost si zvolit, odkud bude systém hodnotu napětí brát. Jestli bude měřit přesněji přímo v CPU, nebo na úrovni patice. Další nastavení jsou velmi dobře známá.

Novou funkcí je VLatch, která umožňuje mnohonásobně rychlejší odečítání hodnot napětí procesoru. V běžné praxi to není tak důležité, u taktování je to dobrý pomocník. Zde je o této funkci celý článek a měření osciloskopem. Doporučuji prostudovat. Pomocí této funkce se dají změřit i překmity napětí nahoru a dolů když procesor přechází z klidu do plné zátěže. Závěr odkazovaného článku je jasný, po mnoha hodinách měření a srovnávání všech možných nastavení, se ukázal Load-Line Calibration LEVEL 4 jako ten nejlepší ze všech. Budeme jej tedy používat, což sám doporučuje i Asus.

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

Zajímavou funkcí vedoucí ke snížení spotřeby a teplot je omezení maximální hodnoty napětí. Všichni víme, že volba Auto většinou pouští do procesorů zbytečně moc vysoké hodnoty napětí, což vede k vysokým teplotám a spotřebě. Zde si můžete nastavit limit a vyzkoušet, zdali je CPU i tak stabilní.

Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt
i Zdroj: Pctuning

Volby pro nastavení TDP procesoru známe už z recenzí několika generací Intel CPU. Nastavuje se PL1, PL2 a čas Tau. Samozřejmostí jsou i nastavení maximálních hodnot proudu.

Funkcí pro začátečníky je pak AI Overclocking. Tato umělá inteligence osahá váš CPU a z databáze podobných, testovaných v Asus vybere pro ten váš nejlepší profil taktování. Nastaví frekvence i napětí. Většinou to funguje, za vyzkoušení to stojí.

V ovládání ventilátorů přibyla funkce HYDRANODE, což je speciální standard pro monitoring a pokročilé ovládání ventilátorů. Můžete tak zapojit tři ventilátory na jeden FAN konektor pomocí splitteru a stále budete moci ovládat každý zvlášť. Musí jít ale o prvky kompatibilní s HYDRANODE.

Vestavěný Memtest 86 je spíše jen takovou hračkou, tento test hlubší problémy s moduly neodhalí. Výsledky si ale můžete uložit i jako screenshot.

Screenshot z Memtestu

Ten nejmocnější nástroj na taktování a u Rocket Lake i ladění spotřeby je V/F Curve, neboli křivka napětí a frekvence. Tam si nastavíte určitá napětí pro určité frekvence jader. Více se tomu bueme věnovat hned v další kapitole.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning