
Asus Maximus XIII APEX: Krotíme Core i7-11700KF undervolt | Kapitola 3
Seznam kapitol
I když deska Apex je určená extrémním taktovačům, my se dnes kromě přetaktování pustíme i opačným směrem. Pokusíme se z nenasytného Core i7-11700KF udělat ještě výkonnější čip, ovšem s nižší spotřebou. Deska Asus Maximus XIII Apex k tomu nabízí mnoho nástrojů.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Představení desky
Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji budete moci koupit v českých obchodech, v několika málo je skladem. Cena by měla být méně sympatických 13 000 Kč plus mínus nějakou korunu nahoru a dolů. Jde o druhou nejdražší desku na trhu s čipsetem Z590 od Asus. Deska se drží barevného schématu obvyklého pro poslední generace produktů R.O.G., je celá černá. Samozřejmostí je ale podsvícení ve škále RGB.

Obsah balení a příslušenství
Tradiční je i design balení pro řadu produktů R.O.G s osvětlením AURA. Černo-červená krabička s logem a popisem nejdůležitějších vlastností desky. Proti loňské desce se změnilo pouze označení desky. Jiný rozdíl nenajdeme.

Ve stejném balení dnes koupíte i nejvyšší grafiky série R.O.G. Asus nejvyšší herní segment sjednotil i co se balení produktů týká. Následuje pohled na příslušenství:

V balení je zadní panel, arch nálepek na kabely, držák GPU, teplotní čidlo a klasický obsah většiny desek. Manuály a DVD jsou samozřejmostí, stejně tak i kabela SATA a USB RGB. Vidíte také antéhu k Wi-Fi. K dispozici je také sada štítků, do kterých si můžete nechat vyříznout cokoliv. Nesmím zapomenout také na speciální M.2 kartu (DIMM.2). Seznam obsahu krabice následuje:
- Manuály
- Zadní panel
- DIMM.2 karta s chladičem
- 2x RGB kabel
- 8x SATA kabel
- Nálepky na kabely a skříň
- 1x 2x2 WiFi anténa
- Distanční šroubky pro M.2 disky
- Q-konektor
- ROG přívěsek
- 1x teplotní čidlo
- Sada štítků na vyřezání jména
- DVD s ovladači
- Držák na GPU
Cena desky je 12 900 Kč s DPH
Základní deska – layout
Rozložení komponent je víceméně tradiční, vše je ale podřízeno taktování. Sloty na paměti jsou jen dva, portů SATA je málo, naopak je zde mnoho konektorů ventilátorů a možnosti připojení vodních chlazení všech druhů.
Na druhou stranu je PCB zbytečně složité, nic taktovačům neulehčí pořádné zaizolování desky. To vidím jako chybu, OC deska měla být hlavně vybavená v tomto směru a od konkurence z minulosti (třeba AsRock) víme, že to jde zařídit.

Také kolem slotů PCIe půjde deska jen stěží zaizolovat pořádně. Jde tedy o OC desku tak napůl, muselo se přistoupit ke kompromisu, udělat sice desku pro OC, ale je také pro hráče a nadšence. Nejde už o desku čistě pro extrémní taktování, což je škoda. Ani u třetí generace se Asus z této prvotní chyby nepoučil, ale možná to technologie neumožňuje. Veškeré ovládání je u okraje, což je ale pro extrémy důležité.

Zadní strana desky nám prozradí počet linek slotu PCI-E a ukáže roznašecí plech patice procesoru. Napájení procesoru je tvořené 18 digitálními fázemi pro jádra a čtyřmi dalšími fázemi pro grafické jádro procesoru. Na zadní straně jsou také čidla vlhkosti.

Deska nese pouze dva dlouhé sloty x16 PCI-e a jeden x4. Pouze první z x16 slotů umí nabídnout 16 linek, nesmí být ale osazené nic v dalších dvou. S procesorem jsou spojené všechny tři. Druhý a třetí se pak o pásmo dělí. V případě obsazení všech tří (x16+x16+x4) se PCIe linky rozdělí na 8+4+4. S procesorem Rocket Lake vede ještě linka x4 PCIe 4.0 k SSD disku.
Ještě se podívejme na zadní panel. Ten je vybavený solidně. Místo zde mají stále porty PS/2 pro klávesnici a myš, které stále extrémní taktovači ocení. Počet portů USB je vysoký, potěší také konektor USB-C a LAN. Ten je pouze jeden standardu 2.5G. Jinak nic zvláštního na panelu nenajdeme.
