Asus P8Z77-V PRO Thunderbolt – solidní univerzální deska | Kapitola 9
Seznam kapitol
Otestovali jsme si už více než deset základních desek pro Sandy a Ivy Bridge. S několika modely jsme zavítali také do střední třídy, kde zůstaneme i tentokrát. Deska řady PRO je vskutku univerzálním produktem – poslouží stejně dobře hráčům jako pro stavbu pracovní stanice nebo domácího multimediálního počítače.
Čeká vás pohled na úrovně napětí a rozdíly vůči software a přímému měření. To nám ukáže, jak přesně deska nastavuje napětí vzhledem k vašemu nastavení v BIOSu nebo software. Z minulosti víme, že odchylky někdy bývají opravdu drastické. Napětí (zejména v zátěži) by se nemělo odchýlit zhruba do +/- 2 procent. Jak je na tom deska vůči testované konkurenční? - Podívejme se:
Měření napětí
Srovnávat dnes budeme hlavně s předchozími deskami Asus. Napájecí kaskáda je v podstatě shodná. Odchylka napětí by neměla být větší než dvě procenta. Při vypnuté LoadLine kalibraci je na tom dnes testovaná deska o kousek hůře než její menší kolegyně testovaná minule, proti herním modelům je na tom ale lépe. Po zapnutí kalibrace je to také podobné. Dnes testovaná deska dopadla v podstatě nejlépe ze všech testovaných desek Asus i jiných. Z obecného hlediska dopadla deska dobře, při zapnutí vyšších stupňů LoadLine kalibrace se odchylka napětí dostala do solidních hodnot, kupodivu deska ani extrémně nenavyšuje napětí jako jiné desky tohoto výrobce.
Průběh napětí
Druhý praktický test spočívá v měření rozkmitu napětí v zátěži a prozkoumání průběhu napětí, zdali se na něm nevyskytují nějaké parazitní jevy nebo nežádoucí chyby. Měřil jsem následujícím způsobem: Stíněná sonda má zemněný obal připájen k GND a měřící živá sonda je připájena v CPU VCC (napětí procesorových jader) přímo na procesorové patici.
K testu byl použit relativně kvalitní osciloskop ETC M525 se dvěma kanály a rozsahem až 150 MHz. Jde o USB přístroj s přesností 2 procenta, vybaven softwarem pro sledování průběhu. Osciloskop byl zkalibrován a správnost měření byla kontrolována na čistém referenčním napětí a průběhu. Všechny průběhy byly naměřené s napětím 1,35 V a frekvencí procesoru 4,0 GHz. Jak deska dopadla, se podívejme dále.
POZOR! Jak číst průběhy z osciloskopu. Na obrázku vždy najdete samotný průběh a malou tabulku - ta je nejdůležitější. V ní je průměrná hodnota kmitání napětí (avg) a nejvyšší zaznamenaná špička během celého testu (max). Já jsem vždy počítadlo před spuštěním testu vynuloval a screen pořídil po skončení testu. Tedy tabulka zaznamenala kompletní průběh daného testu. My budeme vycházet z průměrné hodnoty, maximum je zde spíše jen pro komplexní obrázek.
300 kHz - idle - LoadLine kalibrace OFF (Regular)
500 kHz - idle - LoadLine kalibrace ON (High)
500 kHz - idle - LoadLine kalibrace ON (Extreme)
První průběh ukazuje systém po úspěšném startu operačního systému. První obrázek zobrazuje průběh napětí s vypnutou LoadLine kalibrací a základní PWM frekvencí 300 kHz. Situace se radikálně nemění ani se zapnutím LoadLine kalibrace a frekvenci napájení 500 kHz. Ve všech případech byla špička-špička do 22 mV. Zde doporučuji zapnout LoadLine kalibraci vždy, ovšem nikoliv na maximum (Extreme) ale na 50-75 procent (High). Průběh napětí je kultivovanější.
300 kHz - Cinebench - LoadLine OFF (Regular)
500 kHz - Cinebench - LoadLine ON (High)
500 kHz - Cinebench - LoadLine ON (Extreme)
Další měření je při plné zátěži testem Cinebench R11.5. Na obrázcích vidíme zcela luxusní výsledek. Hodnota špička-špička byla ve všech měřeních někde mezi 14-19 mV což je solidní výsledek a podobný jsme viděli pouze výjimečně. Většina desek je na tom hůře. Podívejte se na obrázek z prezentace výrobce, oni dokonce naměřili více ..
Výrobce naměřil v zátěži s napětím 1,2V špička-špička 22 mV. To jsem naměřil v klidu, v zátěži byly hodnoty dokonce lepší.