Asus ROG Strix RX 6650 XT OC Edition: Důraz na špičkové chlazení
i Zdroj: PCTuning.cz
Grafické karty Článek Asus ROG Strix RX 6650 XT OC Edition: Důraz na špičkové chlazení

Asus ROG Strix RX 6650 XT OC Edition: Důraz na špičkové chlazení | Kapitola 28

Adam Vágner

Adam Vágner

24. 5. 2022 20:00 20

Seznam kapitol

1. Představení karty 2. Konstrukce karty, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2 15. The Witcher 3 16. World of Tanks
17. Chování boost v AvP (Q mode) 18. Chování boost v AvP (P mode) 19. Chování boost v F1 2020 (Q mode) 20. Chování boost v F1 2020 (P mode) 21. Boost v Metro Exodus (Q mode) 22. Boost v Metro Exodus (P mode) 23. Boost ve World of Tanks (Q mode) 24. Boost ve World of Tanks (P mode) 25. Spotřeba sestavy 26. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 27. Chování ventilátorů 28. Hlučnost 29. Teplota GPU 30. Průměrný výkon 31. Cena, poměr cena/výkon 32. Závěrečné shrnutí

Pokud je pro vás u karty nejdůležitější tiché chlazení, měli byste u tohoto modelu zbystřit. Díky kombinací nepříliš žravého základu a velmi výkonného chlazení vyrobil Asus výjimečně tichou kartu s výkonem, který na stále nejpoužívanějším rozlišení stačí i s rezervou.

Reklama

Hlučnost

V následujících grafech je srovnání hlučnosti. Jenom připomínám, že jde spíše o srovnání hodnot, hlučnost v dBA je logaritmická míra, takže srovnání hlučnosti v procentech z interaktivních grafů nedává smysl – rozdíl 3 dBA znamená dvojnásobnou intenzitu hluku.

Abyste měli lepší představu o hlučnosti karet: obyčejný volně stojící 120mm systémový ventilátor Gelid Silent 12 klasické konstrukce se sedmi lopatkami dosahuje při měření za stejných podmínek jako karty ve volném prostoru (nikoliv někde před či za mřížkou) hlučnosti 29,5 dBA při 600 ot./min, 30,5 dBA při 800 ot./min a 32,5 dBA při 1000 ot./min.

Výsledky měření hlučnosti nejsou u Radeonů tak konzistentní jako u GeForce, což je dáno tím, že se regulace otáček ventilátorů řídí teplotou hotspotu, tedy nejteplejšího místa na čipu. A u něj dochází k výraznějšímu kolísání teplot než u průměrných teplot čipu. A s tím kolísá i hlučnost karty v závislosti na tom, jak moc jí hra zatápí. V jedné z her tak může vycházet jako jedna z nejtišších, v další už je na tom jen o pár decibelů lépe než průměrné karty.

Ale chladič má ještě nějakou rezervu ale křivku otáček lze poměrně snadno doladit, aby se ventilátory držely pod 1600 ot./min. A u Radeonů to jde i přes Radeon Software bez toho, abyste museli jako u GeForce instalovat další utility pro přetaktování, spouštět je po startu systému a řešit někdy problematický přechod do pasivního režimu a zpět.

Hlučnost karet se sekundárním BIOSem

Některé z testovaných karet v grafech mají ještě druhý BIOS anebo další výkonnostní profily, které lze nastavit v ovládacích panelech či obslužných aplikacích. Může jít o nastavení pro vyšší výkon, úspornější provoz anebo tišší chod či naopak nižší pracovní teploty.

V takovém případě najdete hlučnost karet s alternativním nastavením v grafech níže.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama