Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Sabertooth X79 – odolná deska s pětiletou zárukou

Asus Sabertooth X79 – odolná deska s pětiletou zárukou | Kapitola 10

Michal Šimonek

Michal Šimonek

3. 4. 2012 03:00 12

Seznam kapitol

1. Chlazení, odolnost, životnost 2. Představení základní desky 3. Detaily základní desky 4. Detaily základní desky v popisu (čipy) 5. Specifikace základní desky a softwarové vybavení
6. BIOS 7. Testovací sestava a výběr testů 8. Měření výkonu, benchmarky 9. Provozní vlastnosti a přetaktování 10. Závěrečné zhodnocení

Vyzkoušeli jsme základní desku z diskutované série TUF od Asusu, tedy Sabertooth s čipsetem X79. Nepřináší sice ochranný plášť jako u série P67, ale na druhou stranu nabízí aktivní chlazení PCH (zastarale jižního můstku) a možnost připojení druhého aktivního chlazení v oblasti I/O výstupů pro lepší odvod tepla.

Reklama
Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou
i Zdroj: PCTuning.cz

Deska ze série Sabertooth v testech nemívá takovou popularitu jako herní nebo OC základní desky. Je prostě určena jinému spektru uživatelů a zároveň se cenou řadí spíše k vyšší třídě. Tomu však napomáhá naštěstí i realita. 

Deska disponuje slušnými komponentami i dostatečně silným napájením. To sice nemá kvalit třeba Rampage IV série, ale jedná se o slušný průměr. Z hlediska chlazení je na základních nastaveních vynikající. Nemusíte mít ani strach z hluku malého větráčku PCH a volitleného nad oblastí zadních výstupů, nejspíš ho přehluší váš chladič na procesoru, nebo jej můžete jednoduše vypojit. Vynikající je množství výstupů na zadním I/O panelu a na základní desce rozhodně potěší množství přídavných USB portů včetně jednoho USB 3.0 vhodného pro přední panel PC skříně. V praxi jsem odzkoušel i funkci BIOS Flashback, celý update trvá zhruba tři minutky a považuji ji za výtečnou přidanou hodnotu. Nastavení BIOSu jsou zcela dostatečná pro domácí použití, funkční a odpovídá tomu také slušný výsledek přetaktování. Rozšířenější je zde monitorovací část. 

S tím souvisí i speciální software, který jsem zmínil v příslušné kapitole. Pokud k tomu všemu ještě přidáme 5 let standardní záruky, můžeme být spokojeni.

Stinnou stránkou je však určitě umístění prvního PCIe slotu, stačilo ho pouze prohodit pozičně s PCIe 1x. Takto mohou přijít vniveč v nejhorším možném případě oba dva sloty PCIe 1x. Pokud použijete delší grafickou kartu, z větší části vám zakryje větráček nad PCH. Ve své podstatě na základní desce ani nemusel být, až tak se prostě nezahřívá.

Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Asus Sabertooth X79 poskytuje server Heureka.cz

Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuning.cz nakonec uděluje základní desce
Asus Sabertooth X79 bronzovou hvězdu
za dobrou kvalitu zpracování, chlazení a délku záruky.

Za zapůjčení základní desky a také grafické karty Radeon HD7950 patří poděkování společnosti Asus

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama