Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou
Hardware Článek Asus Sabertooth X79 – odolná deska s pětiletou zárukou

Asus Sabertooth X79 – odolná deska s pětiletou zárukou | Kapitola 10

Michal Šimonek

Michal Šimonek

3. 4. 2012 03:00 12

Seznam kapitol

1. Chlazení, odolnost, životnost 2. Představení základní desky 3. Detaily základní desky 4. Detaily základní desky v popisu (čipy) 5. Specifikace základní desky a softwarové vybavení
6. BIOS 7. Testovací sestava a výběr testů 8. Měření výkonu, benchmarky 9. Provozní vlastnosti a přetaktování 10. Závěrečné zhodnocení

Vyzkoušeli jsme základní desku z diskutované série TUF od Asusu, tedy Sabertooth s čipsetem X79. Nepřináší sice ochranný plášť jako u série P67, ale na druhou stranu nabízí aktivní chlazení PCH (zastarale jižního můstku) a možnost připojení druhého aktivního chlazení v oblasti I/O výstupů pro lepší odvod tepla.

Reklama
Reklama
Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou

Deska ze série Sabertooth v testech nemívá takovou popularitu jako herní nebo OC základní desky. Je prostě určena jinému spektru uživatelů a zároveň se cenou řadí spíše k vyšší třídě. Tomu však napomáhá naštěstí i realita. 

Deska disponuje slušnými komponentami i dostatečně silným napájením. To sice nemá kvalit třeba Rampage IV série, ale jedná se o slušný průměr. Z hlediska chlazení je na základních nastaveních vynikající. Nemusíte mít ani strach z hluku malého větráčku PCH a volitleného nad oblastí zadních výstupů, nejspíš ho přehluší váš chladič na procesoru, nebo jej můžete jednoduše vypojit. Vynikající je množství výstupů na zadním I/O panelu a na základní desce rozhodně potěší množství přídavných USB portů včetně jednoho USB 3.0 vhodného pro přední panel PC skříně. V praxi jsem odzkoušel i funkci BIOS Flashback, celý update trvá zhruba tři minutky a považuji ji za výtečnou přidanou hodnotu. Nastavení BIOSu jsou zcela dostatečná pro domácí použití, funkční a odpovídá tomu také slušný výsledek přetaktování. Rozšířenější je zde monitorovací část. 

S tím souvisí i speciální software, který jsem zmínil v příslušné kapitole. Pokud k tomu všemu ještě přidáme 5 let standardní záruky, můžeme být spokojeni.

Stinnou stránkou je však určitě umístění prvního PCIe slotu, stačilo ho pouze prohodit pozičně s PCIe 1x. Takto mohou přijít vniveč v nejhorším možném případě oba dva sloty PCIe 1x. Pokud použijete delší grafickou kartu, z větší části vám zakryje větráček nad PCH. Ve své podstatě na základní desce ani nemusel být, až tak se prostě nezahřívá.

Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou

Graf ceny produktu Asus Sabertooth X79 poskytuje server Heureka.cz

Asus Sabertooth X79 –  odolná deska s pětiletou zárukou

Redakce PCTuning.cz nakonec uděluje základní desce
Asus Sabertooth X79 bronzovou hvězdu
za dobrou kvalitu zpracování, chlazení a délku záruky.

Za zapůjčení základní desky a také grafické karty Radeon HD7950 patří poděkování společnosti Asus

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning