Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky? | Kapitola 2
Seznam kapitol
Asi každý, kdo rád hraje počítačové hry, někdy přemýšlel nad koupí výkonného herního notebooku. Ten však i dnes stojí velké množství peněz a se stále lepšími technologiemi se nabízí otázka, zda to nejde i jinak. Asus se svým první externím grafickým modulem tvrdí, že ano.
ExpressCard výstup, napájení a výstupy grafické karty
V minulé kapitole jsme si popsali kartu uvnitř, displej s ovladačem a problém pomalého rozhraní. Je čas se podívat, jak je to s ostatními věcmi. Prvně se podívejme jak je to s obrazem.
Nevím, zdali mám mluvit o zklamání, ale působí to tak na mě. K XG Station potřebujete externí monitor. Přes ExpressCard nejde vracet obraz, takže LCD u notebooku vám je nejspíš k ničemu, ledaže by váš notebook měl grafický vstup (nikoliv výstup), což je poměrně rarita. Jednoduše je potřeba zapojit nějaký externí monitor do DVI výstupů či na TV Out.
I proto je XG Station použitelná pouze doma. Jen málokdo s sebou bude nosit notebook, XG Station a externí monitor k tomu, byť by to mělo být jen do auta a z auta.
Zanechme chvíli grafického čipu a podívejme se, co umí XG Station dále. Kromě PCI Express x1 totiž ExpressCard rozhraní poskytuje i jeden USB port, takže zařízení funguje zároveň jako USB hub na dvojici USB 2.0.
A aby toho nebylo málo, měl by být v XG Station integrovaný i zvukový kodek, takže k dispozici je i výstup na sluchátka a mikrofon. Za tohle si Asus zaslouží pochvalu.
Je pochopitelné, že celou věc je potřeba napájet. Asus to vyřešil asi nejjednodušším možným způsobem. K XG Station dostanete klasický 120W notebookový zdroj.
Jak to má fungovat
Ačkoliv je ExpressCard zařízení Plug and Play, s XG Station to tak není. Externí grafický modul nelze připojovat nebo odpojovat za provozu, notebook je potřeba nejprve vypnout. Poté zapojte XG Station, zapojte ji do zásuvky a připojte k ní monitor. Poté už jen zapněte notebook. Příjemné je, že stačí zapnout pouze notebook, XG Station už naskočí sama, automaticky se odstaví původní GPU v notebooku a ihned (už v POSTu) naskočí obraz na externím monitoru.
Poté stačí načíst Windows, nainstalovat ovladače z dodaného CD a resetovat a jste připraveni začít hrát. Přesně tak to je v ideálním případě.
Kompatibilita
S kompatibilitou to paradoxně není nejlepší. Ze zkušeností uživatelů na internetu i z mých vlastních mohu obecně říci, že XG Station asi nejspolehlivěji funguje na noteboocích s integrovanou grafickou kartou Intel.
Zkoušel jsem XG Station na několika noteboocích a rozjel jsem ji právě na těchto kusech. Jeden měl čipovou sadu Intel GM965 (Intel X3100) a druhý Intel GM45 (Intel 4500MHD), na ostatních noteboocích jsem XG Staion nerozjel vůbec.
Bohužel ani tady to nebylo úplně bez problémů. Po nainstalování ovladačů z CD (a poté i z internetu) jsem při startu Windows Vista vždy dostal BSOD, pomohlo až odinstalování audio konzole a různých utilit okolo ze safe modu. Poté již na obou noteboocích XG Station fungovala dobře, ale přišel jsem o možnost použití audio výstupů a ovládacího panelu.
Z Asusu jsem však byl ujištěn, že o problémech vědí a usilovně se pracuje na nových a nových ovladačích. Proto XG Station v současné době doporučuji hlavně k těmto integrovaným čipům Intel. Ono těch, kteří si jej koupí k nějaké GeForce 9500M GS asi stejně mnoho nebude.
Příslušenství
Kromě samotné XG Station s napájecím adaptérem a ExpressCard kabelem už dostanete pouze CD s ovladači, tištěný i elektronický manuál a speciální podstavec pro postavení XG Station na výšku.